Собствено Търсене

кошери и пособия за отглеждане на пчели и вадене на мед

Re: кошери и пособия за отглеждане на пчели и вадене на мед

Мнениеот mx_maikal » Съб Фев 05, 2011 4:22 pm

Благодаря колега за съвета.Аз друго да питам -днес ги подхраних ,значи ги отварях и ми направи впечатление че няколко кошера имат влага -нужно ли е да ги прехвърлям или само да им вдигна капаците при хубаво време за да се просушат?Евентуално ако им сменя и хартията ще се оправят ли нещата?А и друго-нормално ли е подмора да е около шепа пчели почти,е не на всеки кошер?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Съб Фев 05, 2011 8:38 pm

mx_maikal написа:Благодаря колега за съвета.Аз друго да питам -днес ги подхраних ,значи ги отварях и ми направи впечатление че няколко кошера имат влага -нужно ли е да ги прехвърлям или само да им вдигна капаците при хубаво време за да се просушат?Евентуално ако им сменя и хартията ще се оправят ли нещата?А и друго-нормално ли е подмора да е около шепа пчели почти,е не на всеки кошер?

Привет колега!Дааа днес наистина беше чудесен ден -точно за преглед и работа с пчеличките.Аз също отварях ,по-добре не може и да бъде,20 кошера живи и здрави на 18 от тях по 2- 3-4 пити с пило само 2 мързелуват но ще влезнат в пътя.Разпечатах им медец постесних ги ,подмор няма ,утре продължавам с другите.Дотук всичко е песен.И който от колегите има ранна паша от акация или репко да побърза че това време може да не продължи много,баба Марта може пак да се разсърди :grin: Влагата колега ще я има докато в кошера има пчели :lol: и затова зимата им отварям входовете повечко -да излиза и ги стеснявам когато времето се затопли като днес и имат пило,днес им затворих хранилките.Не разбрах за каква хартия става на въпрос колега-вероятно си я поставил под възглавничната рамка?Капаците можеш да махнеш като е топло,но гнездото не трябва да се открива ,пило би трябало да имаш или поне яйца,щото имам вече излюпени пчелички тук там.Подмора засега е даже под нормалното-нормално е една водна чаша ,така че само можем да си мечтаем такива зими колега но ще видим занапред.Предполагам че си ги постеснил на 5 -6 питки ?Днес опитах първите целувки -0t3e4 бях ги позабравил ;)
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Нед Фев 06, 2011 4:32 pm

Да колега ,намерих по малко пило,но като се има предвид че при нас е високопланински район -мисля че е нормално.А за хартията ,аз я слагам над възглавницата така обира влагата.Днес им махнах капаците за да се просушат затоплящите материали.Мисля утре да ги стесня с някоя пита,оставих ги за утре за да могат да се климатизират и тогава да свърша тази работа.Хубавото е колега дето казваш от мойте 10 -10са живи и здрави поне за сега,това мисля че е най -голямата радост за пчеларя.Не знам само дали не избързах с подхранването,но пък за сметка на това ще направя по-рано,по-силни семейства и ще мога както каза да ги разделя и увелича.Ех и на мен мога да кажа че започна да ми липсват тяхните целувки но те не пропуснаха да ми покажат че са живи и не обичат да ги безпокоят.Та така колега ,утре ще мога да ти кажа по-добре състоянието на мойте кошери и ако имам някакви притеснения ще ги споделя.
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот mx_maikal » Чет Мар 17, 2011 5:16 pm

Здравейте на всички колеги!Сетих се за нещо може би много важно за пчелите -колеги с какви средства осигурявате на пчелите прясна вода?-в повечето литература и разни сайтове казват че това е жизнено важно за пчелите.От миналата година аз реших да сложа в моя пчелин едно бидонче с канелка и по наклонена дъска да се стича в тавичка с пясък.А вие как решавате тази необходимост на пчелите?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот KostadinStoyanov » Чет Мар 17, 2011 9:14 pm

Ако наблизо няма друга вода, ако не си всеки ден на пчелина, бидонче с канелка е коварна история.
Не ти пожелавам да си намериш пчеличките, стояли 3-4 дни без вода!
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Пет Мар 18, 2011 5:28 pm

Проблема с водопоя на пчелите при мен е решен за сметка на ВиК,пожарния кран на улицата си тече от години и имам непрекъснато чиста вода. :grin:
SAGITTARIUS

Мнениеот piper » Пон Апр 25, 2011 5:41 pm

SAGITTARIUS написа:Питите разпечатвам с електрически нож направих го преди години и с него много лесно се работи.Преди нямаше ,сега ги има по магазините но който иска от колегите може да си го направи-лесно е.Ще кача снимка и ще обесня по подробно ако искате.

Здравейте на всички в този чудесен форум!Останах впечатлен от вниманието с което обсъждате такива "големи" проблеми за младият и неопитен пчелар, които за по-опитните са отминала история и повечто хора отказват да коментират,защото ги намират за дребни,лишени от предизвикателства и твърде банални.
Продължавайте в същият дух!
В смисъл на цитата-някой друг има ли освен SAGITTARIUS ел.нож за разпечатване.Поради това ,че не съм опитен в Направи си сам, обмислям закупуването на готов нож,например
http://pelikanbg.com/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%98%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%80/%D0%9D%D0%BE%D0%B6-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8/pelikanbg.tpl.html
Та може ли някаква насока,какъв нож да търся, на 220,12 V,дължина, температура....
И все пак става въпрос само за 20 кошера,така ,че и цената да е приемлива като на този който давам линк.
Между другото,ще се развам на всяко мнение!
piper

Предишна

Назад към Пчеларство