Собствено Търсене

Кошери,пчели,мед и т.н.

Re: Кошери,пчели,мед и т.н.

Мнениеот SAGITTARIUS » Съб Дек 11, 2010 11:59 pm

Колеги не знам как се пише на нов ред без да се избегнат цитатите.Времето на активния период отмина и мислите ми са насочени към зимуването на пчелите.Вие какви мерки предприехте за зимуването на пчелите(стесняване на гнездата ,третиране,запасяване с хранителни запаси и т.н)Колега beko 1960 моля сподели нещо от своя опит.Разбрах че си извън България още ли се занимаваш с пчеларство?И ако имаш преки наблиудения за пчеларството на запад кажи нещо-може да ни е от полза!

Просто натисни под последния пост "отговори" а не "цитирай"
SAGITTARIUS

Мнениеот beko1960 » Нед Дек 12, 2010 1:13 am

От десет години не съм си в България и от тогава не се занимавам с пчеларство.По принцип съм от северна България,където са най-ниските температури и най-дългата зима.Щом в кошерите ти има мед,добре разпределен около гнездото и са влагоизолирани няма да имаш никакви проблеми с тях през зимата.За мишепредпазители и стесняване на входа не искам да ти говоря,защото не от вчера се занимаваш с пчеларство.
Аз съм в Испания-страната,в която младите пчелари не са чували за зазимяване на кошер.Тук медодобива е форсиран до краен предел.Само си представи как се обслужват 1200-1400 кошера,пръснати на десетина места,по някой път на стотици километри едно от друго.Обикновено се гледат от един-двама човека и само в усилен медосбор се наемат още двама-трима помощници,докато се извади меда.Пчеларя работи обикновенно с радиална,автоматизирана,двадесет и четири рамкова центрофуга,с помпа и филтър.Меда се сипва директно в бидоните,които кара в камиона си.Всичките му машинки се захранват с електроагрегат с бензинов двигател.На ден се обслужват по 120-150кошера.Поради липса на време не се обръща голямо внимание на кошерите.Основно се оглежда за младо пило(заради майката) и за заболявания.За продажбата на меда,восъка,полена и другите екстри,които продават не съм се интересувал,но виждам,че проблеми нямат,тъй като никой пчелар не се отказва от кошерите(или аз поне не съм чул).Много ми е чудно как нямат проблеми с продажбата,понеже навсякъде в тая държава се пръска със всякакви отрови за растителна защита и торене.В България ни залъгваха с някакви еко изисквания и подобни глупости,но ми се струва,че тук думата има двойния европейски стандарт,добре използван от управниците ни за да пречат навсякъде,където е възможно.И тук пчеларите се оплакват от агресия на пчелите при паша на рапица и измирането им при паша на ГМОкултури.
beko1960
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот SAGITTARIUS » Нед Дек 12, 2010 3:52 am

beko1960 написа:От десет години не съм си в България и от тогава не се занимавам с пчеларство.По принцип съм от северна България,където са най-ниските температури и най-дългата зима.Щом в кошерите ти има мед,добре разпределен около гнездото и са влагоизолирани няма да имаш никакви проблеми с тях през зимата.За мишепредпазители и стесняване на входа не искам да ти говоря,защото не от вчера се занимаваш с пчеларство.
Аз съм в Испания-страната,в която младите пчелари не са чували за зазимяване на кошер.Тук медодобива е форсиран до краен предел.Само си представи как се обслужват 1200-1400 кошера,пръснати на десетина места,по някой път на стотици километри едно от друго.Обикновено се гледат от един-двама човека и само в усилен медосбор се наемат още двама-трима помощници,докато се извади меда.Пчеларя работи обикновенно с радиална,автоматизирана,двадесет и четири рамкова центрофуга,с помпа и филтър.Меда се сипва директно в бидоните,които кара в камиона си.Всичките му машинки се захранват с електроагрегат с бензинов двигател.На ден се обслужват по 120-150кошера.Поради липса на време не се обръща голямо внимание на кошерите.Основно се оглежда за младо пило(заради майката) и за заболявания.За продажбата на меда,восъка,полена и другите екстри,които продават не съм се интересувал,но виждам,че проблеми нямат,тъй като никой пчелар не се отказва от кошерите(или аз поне не съм чул).Много ми е чудно как нямат проблеми с продажбата,понеже навсякъде в тая държава се пръска със всякакви отрови за растителна защита и торене.В България ни залъгваха с някакви еко изисквания и подобни глупости,но ми се струва,че тук думата има двойния европейски стандарт,добре използван от управниците ни за да пречат навсякъде,където е възможно.И тук пчеларите се оплакват от агресия на пчелите при паша на рапица и измирането им при паша на ГМОкултури.

Колега beko -след този изчерпателен коментар просто ми е неудобно да започна !Та ще ти гледам темата да има и аз какво да кажа.Аз на времето също започнах пчеларството от северна България ,раиона на КНЕЖА и по точно с.Лазарово.И човека който ме подпали на тази тема не е вече между живите но дали защото той беше напорист и безцеремонен (или аз бях упорит) успях да (открадна )поне малко от тайните на занаята.За Испания темата зазимяване може и да не е много актуална ,аз лично смятам че е по важно другите фактори ,мед млада майка и.тн.а затоплянето на семействата в ранна пролет и ред мои мисли други.Аз не бих си представил как се обслужват кошери с толкова нули защото все пок при нас системата е много примитивна и нещата при нас се обуславят от налична паша и ред други фактори за които си в течение (пазари).И не само това ,аз също съм вадил и продължавам да вадя прашец,клей млечице но при нас нещата не стоят както да речем в Испания (за жалост)просто пазара тук е толкова свит че чак ми е неудобно да се нарекека пчелар!Вярно изнасяли са мой(на пчелите) в Гърция и Италия единични буркани но това изобщо не ми повдига самочувствието.И другото ,спомена за помпи,филтри ,моля те изясни защото предполагам че не само на мен ще ми бъде интересно'И кавото си чул ,моля те споделяй-аз отдавна вече не си копувам пчеларските вестници-защото се превърнаха в рекламни брошурки на търговци.И да се придържам към темата ти ще кажа че (Според мен)не е чак толкова важно -сигурно е много вредно-ама и аз не знам-за ГМО-то но все още децата ми си берат ягодки пред кошерите .Все пак тук сме Българийката -каквото чуете и видите -казвайте.Жив и здрав колега и не ни забравяй!!!
SAGITTARIUS

Мнениеот monaha86 » Нед Дек 12, 2010 4:23 pm

Наистина е много интересно как е пчеларството на запад.Там пазарът въобще не е проблем.Сигурно имат сключени договори с разни фирми и им го вземат направо от место.Дори ми бяха казали,че и тук в България е имало пчелари със сключени договори с чужди фирми за изкупуване.Идвали на место и вземали проби за анализ,даже маи и те си го вадели.Дали е вярно не знам,лично аз не вярвам.Ако някой познава такива пчелари,би било добре ако може да сподели и с нас малко информация. ;)
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот mx_maikal » Пон Дек 27, 2010 1:36 pm

Здравейте приятели,аз съм млад пчелар,от тази година и най вече се интересувам от размножаването на пчелните семейства.Ще се радвам да ми дадете няколко съвета по тази тема.
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот beko1960 » Пон Дек 27, 2010 4:17 pm

За да не пълним форума с линкове към други форуми,също- да не говорим за неща,които за някои не са интересни,или ги знаят бих ви предложил да задаваме точни въпроси и да публикуваме съответно точните отговори.Всеки желаещ може да прочете интересуващите го общи неща от къде ли не.Поздрави на всички.
beko1960
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот monaha86 » Вто Яну 25, 2011 5:22 pm

Здравей SAGITARIUS,ако те интересува нещо конкретно питай.Тъй като не знам за какво точно да пиша. ;)
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот SAGITTARIUS » Вто Яну 25, 2011 8:14 pm

monaha86 написа:Здравей SAGITARIUS,ако те интересува нещо конкретно питай.Тъй като не знам за какво точно да пиша. ;)

Здравей колега!Конкретен въпрос засега нямам но се интересувам от подвижното пчеларство.Ти си второ поколение пчелар и несъмнено имаш достатъчно практически познания в областа и знаеш някои тънкости които се надявам да споделиш с нас.А също и ако имаш впечатления и някакви приспособления за работа с пчелите , в нета и книгите има изписани доста неща но искам да наблегнем на практиката в този форум.
SAGITTARIUS

Мнениеот KostadinStoyanov » Нед Фев 27, 2011 9:03 pm

Да кажем нещо повече за подвижното пчеларство.
Мога да споделя опит за констр-я на платформа, транспортиране, различни паши и др.
Ще очаквам с интерес мнения по тази тема.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Нед Фев 27, 2011 11:22 pm

KostadinStoyanov написа:Да кажем нещо повече за подвижното пчеларство.
Мога да споделя опит за констр-я на платформа, транспортиране, различни паши и др.
Ще очаквам с интерес мнения по тази тема.

Добре дошъл колега радваме се че се присъединявате към нас,и че сте компетентен по темата и за подвижно пчеларство,така че се надяваме да научим нещо повече! 2в34я1
SAGITTARIUS

ПредишнаСледваща

Назад към Пчеларство