Собствено Търсене

какъв модел кошери предпочитате за работа

какъв модел кошери предпочитате за работа

Мнениеот morfeii » Вто Мар 15, 2011 8:48 pm

според вас кой модел е най сполучливия и най практичен за бг климата
morfeii
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Re: какъв модел кошери предпочитате за работа

Мнениеот vava73 » Вто Мар 15, 2011 9:23 pm

обикновения
vava73
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Вто Мар 15, 2011 11:39 pm

vava73 написа:обикновения

Тази система който отговаря най -добре за раиона в който пчеларствате.За мен -Дадан-блат е най -доброто решение за моя район.
SAGITTARIUS

Мнениеот beko1960 » Съб Апр 16, 2011 4:37 pm

Понеже икономически народа ни достигна нивото на Кения,разгледайте това:
http://www.pchelar-probvaisambg.com/sta ... spisak.htm
beko1960
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот SAGITTARIUS » Съб Апр 16, 2011 6:59 pm

beko1960 написа:Понеже икономически народа ни достигна нивото на Кения,разгледайте това:
http://www.pchelar-probvaisambg.com/sta ... spisak.htm

Eee колега...Най напред драго ми е че се включваш в пчеларските теми-браво!Икономически да -на това ниво сме но продължаваме да си отглеждаме пчелите професионално,доколкото можем де!!
Чак до такива сандъчета(боже опази!) не сме допрели!!! :lol: Някъде из форума бях качил снимка и как вадят меда там..някъде.Тука бива,медоносите започват ,мед малко или много ще има пак,остава въпроса с пласмента,както винаги и пак ще разчитаме на връзки и познати.
SAGITTARIUS

Мнениеот KostadinStoyanov » Съб Апр 16, 2011 8:39 pm

За модела на кошерите.
Аз започнах с каквото ми попадна, останали от дядо ми с по 5-6 см дебели дъски, самоделки от дърводелци, изрязани отпред за кучешки колибки и т.н. Говоря за ДБ.На всички направих по 2 магазина и оттам започнаха мъките. Къде е №15, къде е 10 ?... .
Започнах да си правя ЛР. Родих се! На една колона магазини / 16 /см., на другата наставки / 7 / см. Вземам каквото ми е нужно, наред , номера няма.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Съб Апр 16, 2011 9:36 pm

KostadinStoyanov написа:За модела на кошерите.
Аз започнах с каквото ми попадна, останали от дядо ми с по 5-6 см дебели дъски, самоделки от дърводелци, изрязани отпред за кучешки колибки и т.н. Говоря за ДБ.На всички направих по 2 магазина и оттам започнаха мъките. Къде е №15, къде е 10 ?... .
Започнах да си правя ЛР. Родих се! На една колона магазини / 16 /см., на другата наставки / 7 / см. Вземам каквото ми е нужно, наред , номера няма.

Коце,колега то знаем каква мъка е на две ръце,днес сам продължавам да си правя кошерите -пак Дб. мога да кача снимки веднага!!!-подчертавам че в моя район не са толкова продуктивни рутовите-имам ги готови-с изградени пити-резултата при мен не беше по-добър от ДБ и затова ги изоставих-даже мисля да ги срежа корпусите и да ги използвам за магазини.То си е живо разхищение ама де да знам -това е само мое мнение.Това с 16 сантиметровите магазини не го разбрах,за 7 сантиметровите надставки предполагам пак ДБ-или греша?
SAGITTARIUS

Мнениеот харалампи » Съб Апр 16, 2011 10:08 pm

Хм тука имаме тема,която разглежда два въпроса:
1."според вас кой модел е най сполучливия и най практичен за бг климата" - тука не смея да отговоря,защото макар да сме малка териториално държава,сме със доста разнообразен климат и паша.
2.кой модел предпочитам аз - значи първо да подчератая нещо,според мен няма по-слаба система от друга по принцип,има такава само при зададени условия.

Многокорпусните системи ми харесват,защото като че ли се гледат със по-малко усилия - особенно,ако говорим за фарарови кошери.Навремето бях решил да работя именно само със фарари - ЛР кошера не ми допадна толкова,удачен е,интересен е,но за мен габаритния недостатък на ДБ почти си е останал при ЛР + че няма тази гъвкавост на фарара ...... честно казано,търся причината в мен,никъде във форумите не видях някой да е привърженик на фарата,колегията е разделена основно на почитатели на ЛР и ДБ,а според мен фарара е по-удачен и от двата взети заедно.

До липата обаче,за моя регион ДБ сцепва всички останали системи - Коце сега разбрах защо не ми отговори по коя система работиш,не съм ти разбил представите изобщо,ЛР никога не може да стигне ДБ във пролетното развитие!!!!И макар да съм само със ДБ кошери,все пак по критерия РАБОТА предпочитам фарарови!

Но аз не съм стигнал до краен извод все още - макар да съм бутал лежак,не съм съвсем наясно със тази система и сега съм си подготвил няколко да пробвам със тях,и имам тънкото предчувствие,че това ще е моята система :roll:

А топ-бар - бога ми заканил съм се,но няма да е тази година,ще си направя 5-6 такива,къде за експеримента,къде за разнообразие,но дори и те не са за пренебрегване (особенно както се спомена,като се вземе предвид икономическото ни положение)

п.п.Цеко - продай/бартеросай рутовите за ДБ ...... ЛР като че ли са последни в списъка ми "любими",така и не схванах как така ЛР ще ми даде във пъти повече мед от ДБ (според общата теория) ... да не казвам,че при мен дори беше обратното.
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот харалампи » Нед Апр 17, 2011 7:41 pm

Цеко как си баце :lol: - вчера май си имал приятна вечер,а ;)

Кажи само правилно ли предполагам :grin:
SAGITTARIUS написа:
АЗ със вас колега ХАРАЛАПИ не искам да споря!ВИЕ сте по напред в нещата,просто изказвам мнение!Не че другите системи са по непродуктивни,това си е мое мнение,но след като съм постигнал резултати ,аз не знам как и кого да убеждавам-па то си и нема смисъл-за моя район ..това е -кво да кажа повече-мога да го докажа!!!И това не е важно-другото е -когато човек си обича работата то си идва от само себе си -нали затова пишем тука-когато сме доволни ,да се похвалим?Е верно е това за рутовите дето ти споделих ,че при мен не ги бива много но реших и тази година да пробвам пак,не че храня надежди но за собствено его -иначе моята теория за рапицовата паша -гледам не се коментира много -много но е факт и тука -а е другаде ще го пиша-но май на лични че станаха много професорите-нали загряваш?И помниш как ме изритаха от твоя форум-заради нея нищо де- не е голема загуба.Утре ще кача снимки на новите кошери колега.

наздраве бате gt37e42 - и моля те,едва ли съм толкова напред колкото ме изкарваш недей така,дори напротив аз далеч не съм от пчеларите за пример.

Жив и здрав 6Т&%$
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Нед Апр 17, 2011 8:34 pm

харалампи написа:Цеко как си баце :lol: - вчера май си имал приятна вечер,а ;)

Кажи само правилно ли предполагам :grin:
SAGITTARIUS написа:
АЗ със вас колега ХАРАЛАПИ не искам да споря!ВИЕ сте по напред в нещата,просто изказвам мнение!Не че другите системи са по непродуктивни,това си е мое мнение,но след като съм постигнал резултати ,аз не знам как и кого да убеждавам-па то си и нема смисъл-за моя район ..това е -кво да кажа повече-мога да го докажа!!!И това не е важно-другото е -когато човек си обича работата то си идва от само себе си -нали затова пишем тука-когато сме доволни ,да се похвалим?Е верно е това за рутовите дето ти споделих ,че при мен не ги бива много но реших и тази година да пробвам пак,не че храня надежди но за собствено его -иначе моята теория за рапицовата паша -гледам не се коментира много -много но е факт и тука -а е другаде ще го пиша-но май на лични че станаха много професорите-нали загряваш?И помниш как ме изритаха от твоя форум-заради нея нищо де- не е голема загуба.Утре ще кача снимки на новите кошери колега.

наздраве бате gt37e42 - и моля те,едва ли съм толкова напред колкото ме изкарваш недей така,дори напротив аз далеч не съм от пчеларите за пример.

Жив и здрав 6Т&%$

Е признавам колега че имаш силно изразено чувство за хумор!!Което особено много се цени в този форум!! y8y8y8 А относно приятната вечер си прав де gt37e42 Нема лошо ,случва се!Я кажи как са пчеличките-оправи ли ги?И друго да те питам : би ли пробвал да заселиш отново в кошерите в които пчелите изчезнаха върху същия мед да видим дали ще се повтори историята и да достигнем до някакви изводи?Същия въпрос го зададох в един руски саит по пчеларство и обещаха колегите да пробват и да пишат.Жив и здрав y8y8y8
SAGITTARIUS

Следваща

Назад към Пчеларство