Собствено Търсене

Кошери ,видове кошери, чертежи

Re: Кошери ,видове кошери, чертежи

Мнениеот Balkan » Пет Яну 24, 2014 7:08 pm

italianeca написа:Виждал ли си ги на живо.красота.и не се слага изкуствена восьчнопарафинена основа.те пчелите сами си правят питата.и Като се вади медьт баба го вадеше в тава , огромна тава заедно с питата .а медьт един дьхав , из целата кьща миришеше на мед.ядяхме го барабар с воська.а ако останеше баба правеше свещи.и Като изгаснеше тока красота.всичко замирисваше на мед и спокойствие.баси якото беше.Балкане,такива кошери си намери или направи.това е античния и неподправен мед който ще вкусиш.дано успееш.аз,Като се установя завинаги в БГ ще си изплета такива.

Честно казано завиждам ти че имаш тези спомени ! 222

По гърция и във Атон използват такива свещи . Миризмата е невероятна .
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Пет Яну 24, 2014 11:46 pm

Кинджу написа:Ами възможно е, аз лично никога не съм и виждал такива. Но по описанието, че са 1 метър високи не знам как ще ги преглеждаш периодично за роене, профилактика за паразити, как ще се извади меда без да се разрушат килийките с пило също се питам. Сигурно има начин де, не знам... После идва и момента, че тук няма предварително подготвени основи за питите и всичко трябва да се изгражда от нулата, което рефлектира директно върху добива. Струва ми се и много трудоемко, особено за сам човек...
Но пък ще е и интересно да дадеш резултат от работата с подобни кошери, не ми обръщай много внимание, че съм малко скептичен... Но пък и малко критика никога не вреди...То сега му е времето да се проучва, че пролетта наближава и до тогава трябва да е избистрена идеята, никой няма да седне да продава семейства насред лято, когато ще се вади меда...

Каквото и да решиш, желая ти успех в начинанието!

Подробностите не ги знам.беше 1980,81,82,83,84,85,86 година.отдавна.само формата и опушването го помня.и вкусьт на медьт.там за болести,профилактика ,пилото идея си нямам.за роенето помня , че чакахме с една кошница пяськ около кошерините и Като пчелите хукваха ние хвьрляхме пяська около тях.така и не разбрах как пчелите се врьщаха.бах то цела наука е това.за питите и добива си прав.по бавно става ама едно време не е имало такива екстри Като днес.то банциг за разбичване на дьски е нямало Камо ли основи за пити и други.все пак ще питам баба за подробности.тя е на 90 и ако още помни ще споделя.за трудоемкост не знам да са страдали много.едно време са имали много свободно време.за критиката си прав не вреди.аз не се и засягам.няма проблем.помагам с каквото знам и помня на Балкан пьк и на другите които се интересуват от този ретро метод.ако не за друго,поне да го сьхраниме.ТРАДИЦИЯ.:-):-):-).
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Съб Яну 25, 2014 12:00 am

Balkan написа:
italianeca написа:Виждал ли си ги на живо.красота.и не се слага изкуствена восьчнопарафинена основа.те пчелите сами си правят питата.и Като се вади медьт баба го вадеше в тава , огромна тава заедно с питата .а медьт един дьхав , из целата кьща миришеше на мед.ядяхме го барабар с воська.а ако останеше баба правеше свещи.и Като изгаснеше тока красота.всичко замирисваше на мед и спокойствие.баси якото беше.Балкане,такива кошери си намери или направи.това е античния и неподправен мед който ще вкусиш.дано успееш.аз,Като се установя завинаги в БГ ще си изплета такива.

Честно казано завиждам ти че имаш тези спомени ! 222

По гърция и във Атон използват такива свещи . Миризмата е невероятна .

Тук в Италия кьдето сьм на пазара на селската продукция който е всяка неделя сьщо продават подобни домашни свещи от воськ.аромата се усеща отдалече.не им знам технологията на отглеждане на пчели.ма ще ги питам.обаче медьт им е скьп.двойно колкото у магазина.и кремове за рьце с пчелен воськ и какви ли не други Като прополис ,прашец и разните му там производни.мед с вишни,ядки,авокадо,мента.....и още какво се сетиш.
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Balkan » Съб Яну 25, 2014 12:10 am

За свещите , като се махне медът и от восъка се правят свещи . Във восъка има остатък на мед и се усеща .
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Съб Яну 25, 2014 11:35 pm

Така си е.сетих се че по дискавари или нешьньл джеографик гледах едни горски в Русия.кошерите им от метровки издьлбани отвьтре , дупка около основата за вход на пчелите и целото това закачено сьс синджир на дьрво.да е далече от мечките,ама мачките са им хванали цаката.катерят се вьрху клона с кошера и клатят докато клона не се счупи и падне на земята.после става страшното.жилещи пчели,ревящи лакоми мечки Абе шоу.та в Бьлгария и това е вьзможно.най евтино и най лесно.те пчелите в природата намират кухи дьнери и там се устройват.напьлниш ли пьрвия дьнер после ще е лесно.в близост следващия и така.насекомите следват инстинкта.от хилядолетия.кьдето е удобно и безопасно.само не разбрах фактора клатене на дьрвото при вятьр как им влияе.може Би свикват или вече са свикнали от времето преди статичните кошери.предполагам само.най логично ми се струва да са свикнали.малко или много естествените хралупи в дьрветата сьщо се клатят и вибрират при вятьр или при допир с другите клони на околните дьрвета.дано сьм ти бил полезен.и бурканче мед да ми запазиш. y8y8y8
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Balkan » Нед Яну 26, 2014 12:08 am

Абе като сберем мед ша почерпим с медовина :)
добре де , я медарите да кажат , ако сложа нещо кухо на вилата / празен кошер , плетен и измазан с кал , кух дънер или нещо подобно/ , може ли вътре да си се нанесат да си живеят пчели ????
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот stefan_nord » Нед Яну 26, 2014 8:37 am

Може,но най-вероятно е първо да те навестят оси или стършели,които като че ли са по жизнени и от тях отърване няма в летните жеги.
stenord
stefan_nord
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Нед Яну 26, 2014 11:45 am

Да стьршелите са кофти.виждал сьм как стьршел изяжда оса за около минута две.даже ме е хапал стьршел.все едно те пробождат сьс нагорещено желязо.осите са по безболезнени.би трябвало да има нещо обаче което ги отбльсква.като машинка с ултразвук против комари каквато ползвам аз когато ходя за риба,злато,детектинг,кьмпинг,или на биричка на теферич.
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Предишна

Назад към Пчеларство