Собствено Търсене

БЯГСТВО НА ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА

Re: БЯГСТВО НА ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА

Мнениеот харалампи » Съб Мар 19, 2011 1:12 pm

Работата е там,че вече няма държавно,всичко е частно вече т.е.няма как държавата да определя цената на меда,единственото което може да направи е да се регулира субсидирването.(поне аз не виждам друга роля на държавата в случая)

Пчеларите по света печелят основно от опрашване,а не от медодобив - така е във всяка една съвременна държава.Ето и тук въведоха закони като там - регистри на пчелините,ето въведоха ни и данък и т.н.,но процеса на субсидирване е направен нарочно така,за да се крадат по-лесно пари.

Напоследък забелязах как хора,които не са жилени през живота си и не могат да направят разлика м/у пчела,оса и кон,как изведнъж във двора им се озовават 200-300 чисто нови кошера - и след има няма 2-3 години всичко продадено ...... е съжалявам,ама трябва да съм сляп да не забележа как се крадат пари предназначени за развитието на пчеларския отрасъл.

п.п.инак ако ще се сбираме,аз ще помагам с камъните,ама не ща ахати - искам от другите по-евтини и по-тежки :)
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Съб Мар 19, 2011 3:52 pm

Напоследък забелязах как хора,които не са жилени през живота си и не могат да направят разлика м/у пчела,оса и кон,как изведнъж във двора им се озовават 200-300 чисто нови кошера - и след има няма 2-3 години всичко продадено ...... е съжалявам,ама трябва да съм сляп да не забележа как се крадат пари предназначени за развитието на пчеларския отрасъл.
-------
Точно така е колега Харалампи но това не е от скоро а вече няколко години .Всичко това е уговорено и оправено под масата а за истинските пчелари пари не само не се дават каквато е практиката в белите страни но се облагат и с данъци .Отделно сега налагат и закон да не се продава по пазарите на дребно-целта е да се ликвидират отраслите в които дребните производители си изкарват прехраната с много труд и на пазара да останат големите играчи .Така е във всяка дейност вместо да се поощрява се опрочава-типично за българия
SAGITTARIUS

Мнениеот SAGITTARIUS » Нед Мар 27, 2011 11:51 pm

skrycka написа:Интересен е въпроса защо пчелите напускат кошерите през зимата, когато знаят, че излизайки от кошера отиват на смърт, а не напускат кошерите през есента,пролетта или лятото например.

И аз това се питам колега , говорихме на тази тема с колегата Харалампи,но не стигнах до някакъв извод!Досега толкова години не съм имал такъв случай и това е единственото от което се боя и с което едва ли бихме могли да се справим.Още повече че не се знае причината ,някои изтъкват че главния виновник за това е акара-аз лично се съмнявам в тази хипотеза.А твърденията за влиянието на мобилните телефони върху пчелите е направо несериозно.Това е тема за изследвания от институти и капацитети в областа на пчеларството но няма категорично мнение по въпроса от никоя институция.Или самите пострадали пчелари да пробват варианти за да се стигне до някакъв извод.Върти ми се една мисъл в главата че може би се дължи на натрупване на токсични материали използвани за третиране на пчелите или растенията и ГМО в меда и оттам тази токсикоза да докарва пчелите до амок но кой знае.Засега се надяваме да не се случи но докога ли? 67ъе^&
SAGITTARIUS

Мнениеот харалампи » Нед Апр 03, 2011 2:33 pm

Днес се прибрах от Белене - и там за какъв удар става на въпрос не е истина и пак същата българска дивотия,всеки да си мълчи и да не си обажда,ма като попиташ дай отвори един кошер да хвърля едно как си и ...... ам,ъм,таковата,е добре де и прочие ......... не напразно знам за всички пчеларски форуми още от самото им създаване дето се вика,и до сега не съм чувствал желание да се регвам в тях,и пак поради същата причина не участвам във нито едно сдружение,и съм спрял от години да ходя на изложения.

СРАМ И ПОЗОР за най-близкия до природата занаят,това понятие "биологично пчеларство" е изцяло търговска измислица,защото просто не съществува такова нещо като "не-биологично пчеларство",няма друг занаят при който да работиш директно със биологията на дадена твар и толкова стриктно да се съобразяваш със законите на природата,всяко изключение от тези правила води до конфликт.За това пчеларството във всичките му под аспекти е най-благородния занаят от стари времена до ден днешен - хем правиш пари,хем продуктите които произвеждаш са недостижими и уникални във полезноста си за здравето ни,хем живота ни зависи най-пряко от тези малки гадинки повече от всичи други твари по тази земя!!!!!!!Няма ни най-малко подобен аналог на пчеларския занаят - моля ви кажете ми,ако знаете някоя толкова градивна из познатите ни професии.

Та срамно ми е и позорно,че хората занимаващи се с него,изпадат във такива ненужни никому и вредни дори дребнавости,толкова крайни!? .... не е истина,да се мълчи така .....Ето случай,гледайте какво става - отивам при един колега от Белене,сравнително по-млад - исках да разбера едни неща за лежаците (а бре,никой ли не познавате,който да е наясно със лежаците).Та човека вика на един друг колега - а е кво става,първи преглед всичко наред,след седмица слагам пита с мед,след 10 дена няма пчелите ....... и гледайте,вижте до какво води мълчанието и скатаването,чуйте следващата мисъл на човека,ето разговора аз питам "третира ли за акар",отговор "а бе сложих си лентите,третирал съм аз не си правя шеги с такива неща ... ама това некой ни ги трови бре,някой ходи и прави нещо" .......... ето колеги съфорумци,ето виждате ли,сещате ли се какво става от тук нататък,какви съмнения ще го ядат този човек и как ще се повлияат и други хора покрай него,как ще тръгнат в последствие и некви слухове,и в крайна сметка "всеки за себе си".Жалка история братче,жал ми е и тъжно - само да добарам още една две информации,които ме интересуват,със облекчение ще спра участието си във пчеларските форуми ...... поне да не ме е яд и без това виждам около себе си какви сме Андрешковци!!!!!! 12ytw5
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот drdpopov » Сря Апр 13, 2011 8:49 am

Здравейте колеги.Аз съм нов във форума и в пчеларството-занимавам се от 2 години.Благодаря на Сагиттариус за информацията за ел.ножа.Аз съм от гр.Сандански,пчелина ми е в планината.За съжаление трябва да отбележа голяма смъртност и при нас от този синдром на "празния кошер".И двете години подред ми чезне по един кошер.На един колега в нашия регион му опустяха 50 кошера само през този сезон.По Дискавъри наскоро имаше филм за САЩ,защото там проблема е най-тежък.Техните прогнози са - в САЩ след 30 год да няма пчели.За сега учените са доказали ,че това е болест причинена от вирус,като грипа.Заболяването причинява дезориентация на пчелата и тя не може да се върне в кошера при пролетното облитане.Аз по професия съм лекар и приемам за убедително тази теория.За съжаление няма лекарства и се чака пчелите да изградят имунитет.Затова съвета ми е - като при естествения подбор - създавайте нови пчелни семейства само от най-здравите си семейства.
drdpopov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот харалампи » Сря Апр 13, 2011 9:55 am

Привет колега!
Значи точно само за вашия район не намирах информация,как е положението - и ето най-накрая имаме реалната възможност,да надминем Американците поне в един аспект,а именно като знаем колко пчелари и колко семейства има в БГ,и със какви темпове ни нагазва този мор,имаме шансове да се затрием пчеларите,за доста по-кратко време от 30г.

п.п.казахте,че сте лекар - ветеринарен или хуманитарен,и със каква специализация?
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот drdpopov » Сря Апр 13, 2011 10:03 am

Здравей колега.Аз съм хирург-обща хирургия.С над 20г.стаж в местната общинска болница а сега на частна практика.
drdpopov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот харалампи » Сря Апр 13, 2011 10:28 am

A така - айде да поразмишляваме със теб на глас,защото аз да го кажа,няма кой да ми повярва,а положението е толкова зле,че ......

Това заболяване - което го има със сигурност,аз лично го наблюдавах на мои семейства.Не знам от къде сте научили,но наистина то причинява дезориентация на пчелата - като само допълвам,че проблема не е само при пролетното облитане,проблема е целогодишен,включително и пълната лудост,че пчелата напуща кошера без да знае сама защо посред зима.Та според вас,като лекар - какво е засегнато,кой анатомичен орган (едва ли се изразявам правилно,но имам в предвид,че явно е вътрешно заболяване,та къде е то,къде вътре),за да се получи такава реакция на пчелата,а именно дезориентация и както сам колегата SAGITTARIUS,дали случайно или не отбеляза,изпада във състояние нещо като АМОК.

п.п.автоматично обръщам на ти - смятам,че така ще е по-удобно на всички ни 2в34я1
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот drdpopov » Сря Апр 13, 2011 2:14 pm

За съжаление не знам повече по този въпрос.Заболяването се нарича-синдром на празния кошер.Възникнало е в Израел и от там се е разпространило по целия свят.
drdpopov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот drdpopov » Сря Апр 13, 2011 2:20 pm

Прави ми впечатление,че тази болест се неглижира у нас.Едно време така беше със заболяването по хората-СПИН.После се оказа сериозна заразна болест.Но първо в България се отричаше.Сега се постъпва по същия начин с тази болест па пчелите.Трябва да минат много години,много жертви да се дадат и тогава ще се приеме за даденост.Но никой не предприема мерки сега.
drdpopov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Пчеларство