Собствено Търсене

Снимката, която ме вълнува

Re: Снимката, която ме вълнува

Мнениеот ecobo » Съб Май 11, 2013 7:48 am

eli написа:p.s.Когато се цитира източника-няма проблем!

Това е най-голямата заблуда, която цари в Интернет пространството и която често играе лоша шега (и скъпа) на вярващите в нея. Не е важно в какво вярвате, а какво пише в закона за авторско право на съответната държава, в която се подвизава фотографина. Горното е вярно САМО за снимки, които се разпространяват под Creative Commons Attribution 3.0 Unported лиценз, а те, уверявам ви, са нищожна част от всички снимки в Нета.

ПП: Не задължавам никого да прави или да не прави каквото и да е. Просто предупреждавам - искам да ви предпазя от възможността да купите нова кола на някой френски (или друг) фотограф, без да желаете това :-)
Николай Димитров - абсолютен аматьор
Аватар
ecobo
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот eli » Съб Май 11, 2013 8:07 am

ecobo написа:
eli написа:p.s.Когато се цитира източника-няма проблем!

Това е най-голямата заблуда, която цари в Интернет пространството и която често играе лоша шега (и скъпа) на вярващите в нея. Не е важно в какво вярвате, а какво пише в закона за авторско право на съответната държава, в която се подвизава фотографина. Горното е вярно САМО за снимки, които се разпространяват под Creative Commons Attribution 3.0 Unported лиценз, а те, уверявам ви, са нищожна част от всички снимки в Нета.

ПП: Не задължавам никого да прави или да не прави каквото и да е. Просто предупреждавам - искам да ви предпазя от възможността да купите нова кола на някой френски (или друг) фотограф, без да желаете това :-)

Всъщност,отговорих малко наизуст,за което се извинявам!Не съм запозната напълно,може и да греша!Вероятно си прав!
Благодаря за уточнението!
y8y8y8
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
eli
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот redshift » Съб Май 11, 2013 10:21 am

Най-голямата заблуда, която цари в Интернет пространството е, че снимки, като публикуваните от мен по-горе имат учредени авторски права. Да си автор на нещо, да имаш авторски права върху това нещо и да имаш учредени авторски права върху това нещо, са три съвсем различни неща в правото. Освен това, никой не може да черпи само права от учредените си авторски права върху нещо – той има и задължения. Едно от задълженията е ясно обозначено и лесно видимо авторско лого (също учредено с авторско право) на всяка снимка, която се публикува. Ето такава снимка не може да се препубликува от друг, без изричното разрешение на държателя с учредени авторски права върху тази снимка.

В България има ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА, който е в сила от 01.08.1993 г. Може да се види на този сайт:
http://copyrights.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE/ , или пък на http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401 . Само осъдените, с влязла в сила присъда по този закон, са нарушители на закона.

Както вече писах по-горе, не желая конфронтация с колегите си по форум. Не е тук мястото да спорим кое е нарушение и на кой закон. Също така не е тук мястото да даваме обширни консултации по правни въпроси. Всеки сам, на основата на собствените си грамотност, опит, убеждения, морал, носи отговорност за действията си.

Тъй като имаше имаше изявено желание за повече духовност в ежедневието ни, и понеже за мен подобно желание е закон, моля :
СТИХИИТЕ
Буря над пътя
Буря над пътя.GIF
БОЖЕ, ТВОЯ СВЕТЪЛ ГНЯВ СВЕЩЕН Е
Излитане
Излитане.GIF
СПЛИТАТ СЕ В СРЕБЪРНИ ЖИЦИ ЯТО ПОДГОНЕНИ ПТИЦИ. ЛИТНА И МОЯТА ПРОЛЕТ С ТЕХНИЯ ШЕМЕТЕН ПОЛЕТ…
ПТИЦИ НА РАЗСЪМВАНЕ
Един нечакан от човека зов
отвъд реката тъмна се обади.
Необяснена никога любов
сънуваха зелените ливади.

Излизаха от мрака две по две,
криле допрели, непознати птици.
докосваха се с неми гласове
като дошли от вековете жрици.

Какво си казваха отвъд брега,
отвъд тревогите, отвъд земята?
Да бяха ни повикали сега
душите си да сложим под крилата.

Недосегаеми от земна прах,
превърнали се бяха в зов любовен.
Като насън - подмамени от тях,
потърсихме ръцете си отново.
Е. Евтимов
Жито на залез
Жито на залез.GIF
ТАЛАЗНИ ВРЕТЕНИЛИ НИВИ СЪС ЗАЛЕЗА МЪЛВЯТ СЛОВА БЕЗСПИРНО
Пигменти
Пигменти 2.GIF
Повелителката на мъжките сърца
Повелителката на мъжките сърца.GIF
…Как ще спреш ти мене – скитницата волна, непокорната,
родната сестра на вятъра, водата и на виното,
за която е примамно непостижното, просторното,
дето все сънува пътища – нестигнати, неминати.
МЕНЕ КАК ЩЕ СПРЕШ?
КАЖИ МИ!
Багряна
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Снимките са от Интернет
Георги
Аватар
redshift
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот eli » Нед Май 12, 2013 5:22 am

Тъй като имаше имаше изявено желание за повече духовност в ежедневието ни, и понеже за мен подобно желание е закон, моля :

Благодаря ти! r54wt43
Това е уникално! y7y7y7
…Как ще спреш ти мене – скитницата волна, непокорната,
родната сестра на вятъра, водата и на виното,
за която е примамно непостижното, просторното,
дето все сънува пътища – нестигнати, неминати.
МЕНЕ КАК ЩЕ СПРЕШ?
КАЖИ МИ!
Багряна
Аватар
eli
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот ecobo » Нед Май 12, 2013 6:42 pm

redshift написа:В България има ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА, който е в сила от 01.08.1993 г. Може да се види на този сайт:
http://copyrights.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE/ , или пък на http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401 . Само осъдените, с влязла в сила присъда по този закон, са нарушители на закона.
Георги

Да, има такъв закон, и той беше променян няколко пъти, последния път - миналата година (или по-миналата, може да греша). Има доста съществени разлики със закона от 93-та.

Авторското право възниква в момента, в който бъде създадено произведението, попадащо в определенията на ЗАПСП, в случая - в момента на създаването на снимката.
Дали автора е подписал или не произведението - това с нищо не променя авторството му, нито пък някъде в ЗАПСП има текст, който да задължава авторите да го правят. Пише само, че имат ПРАВО да подписват и да изискват подписа им да остане върху произведението при отстъпване на авторски права на трети лица.
По българския закон, авторското право е неотменимо и неотчуждимо, и е в сила 70 години след смъртта на автора.

Аз не съм адвокат, но продавам снимки в цял свят и смея да кажа че познавам материята по-добре от много адвокати. Всъщност, добрите адвокати в България, точно по тази материя, се броят на пръстите на ръцете.
Лично аз никога не съм стигал до дело, винаги сме се споразумявали с другата страна извънсъдебно. Отначало нарушителите са много ербап и викат "съди ни", ама като им звънне моята адвокатка и им разясни положението, стават изведнъж много сговорчиви и меки като памук. И дежурното: "Извиняваме се, станала е грешка, дайте си банковата сметка" :-)

Но тук думата ми беше не за българския ЗАПСП, а за западните му еквиваленти. Уверявам ви, ще съжалявате милион пъти, че не сте обърнали внимание на написаното от мен. Делата на запад се решават бързо, а обезщетенията са солени, дори и за западните стандарти.

В България също не знам случай, когато фотограф да е загубил дело за авторство. Тук обаче обезщетенията са по-щадящи - знам за 100 лв. на снимка, но има и случай с присъдени 5000 за един кадър, така че да се пренебрегва опасността може да се окаже не много евтино.

Георги, моите уважения, но не бих ви препоръчал на никого за адвокат, поне що се отнася до авторски права. Вероятно има област от правото, в която сте добър, но авторските права определено не са такава област. Желая ви успех, и дано не ви се налага да ме разберете по трудния (и скъп) начин ;-)

Спирам да пиша по темата. Който разбрал - разбрал, нищо лично. Живи и здрави всички! 2в34я1
Николай Димитров - абсолютен аматьор
Аватар
ecobo
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Balkan » Пон Май 13, 2013 8:48 pm

Актуално без коментар ...................................................
Прикачени файлове
935376_551694438216703_2051920229_n.jpg
(39.92 KiB) 850 пъти
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Ouzoman » Пон Май 13, 2013 10:04 pm

Измежду старото поколение фотографи има много нагли... тези дето тъкмо подушиха демокрацията.
Гъската, снимала моята сватба, ми искаше такса за всяка снимка извън 3-те договорени комплекта...

Познайте какво стана : ). Оплака ли се в някоя европейска комисия... Дали пък не ме осъди някъде...
Верен отговор Д)-е: записа курс "духови инструменти".

Донесе си и негативите, и извиненията...
Сигурно, защото зъболекарите бяха скъпи по това време.
Аватар
Ouzoman
ЕКСПЕРТ-ПРОМИВАНЕ НА ЗЛАТО
ЕКСПЕРТ-ПРОМИВАНЕ НА ЗЛАТО

Мнениеот eli » Вто Май 14, 2013 5:07 am

Всички сме достатъчно големи,умни и отговорни!
Когато се захваща с нещо,всеки,би трябвало първо да се запознае с материята,да знае какво прави,за да не бъде за негова сметка!!!
y8y8y8
Аватар
eli
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот eli » Пон Май 20, 2013 6:10 am

От вчера,няколко снимки от реката y8y8y8
Прикачени файлове
DSC06595.JPG
(151.94 KiB) 758 пъти
DSC06569.JPG
(103.51 KiB) 803 пъти
DSC06589.JPG
(88.67 KiB) 803 пъти
DSC06603.JPG
(106.08 KiB) 803 пъти
DSC06613.JPG
(96.88 KiB) 803 пъти
DSC06614.JPG
(93.68 KiB) 803 пъти
DSC06615.JPG
(106.19 KiB) 803 пъти
Аватар
eli
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот pepi03 » Вто Май 21, 2013 7:49 pm

Браво Ели ,
къде я намери таз пепелянка ?
ще трябва да се внимава с тях !
Аватар
pepi03
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Общи теми от приложното изкуство.