Собствено Търсене

Молба !

Молба !

Мнениеот lazar68 » Нед Яну 05, 2014 11:51 pm

Колеги , ( далече съм от това обръщение y2y2y2 ) !
Имам една молба към всички Знаещи r54wt43 на тема "Камъни".
Моля Ви , направете една тема за начинаещи ( като мен ) , но любознателни съфорумци, относно основните скъпоценни и полускъпоценни камъни в Бг . .
Как да ги различаваме от останалите камъняци като ходим по дерета и реки из страната ? Кой камък , как се казва ? И изобщо , направете тема за ЛАИЦИ -Моля Ви ! 222
Благодаря Ви r54wt43 предварително !
Раздел "Камъни" може да се развива в огромна прогресия y7y7y7 ! Темата се следи и е интересна за огромен брой хора ( и лаици като мен ) 222 !
Помагайте . y7y7y7
Много е ВАЖНО да се обяснява , сякаш пред Вас има деца ! " Никой не се е родил научен ! "
По-голямата част от хората не могат да различат ахат от паве ... помогнете ни ! r54wt43
Sol lucet omnibus
" Златото е там , където го намериш "
Аватар
lazar68
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Re: Молба !

Мнениеот haplio » Вто Яну 14, 2014 4:08 pm

Абе и аз да се включа тука...
Разкажете малко как се търсят тия красоти.
Трябва да знаем къде ги има - ОК. А после?
До тук само Райчо в една тема беше написал нещо за напречно копаене докато се стигне до скала, но това май е всичко, което аз съм прочел 333
Аватар
haplio
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот Skumata » Вто Яну 14, 2014 4:40 pm

Като за начало се четат книжки и се гледа в нета. После се ходи по планините, по морския бряг, по реките и се гледа в краката :) След като се събира всичко интересно, се тършува, сравнява и се колекционира това, което ви заинтригува. Да се правят сравнения със златотърсачеството е смешно, защото минералите/камъните, които се намират у нас носят по-скоро естетическо и колекционерско удовлетворение :)

Да се ходи "за камъни" с цел "забогатяване", според мен е загуба на време и усилия. Успех!
Аватар
Skumata
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот daniela ioneva » Вто Яну 14, 2014 4:47 pm

Според мен е важно преди да започнем да се запознаваме с различните видове минерали или успоредно с това, да покажем и различните видове скали. Минералите се срещат в или в близост до скали. Всяко едно находище на даден минерал или минерали е свързано с наличието на определени типове или видове скали. Те са един от основните ориентири. Темата скали не е маловажна. Можем да я отделим като самостоятелна.
Аватар
daniela ioneva
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот haplio » Вто Яну 14, 2014 4:53 pm

Оууу аз съм далеч от идеята за забогатяване
daniela ioneva написа:Минералите се срещат в или в близост до скали.

Ето това например за мен е някакво начало. Ясно е, че се чете, за да се знаят различните видове минерали и техните свойства, твърдост и тн, но на мен поне самия процес на търсене ми е любопитен(предполагам не само на мен)... в смисъл - има струпване на камъни например някъде и се почват един по един ли?
Аватар
haplio
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот daniela ioneva » Вто Яну 14, 2014 5:37 pm

Важно е да познаваш визуално минералите, да можеш да ги идентифицираш. Скумата е прав, че с търсене се добива опит и ти става все по-лесно с времето.За мен едно е да четеш, съвсем друго е да търсиш и намираш, идентифицираш различните камъчета. Практиката спомага дори да си нагодиш зрението към това, което търсиш и да го откриваш по-лесно сред другите камъни. Можем да направим тема, в която да се опишат и показват снимки на различните скали и под тях със снимки и информация минералите, които могат да се срещнат в тези скали. Така ще обединим темите за определяне на скалите и минералите.
Аватар
daniela ioneva
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот haplio » Вто Яну 14, 2014 5:50 pm

Аз съм за тема, просто нямам какво да покажа, още по-малко да науча някой на нещо, но пък лично ми е любопитно
Аватар
haplio
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот lazar68 » Вто Яну 14, 2014 6:26 pm

E , разгеле 222 !
Благодаря на колегите , които ще ни помогнат да понаучим основите на това интересно хоби ! r54wt43
Шкума, 222
с уважение към твоите ,както и познанията на всички Знаещи в подраздел " Скъпоценни и полускъпоценни камъни"
Искам да разсея едно ширещо се мнение , че хората ,които се вълнуват от разсипно злато се интересуват само и единствено от печалбата ...( естествено , че има и такива колеги между нас , но тук не става въпрос за тях ).
Да , златото по подразбиране е свързано с печалби y6y6y6 , няма да се спирам на въпроса " Защо " , всъщност интереса на човека към златото е много по-сложен,древен и дори леко конспиративен ( не му е тук мястото да го коментирам ) . Обаче смисъла в съществуването на този ,както и на всички останали форуми е простичък - комуникация и бърза обмяна на информация между хора със сродни интереси , казано с други думи , съкратен ,скоростен път към познанието ( във всичките му измерения ) , та в този ред на мисли за всички е ясно , че който има желание, намира начин било с четене на книги , било с ровене в световната мрежа . На мен обаче ( както и на много любознателни колеги или хора ,които отварят форума за първи път ) ми се иска да понауча основите , "А'' и "Б" точно тук и то както се казва да " пия вода от извора" , защото в този форум са събрани много качествени Хора с които не се срещам всеки ден по улиците или обществения транспорт y6y6y6 . Молбата ми е простичка , нека бъдем по-отзивчиви r54wt43 и си бъдем полезни взаимно . Помагайте безкористно бе хора , не боли . 222
Ще очаквам с интерес темата за начинаещи каменари , дано се включат повече от Вас Знаещите . Благодаря Ви за труда ( знам какво е да пишеш просто ей така от добра воля ) . Бъдете здрави ! y8y8y8
Sol lucet omnibus
" Златото е там , където го намериш "
Аватар
lazar68
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот tkar » Вто Яну 14, 2014 6:39 pm

Ако става въпрос за разпознаването на камъните по реките или в скалите според мен истината е една : трябва някой да те заведе и да ти покаже какво да търсиш.Отделен е въпроса , че за всеки район (не по реките ) също трябва да знаеш как изглежда отвън това, което търсиш иначе... трудна работа. Ако говорим за теория... - нея е пише по учебниците и книгите! y8y8y8
"Никога не знаеш колко скоро, ще е твърде късно"
Аватар
tkar
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот tkar » Вто Яну 14, 2014 7:09 pm

Примерно: от Студен кладенец (от едно находище) камъните изглеждат така в скалите, като имайте предвид, че този е намокрен за снимката иначе е доста по невзрачен - с една дума- паве!!! ;)
Прикачени файлове
s k.jpg
"Никога не знаеш колко скоро, ще е твърде късно"
Аватар
tkar
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Следваща

Назад към Неактивните теми в архив