Собствено Търсене

МЕДОНОСНА РАСТИТЕЛНОСТ

МЕДОНОСНА РАСТИТЕЛНОСТ

Мнениеот SAGITTARIUS » Вто Апр 12, 2011 7:17 pm

В някои райони първата главна паша е от рапицата.Моля колегите които имат такава паша да споделят своя опит!При мен вече цъфна ,поставил съм магазините,семействата са готови за медосбор ,само дано времето не ни обърка плановете.

Изображение
Изображение
SAGITTARIUS

Re: МЕДОНОСНА РАСТИТЕЛНОСТ

Мнениеот KostadinStoyanov » Вто Апр 12, 2011 8:49 pm

Дано да имаш късмет на хубаво време! При мен е като маруля.
Пръскаха ли я вече?
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот харалампи » Сря Апр 13, 2011 8:40 am

Еееееее егати рапицата братче y1y1y1 браво,браво,къде това - това от тази година са тези снимки или .....

Дето вика Коцето - тя като маруля тука и като гледам последните 5-6 дена какви са студове,чак се чудя ще има ли изобщо рапица.
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Апр 13, 2011 4:36 pm

харалампи написа:Еееееее егати рапицата братче y1y1y1 браво,браво,къде това - това от тази година са тези снимки или .....

Дето вика Коцето - тя като маруля тука и като гледам последните 5-6 дена какви са студове,чак се чудя ще има ли изобщо рапица.

Е как колега ХАРАЛАМПИ ?!Снимките са от вчера не е шега.Рано е засята и затова е толкова голяма,има и такава като маруля както казва Коцето но тя е от по-късните сеитби.Така че се очертава доста продължителна паша.Даже забелязах следи от коловози из нея-сигурно са я пръскали навреме което е добре иначе арендатора е много съвестен човек.
SAGITTARIUS

Мнениеот KostadinStoyanov » Чет Апр 14, 2011 9:18 pm

Рапицата, за която писах е сята по всички агротехнически правила, след пшеница, плитка оран, края на август началото на септември.
Може би времето през есента е било различно, не знам.
Миналата година на 10 април започна да се пъстри, тази пролет ако е все така студено ще цъфне към 25 април.
Някои казват, че това е добре за пчелите, но мен ме притеснява сериозно това продължително пролетно застудяване.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот KostadinStoyanov » Чет Апр 21, 2011 8:30 pm

Днес ходих да видя най - ранната. Не към 25, към 30 април, ако е все така топло ще има цвят.
Разписах се и за първото съобщение за пръскане, предцъфтежно,(карате) от 26 до 30 април. Как е при вас с тия съобщения?
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Чет Апр 21, 2011 11:07 pm

KostadinStoyanov написа:Днес ходих да видя най - ранната. Не към 25, към 30 април, ако е все така топло ще има цвят.
Разписах се и за първото съобщение за пръскане, предцъфтежно,(карате) от 26 до 30 април. Как е при вас с тия съобщения?

Коце ,колега няма място за притеснения -природата си знае работата дето бех писал и в другия форум-по добре е че позакъснява рапицата в някои райони-рано е още ама ние пчеларите все бързаме и все се оплакваме а после се хвалим.Сега вече и времето ще се установи по-постоянно а и семействата вече са на максимум.Единствения проблем са пръсканията-при мен засега нема проблем ,дано да е така и занапред а и при вас.При мене цъфтежа е на около 40% -жертви няма ,пръскана е преди време .Това за подписите за пръскане не го разбрах-за пръв път го чувам иначе ако има нещо подобно ,предполагам че ще ме известят но кой знае!?Днес сложих прашецоуловителите и дръпнах първия залък :lol:

И да те подсетя пак-вземи си качи снимките на платформите и кошерите във форума.
И още нещо към колегите!!Вместо да си пишем на лични и по Скайпа за съвети и проблеми-моля,пишете ги тука ,не че ми пречи де по всяко време можете да се обадите но така всеки може да даде по-добър съвет и да се чуят по -различни мнения.Успехи на всички!!! 2в34я1
SAGITTARIUS

Мнениеот SAGITTARIUS » Пет Апр 22, 2011 6:20 pm

Eто и една снимка от днес.
Изображение
SAGITTARIUS

Мнениеот KostadinStoyanov » Пет Апр 22, 2011 9:20 pm

Всички пчелари при нас са на списък в кметството. Земеделец, който реши да пръска с пестициди, след като си опече работата със съответните служби, праща съобщение до кметството.Уведомяват се пчеларите и удостоверяват с подпис.
Даже съм чувал, че пилотът преди полет иска да види списъка.
Дотук добре, (казал американец, падайки от небостъргач, след като минал 20 етажа).
В съобщението се казва " ще се пръска от 26 до 30 април", в зависимост от времето, от ангажиментите на пилота и т. н.
И какво? Да затварям пчели четири сутрини подред? То, сега през април иди - ела, ама през юни за пшеницата... трудна работа.
С арендаторите от района аз лично съм се сработил, държим връзка и когато знам със сигурност, че ще се пръска
на разсъмване събирам мишепредпазителите и изчаквам края на полетите, обикновено до 9ч. свършват.
След час отварям, съвременните препарати го позволяват.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Съб Апр 23, 2011 9:21 am

Taka е колега през лятото по времето когато пръскат пшеницата е имало случаи на отравяне на пчели .И пролетта се е случвало но не от масово засявани площи като рапицата например а от недобросъвестни стопани с по 5-6 дървета в двора,пръскащи по време на цъфтеж на овошките.
SAGITTARIUS

Следваща

Назад към Пчеларство