Собствено Търсене

Кошери ,видове кошери, чертежи

Кошери ,видове кошери, чертежи

Мнениеот Balkan » Сря Яну 22, 2014 11:22 am

Колеги , молбата ми е да пуснете тук някакви чертежи с размерите на разните кошери . Имам желание да си сложа 2-3 кошера на вилата .
Поздрави !
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Re: Кошери ,видове кошери, чертежи

Мнениеот masterrichi » Сря Яну 22, 2014 1:16 pm

тука е дадено доста нагледно.http://pcheli.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1% ... D0%BD-r107
Животът е много кратък за да го изживееш глупаво.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот Balkan » Сря Яну 22, 2014 8:33 pm

Супер , мерси колега !
Още някой ако пусне инфо ще съм благодарен . Поздрави !
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Чет Яну 23, 2014 5:46 pm

Balkan написа:Колеги , молбата ми е да пуснете тук някакви чертежи с размерите на разните кошери . Имам желание да си сложа 2-3 кошера на вилата .
Поздрави !

Освен да ги сложиш трябва и много грижа за тях.някои продават готови кошери,просто трябва да се поразпиташ.помня баба имаше кошери плетени от дьрвени прьчки и омазани отвьн с кравешки лайна и вар ако не се льжа.антична технология.формата им беше Като островьрха шапка.около метьр високи.май вече няма такива. 7е54т
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Balkan » Чет Яну 23, 2014 9:23 pm

Тези ,плетените винаги са ме интересували . Най автентично и природно стоят .
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Чет Яну 23, 2014 10:01 pm

Виждал ли си ги на живо.красота.и не се слага изкуствена восьчнопарафинена основа.те пчелите сами си правят питата.и Като се вади медьт баба го вадеше в тава , огромна тава заедно с питата .а медьт един дьхав , из целата кьща миришеше на мед.ядяхме го барабар с воська.а ако останеше баба правеше свещи.и Като изгаснеше тока красота.всичко замирисваше на мед и спокойствие.баси якото беше.Балкане,такива кошери си намери или направи.това е античния и неподправен мед който ще вкусиш.дано успееш.аз,Като се установя завинаги в БГ ще си изплета такива.
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Кинджу » Чет Яну 23, 2014 11:44 pm

Здравейте!

По повод самоделната направа на кошери, моето скромно мнение е, че ако става въпрос само за 2-3 кошера не си заслужава да се мъчиш. С едни или други чертежи, на първо място с проблема с намирането на качествен материал ще се сблъскаш, че ясен не съм видял и в интернет да се продава. После, ако не си опитен пчелар съществува риска да допуснеш някоя съществена грешка при изработката от незнание, която да окаже влияние върху живота на колонията вътре. Може би по-доброто решение е да се вземат готови кошери, 12-рамков Дадан - Блат с един магазин и капак е около 100 лева. Вярно, малко са тънички стените им - само 2,5 см., ама пак ще свършат работа. Но и тук закономерно опираш до следващия проблем - не кошерите са трудното за набавяне, а пчелите! И понеже те нормално се купуват цяло семейство, а семейството живее в кошер, стигаме до може би най - доброто решение - поогледай се и си вземи 3-4 стари кошера заедно с пчелите вътре! Такива вървят по 70-80 лева, в Астра комби при свалени седалки влизат точно 4 броя с по 1 магазин. Ако нямаш много опит, вземи някой стар пчелар да ги огледа, че който продава кошери явно няма възможност да гледа пчели повече и може да са позанемарени. Дори и в някой да няма майка или да не я намерите в тъмното /кошери се транспортират вечер след 21.00/, не е страшно, важното е "муха" да има. За година - 2 ги прехвърляш в нови, старите ги обработваш хубаво отвътре, малко ремонт и за 3 години с малко помощ ще спретнеш един хубав пчелин от 6-8 кошера. Аз точно по този път минах, с бай Иван преди 4 години взехме 4 стари кошера от една баба от Карагеоргиево, айтоско и сега имаме 10 кошера с тенденция да станат 12, ако комшията пак си изтърве някой рой, че той е малко заплес.
Що се касае до тръвните кошери, това е остаряла технология, на времето са давели пчелите във вода, за да стигнат до меда вътре. На днешно време едва ли има смисъл подобно пчеларство.
И последно от мен - стени от по 2,5 см. като тези на чертежа ми се струват доста тънки, по-добре е според мен да са 4 см. Старите 30-40 годишни са такива - по-стабилни са и дават по-добра изолация от студа през зимата. Стават малко по-тежки сандъците, но пък не ги местиш всеки ден.
С пожелание за успех при създаването на пчелина!
В падащ самолет атеисти няма...
Кинджу
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот Balkan » Пет Яну 24, 2014 10:06 am

Абе плетените много ме кефят, ще поразуча за тяхната система и начин на дейност. Някой ако има инфо моля да пише ! Относно ясена не е проблем . В Рилския манастир сигурно още чукат по едно клепало което им подарих 90-те години/правят се само от ясен/ .
Аватар
Balkan
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот italianeca » Пет Яну 24, 2014 3:20 pm

Пчелите от плетените кошери вьобще не се давят вьв вода.опушват се яко и се вади медьт.опушването става с изсушени кравешки фьшкии.гледал сьм го наживо.пчелите стават кротки Като агьнца.и лазят в близост до кошерината.с готови кошери е най лесно.
italianeca
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Кинджу » Пет Яну 24, 2014 5:36 pm

Ами възможно е, аз лично никога не съм и виждал такива. Но по описанието, че са 1 метър високи не знам как ще ги преглеждаш периодично за роене, профилактика за паразити, как ще се извади меда без да се разрушат килийките с пило също се питам. Сигурно има начин де, не знам... После идва и момента, че тук няма предварително подготвени основи за питите и всичко трябва да се изгражда от нулата, което рефлектира директно върху добива. Струва ми се и много трудоемко, особено за сам човек...
Но пък ще е и интересно да дадеш резултат от работата с подобни кошери, не ми обръщай много внимание, че съм малко скептичен... Но пък и малко критика никога не вреди...То сега му е времето да се проучва, че пролетта наближава и до тогава трябва да е избистрена идеята, никой няма да седне да продава семейства насред лято, когато ще се вади меда...

Каквото и да решиш, желая ти успех в начинанието!
В падащ самолет атеисти няма...
Кинджу
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Следваща

Назад към Пчеларство