Собствено Търсене

Цветната пещера м/у гара Орешец и с.Върбовчец

Цветната пещера м/у гара Орешец и с.Върбовчец

Мнениеот drago » Вто Юли 31, 2012 12:23 am

Като дете дядоми ми разказваше за случка която му се случила когато бил 12-13годишен.Пасял кози на богат човек винаги по един и същ маршрут,но буря го накарала да събира козите,встрани от пътеката.Паднал в дупка в земята от доста високо,и като се опомнил занемял от красотата на стърчащите от всякаде ''Диаманти''.Били в различни цветове.Но заради падането,козите и приближаващата нощ побързал да се изкачи обратно.Казваше че залата в която паднал продължавала надолу50-60 стъпки и имало отвори в две посоки.След няколко години отишъл да търси пещерата но не я открил.В последствие опитвал много пъти,ходил с различни приятели но не я открил повече.Беше се вманячил и все за това говореше.Обещаваше ми да ходиме заедно да я търсиме,но здавето не му позволи.Сега вече го няма,а аз се обръщам към вас колеги, някои да е чувал за такава пещера, в която да има толкова кристали...Околноста е осеяна с много пещери.Френски археолози откриха най-старото доказателство за пещерни хора именно в една пещера там.Тази зима чух от един колега за човек които е намерил въпросната пещера и бил забогатял.След това се направи че не знае кой е той.Представяте ли си да имаме нещо подобно като дестинация за туризъм.Би било страхотно y4y4y4
Никой не е пророк в своето село
Аватар
drago
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Re: Цветната пещера м/у гара Орешец и с.Върбовчец

Мнениеот войводата » Вто Юли 31, 2012 7:00 am

Зравей Драго, аз съм израснал в този край на България и знам много неща за пещерите и реките.
Ти питаш за "Ковашкия мех" или още "Дишащата дупка". За съжаление, тази пещера беше взривена от двама братя от с. Бяла Рада - Видинско. Аз лично, съм влизал в "меха" през 04.1990г, а братята я взривиха късно есента на същата година. Големият брат - Станьо, пострада много сериозно при взрива и почина по коледните празници същата година, а малкия - Цанко - завърши живота си в специализирано здравно заведение за възрастни с прсихически отклонения близо до гр. Балчик. Бай Цанко до последно говореше само за "прохода" , дето са се опитали да разширят. Имало много "неща".
........ От моите "разходки" вътре, ми остана една друза 10-на кг кварц, друго не съм виждал, защото тогава ходех за други "минерали". Сега от позицията на времето и опита, мога да изкажа скромно мнение, че това не е било пещера а рудна галерия от древноста. Поздрави и успех.
y8y8y8
Аватар
войводата
ЕКСПЕРТ-ПРОМИВАНЕ НА ЗЛАТО
ЕКСПЕРТ-ПРОМИВАНЕ НА ЗЛАТО

Мнениеот drago » Вто Юли 31, 2012 3:05 pm

това което ми казваш ужасно прилича на една история за пеещата пещера,на която входа го взривиха.Навремето '93 година влязох в казармата като граничар.Одведоха ни в полигона на стрелби.Видях че като заваля няколко колеги тичат в обратна на логиката посока,последвах ги, и видях входа на пещерата.Влазох вътре защото дъжда усили и в първия момент не разбрах защо е пееща.След 2-3 минути дъжда намаля и занемях.Водата която се стичаше от тавана се движи в порички по стените и издава звуци.Представи си хиляди капчици,в хиляди различни по широчина и форма каналчета.Вълшебна музика.стоях като омагьосан.След два дни я гръмнаха двама от командващите офицери(поне така се клюкареше м/у воиниците y2y2y2 ) y8y8y8
Аватар
drago
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Venci_Varadinov » Нед Авг 05, 2012 2:27 pm

Цяла зима работих върху изграждането на фотоволтаична ел.централа в гара Орешец и там от местните съм чувал истории за тези пещери,но така и нямах възможност да се отбия до някоя... 12ytw5
Аватар
Venci_Varadinov
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Питър » Вто Авг 07, 2012 12:14 am

Неотдавна при посещение на пещера в Родопите се разговорих с водача и от него дойде, че .. всеки е затварял пещери след себе си , като се почне с траки и римляни, които криели рудниците си, същото правят и през османско за да пречат на хайдути, след тях през войните също са взривявани входове и комунягите и те.
Където има вода в карстов район отдоло е като сирене.
...
Питър
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот drago » Нед Авг 26, 2012 9:33 pm

една жена от читалището ми разказа,че конкретната пещера е запечатена.Но сега чула че французите които ровиха в др. пещери,изкат да я отпечатат и да я включат(както и няколко др.)като туристическа атракция.Дано да не е само поредния лозунг y8y8y8
Аватар
drago
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Момчил70 » Пет Дек 06, 2013 7:03 pm

drago написа:това което ми казваш ужасно прилича на една история за пеещата пещера,на която входа го взривиха.Навремето '93 година влязох в казармата като граничар.Одведоха ни в полигона на стрелби.Видях че като заваля няколко колеги тичат в обратна на логиката посока,последвах ги, и видях входа на пещерата.Влазох вътре защото дъжда усили и в първия момент не разбрах защо е пееща.След 2-3 минути дъжда намаля и занемях.Водата която се стичаше от тавана се движи в порички по стените и издава звуци.Представи си хиляди капчици,в хиляди различни по широчина и форма каналчета.Вълшебна музика.стоях като омагьосан.След два дни я гръмнаха двама от командващите офицери(поне така се клюкареше м/у воиниците y2y2y2 ) y8y8y8

Знам доста за въпросната пееща пещера ,като дете а и по късно съм влизал доста навътре .Ако те интересува пиши . y8y8y8
Момчил70
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот xorans » Пет Дек 06, 2013 10:51 pm

войводата написа:Зравей Драго, аз съм израснал в този край на България и знам много неща за пещерите и реките.
Ти питаш за "Ковашкия мех" или още "Дишащата дупка". За съжаление, тази пещера беше взривена от двама братя от с. Бяла Рада - Видинско. Аз лично, съм влизал в "меха" през 04.1990г, а братята я взривиха късно есента на същата година. Големият брат - Станьо, пострада много сериозно при взрива и почина по коледните празници същата година, а малкия - Цанко - завърши живота си в специализирано здравно заведение за възрастни с прсихически отклонения близо до гр. Балчик. Бай Цанко до последно говореше само за "прохода" , дето са се опитали да разширят. Имало много "неща".
........ От моите "разходки" вътре, ми остана една друза 10-на кг кварц, друго не съм виждал, защото тогава ходех за други "минерали". Сега от позицията на времето и опита, мога да изкажа скромно мнение, че това не е било пещера а рудна галерия от древноста. Поздрави и успех.
y8y8y8

там не знанието и всички народно предавани проблеми в раиьона идат от бая ви вьлчо от ц.петрово.
xorans
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот koko bg » Съб Дек 07, 2013 8:51 am

Е тук вече ме заинтересовахте. Доста неща знам за пещерите по България, но за жалост в малко съм влизал и то по „неопровержими документи". Но за щастие нищо не излезе вярно. За щастие, защото не се знаеше какво ще последва, ако бяхме намерили нещо, или по-точно усещахме какво може да стане.
Винаги казвай това, което ще направиш, и прави това което си казал
Аватар
koko bg
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот eli » Съб Дек 07, 2013 11:21 am

Мисля,че drago говори за пещера "Венеца",ама дали е така той ще каже y8y8y8
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
eli
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Назад към За всичко което се сетите