Собствено Търсене

Как да направим хубава снимка на нашите находки

Как да направим хубава снимка на нашите находки

Мнениеот владорадо » Пет Сеп 05, 2014 7:27 pm

Здравейте колеги!
Позволете ми да предложа съвет в област в която съм професионалист - фотографията.
Прави ми впечатление че повечето снимкив в близък план на злато и камъни са с лошо качество.
Аз мога да ви обясня как да се направи висококачественна снимка на предмет в близък план.
След като сте положили огромни усилия да намерите тези редки и красиви камъни си струва още малко усилие да ги покажете по най-добрият начин.

Метода е сравнително прост. Трябва да си набавите фотографски триножник - и най-ефтините вършат работа ако снимате с дигитална табакера. Фотоапарата трябва да има резба за триножник отдолу. Метода не е приложим с мобифон.Намерете си средно сив на цвят плат за фон. Направете си малка мизансцена от картон или две дъски на 90 градуса - 50x50см.Покрийте сцената с плата и я поставете до прозореца или при облачно веме може и отвън. Вашият фотоапарат има минимално разстояние на фокусиране. Проверете в инструкциите или с проби какво е то. Сложете фотоапарата на статива. Cложете апарата на най-широкоъгално положение на обектива(като натиската копчето за приближаване и отдалечаване, отдалечете обекта максимално) Разположете обектива с фотоапарата на такова разтояние че обекта да изпълва повечето от кадъра и сивият плат да изпълва изцяло задният план. Ако фотоапарата не може да фокусира от толкова близо:
1 - отдръпнете статива назад докато почне да фокусира
2 - ако има такава, включете на МАКРО програма (или програмата обозначена с цвете)

Ако фотоапарата има дистанционно снимайте с него. Ако няма, снимайте като използвате функцията самоснимачка на 3-5 секунди закъснъние. Така се избягва размазването на образа при натискане на копчето на фотоапарата.

Понеже при снимане от близко дълбочината на фокуса е малка, целият камък може да не излезе на фокус.
колкото е по-далече фотоапарата от обекта, толкова поголяма част от него(в дълбочина) ще е на фокус.
Винаги пробвайте снимки със и без светкавица. При тези без светкавица скороста на снимане може да е няколко секунди - изчакайте, не пипайте камерата преди да е свършила заснемането.

Камерата при автоматичен фокус ще фокусира на най-близката до камерата точка на обекта - разположете камъка така че да е с важните елементи по него най-близо до камерата.

Следвайте тези упътствия и ще постигнете образи с подобно качество:

Изображение

Успех!

PS - Извинявам се че ne pokazvam снимкa на минерали но още не съм намерил - в стадий на теоретична подготовка съм!
владорадо
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Re: Как да направим хубава снимка на нашите находки

Мнениеот goturbas » Вто Сеп 09, 2014 1:13 pm

Браво,
това беше добре!
r54wt43

за злато-точко-събирачите, като повечето от нас...,
другите са... кюфтетосъбирачи ;)

да ползват стационарна лупа с 30Х увеличение на станок(стабилен)
на който могат да подпират обектива на фотоапарата или телефона(аз така снимам)
ако има и растерна линия към лупата още по-добре :grin:

прилагам мострено фото с телефона ми правено, скоро...
Прикачени файлове
Drg1.JPG
точици и дендридче
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Назад към За всичко което се сетите