Собствено Търсене

кошери и пособия за отглеждане на пчели и вадене на мед

Re: кошери и пособия за отглеждане на пчели и вадене на мед

Мнениеот SAGITTARIUS » Пон Яну 31, 2011 12:43 am

КОЛИЧЕСТВО НА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА ПРИ РАЗЛИЧНИТЕ ВИДОВЕ ТРЕТИРАНИЯ:

1 - напръскване с пулверизатор 30 гр О.К на 1 л. вода /доза-3-4 мл на всяка страна на питата - прилага се веднъж годишно когато няма пило
Начин на дейстие при облизване на пчелите една друга активната субстанция попада в хемолимфата и от там попада в акарите като смучат.

защитни средства - очила маска и ръкавици

2 - накапване-75 гр О.К на 1 кг захар +1 л. вода/5 мл на междурамие - прилага се веднъж годишно когато няма пило
защитни средства-ръкавици
начин на дейстие при облизване на пчелите една друга активната субстанция попада в хемолимфата и от там попада в акарите като смучат

3 - изпаряване - чрез изпарител-2-3 гр О.К на семейство/да не е меден а от алуминии или стомана/ При липса на пило - веднъж, при пило - 4 пъти през 7 дни
Начин на действие - за разлика от предишните два метода този действа чрез контактно действие,оксаловите изпарения се разспостраняват из кошера и попадат върху акарите предполага се че разяжда смучещия апарат на акара и тои умира от глад. В действителност голямо падане на акари се наблюдава седмица след третирането.
защитни мерки-очила,маска,ръкавицизадължителни за ползване изпарението вреди на бъбреците

източник: АBJ - САЩ

ПРЕПОРЪКИ ЗА ТРЕТИРАНЕ С ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА ЧРЕЗ НАКАПВАНЕ, ВАЛИДНИ ЗА СРЕДНА ЕВРОПА:
Състав на разтвора: 35 г окс. киселина дихидрат в 1 л. захарен сироп 1:1
Количество на разтвора:
30 мл за слабо семейство
40 мл за средно семейство
50 мл за силно семейство
Това съответства на 5-6 мл за даданова рамка заета с пчели

момент на третирането: В отсъствие на пило (ноември - декември)

Забележки:
-да се накапва разтворът между рамките, директно върху пчелите
-да се третира с хладен разтвор
-при температура на околната среда по-висока от 0 С
-да се използва прясно направен разтвор или съхраняван при по-малко от 15 С не по-дълго от 6 месеца
-накапването с оксалова киселина може при определени условия да предизвика леко отслабване на семействата през пролетта
-по време на третирането да се носят ръкавици и очила
-приложението на оксалова киселина чрез пулверизация е по-добре понесена от пчелите (30 г окс. к-на дихидрат/л вода, 3-4 мл на лице на заета с пчели рамка)

източник: Френска пчела 01/2008

оксаловата киселина се използва само есента - ноември или декември при подходящо време и нещо много важно само 1 път при спазване на точна дозиравка всяко отклонение от дозиравока и прилагане води до нежалани ефекти и до недобра борба с акара а после четем че оксаловата киселина не върши никаква работа...
оксаловата киселина се набавя от пчелите по естествен път и освен че парализира нервната система на акара тя има и едно друго свойство което не се отчита от много хора по причина че или незнаят или им все тая важното да третират пък каквото стане...
другото и свойство е че нарушава нормалното усвояване от организма на важните минерални вещества т.е. пролетта когато развитието на семейството е най-силно и се храни голямо количество пило не се дава оксалова киселина за да не се наруши изхраннаването на пилото и да доведе до умирането му или раждане на недоразвити пчели а всички знаем какви са последствията от това необходимото им количество оксалова киселина те си я набавят сами в безвредно количество не случайно из всяка книга пише че се третира само есента когато няма пило но не са обяснили защо не са третира пролетта...

Ето това намерих за оксаловата киселина колега -дано ти е от полза.
SAGITTARIUS

Мнениеот masterrichi » Вто Фев 01, 2011 11:30 am

Ето едно сайтче с интересни неща за пчеларите http://www.pchelar-probvaisambg.com/sta ... spisak.htm
Животът е много кратък за да го изживееш глупаво.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот SAGITTARIUS » Вто Фев 01, 2011 2:04 pm

Колега този линк го пусна колегата beko миналата година.

Re: Кошери,пчели,мед и т.н.

Мнениеот beko1960 » Пон Дек 27, 2010 4:17 pm
За да не пълним форума с линкове към други форуми,също- да не говорим за неща,които за някои не са интересни,или ги знаят бих ви предложил да задаваме точни въпроси и да публикуваме съответно точните отговори.Всеки желаещ може да прочете интересуващите го общи неща от къде ли не.Поздрави на всички.

Колега masterrichi ,аз също смятам че колегата е прав и няма смисъл да се пускат линкове към други сайтове и целта на нашия форум трябва да бъде всеки от нас на базата на собствения си опит да сподели своето мнение и да зададе своите въпроси,и в дух на приятелски диалог а защо не и спор и така да се стигне до решение.Именно за това неколкократно съм приканвал колегите пчелари от форума да споделят своя опит.Иначе сайтове бол-имам регистрация в повечето от тях,като повечето са рекламни на производители и търговци и всяко мнение различно от тяхното води до моментално предупреждение и после бан.За сравнение сайта на :пчелари нет" където ми беше отправено предупреждение да махна от подписа си линка към :драга бг"и където никой не би обърнал внимание на начинаещ пчелар.Тук имаме доста пчелари дано да станат много повече и да бъдат по-активни!А който го интересува нещо повече -набира на гуглето пчеларски сайтове и гледа.
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Вто Фев 01, 2011 4:13 pm

Здравей колега,малко ви изоставих но както сам каза чака ме много работа.Затова се приготвям още от сега,подготвям новите кошери за размножаване на семействата,а също така си набавих и лекарство за гадовете.Взех им "фунгистат"-това са едни плаки напоени с лекарство против акари-ще ги пробвам тази година ,ако са ефикасни ще ви ги препоръчам.За меда в кошерите не се притеснявам защото имаха и на крайните пити -но мисля да те послушам колега и да ги засиля още от този месец -явно ще имам нужда от нови майки.А да за предишните препарати -тук масово се използва "варостоп",но както казах явно не е ефикасен.Затова сега ще пробвам с новия препарат и после с "варотом" -новия е с каратен период от 48часа и най ефикасен при температура над 15градуса.А какво ще кажете за подхранване с кобалт в сиропа?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Вто Фев 01, 2011 10:49 pm

mx_maikal написа:Здравей колега,малко ви изоставих но както сам каза чака ме много работа.Затова се приготвям още от сега,подготвям новите кошери за размножаване на семействата,а също така си набавих и лекарство за гадовете.Взех им "фунгистат"-това са едни плаки напоени с лекарство против акари-ще ги пробвам тази година ,ако са ефикасни ще ви ги препоръчам.За меда в кошерите не се притеснявам защото имаха и на крайните пити -но мисля да те послушам колега и да ги засиля още от този месец -явно ще имам нужда от нови майки.А да за предишните препарати -тук масово се използва "варостоп",но както казах явно не е ефикасен.Затова сега ще пробвам с новия препарат и после с "варотом" -новия е с каратен период от 48часа и най ефикасен при температура над 15градуса.А какво ще кажете за подхранване с кобалт в сиропа?

Колега maikal явно си решил да изтребиш гадюхите докрай!Само така СМЪРТ ЗА АКАРИТЕ :grin: Пробвай препарата и сподели мнението си от него -ще ни е от полза занапред.И добре правиш че обръщаш внимание на третирането и пчелите си ,дано и другите пчелари покрай теб да са толкова амбициозни иначе ефекта няма да е кой знае колко положителен каквото и да ползваш.За подхранването с кобалт съм чувал само добри отзиви от пчелари практици ,майките подхранвани с него след излюпването били по-големи и по-добре осеменявали питите.За акара през март след като цъфнат джанките използвай строителна (контролна) рамка и след запечатването на търтеевото пило изрежи капачетата за да видиш ефекта от третирането.Успех в борбата колега! :grin:
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Сря Фев 02, 2011 5:14 pm

Здравейте колеги,да решил съм да ги изтребя тези гнасове -малко ще ми е трудно,защото никой друг колега не мисли като мен,те си знаят само -абе трябва да ти са силни семействата,те ще се оправят сами,слагай си лентичките "варостоп" -как да се справям с такива закостенели възгледи,пък особено като стане въпрос и за пари -просто прекратяват разговора.Най лошото е че нямаме пчеларско дружество и няма кой да контролира тези неща.Не знам дали колега въобще ще си струва мойта борба в този случай!-но аз съм длъжен да пробвам -поне заради самите пчели,и на тях не им е приятно да ги притесняват тези навлеци.Но както и да е,аз друго съм се сетил и все забравям да ви питам -миналата година 3-4семейства ми боледуваха от "аскосфероза"-варовито пило -препитах кой ли не и не пробвах какво ли не -накрая намерих една рецепта от нета -която беше със пудра захар и нистатин,оправиха се но ми е чудно защо никой не споделя за такива неща,никой не казва с какво ги е лекувал -та в тоя дух на темата която захванах бих бил доволен ако някой каже нещо по нея.По този случай също някой да каже нещо и за препарата "аскотом"-или "аскомат" не знам кое е правилното ,но го препоръчват за тази болест -някой пробвал ли е?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Фев 02, 2011 6:33 pm

mx_maikal написа:Здравейте колеги,да решил съм да ги изтребя тези гнасове -малко ще ми е трудно,защото никой друг колега не мисли като мен,те си знаят само -абе трябва да ти са силни семействата,те ще се оправят сами,слагай си лентичките "варостоп" -как да се справям с такива закостенели възгледи,пък особено като стане въпрос и за пари -просто прекратяват разговора.Най лошото е че нямаме пчеларско дружество и няма кой да контролира тези неща.Не знам дали колега въобще ще си струва мойта борба в този случай!-но аз съм длъжен да пробвам -поне заради самите пчели,и на тях не им е приятно да ги притесняват тези навлеци.Но както и да е,аз друго съм се сетил и все забравям да ви питам -миналата година 3-4семейства ми боледуваха от "аскосфероза"-варовито пило -препитах кой ли не и не пробвах какво ли не -накрая намерих една рецепта от нета -която беше със пудра захар и нистатин,оправиха се но ми е чудно защо никой не споделя за такива неща,никой не казва с какво ги е лекувал -та в тоя дух на темата която захванах бих бил доволен ако някой каже нещо по нея.По този случай също някой да каже нещо и за препарата "аскотом"-или "аскомат" не знам кое е правилното ,но го препоръчват за тази болест -някой пробвал ли е?

Здравей колега борбата с акара продължава години и няма да спре и няма никакво значение дали семействата са силни или слаби-важното е да се поставят навреме и по възможност да няма пило или да е малко.А за пчеларското дружество какво да ти кажа -на този етап няма да стане.И ние направихме но щом опря работата до членски внос колкото и минимален да е взеха да се отдръпват и сега и книжките и квитанциите стоят при мен и никой не изявява желание да направим събрание.Разчитай на себе си -това е пътя ти.За варовитото пило -не е кой знае какъв проблем и това дето го казват ,че е болест на слабите семейства не е вярно,просто има определени условия при които се появява.Със прехвалените препарати едва ли ще успееш,аз лично се съмнявам.Единственото изпитано от мен средство е да стесниш семействата напроле тна колкото пити покриват плътно ,ако можеш да смениш питите в които има пило с нови,да смениш майката при първа възможност,после смесваш 1 чаена лъжичка сол с 1чаена лъжичка сода за хляб и поръсваш релсите на които лежат ушите на рамките с него.След седмица 2 може да повториш но май няма да се наложи .Разбира се трябва и да подхранваш.Сигурен съм че ще подейства.И не случайно ти писах когато произвеждаш майки да избереш най -добрия кошер има семейства които са по устойчиви на заболявания от други.Кошерите предполагам си ги повдигнал на 20тина см. от земята.Ползвай рецептата и после ще кажеш дали има ефект и ще черпиш една gt37e42 :grin: Успех колега!Ако някой друг от колегите пчелари във форума знае нещо по въпроса-моля да сподели!
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Чет Фев 03, 2011 4:24 pm

Здравейте колеги,за новата рецепта съм слушал но само със сол -разбира се ще пробвам и твойта и дано да помогне.Ех и да не помогне пак ще почерпя колега ,хем ми е ред хем пак и ми се пада като най-млад пчелар .А за кошерите -да разбира се че съм ги повдигнал -отдолу съм сложил дървени скари и от тях на 20-25см. са кошерите.Аз за друго пак да те питам щото не ми стана ясно -като развия семейството до макс и взема да го деля на половина ,старата майка оставям ли я в някой от кошерите или направо правя нови със заложените маточници?Защото не знам на каква възраст са като ги поех кошерите,пък и само визуално не мога още да преценя коя майка е по стара и коя не -виж за това коя е по добра в яцеснасянето ми е ясно защото се вижда и по този критерий мисля че трябва да сменя 2-3 майки.За една съм сигурен защото миналата година направи самосмяна,но нямаше кой да ми покаже или каже още тогава как да използвам тази ситуация и да обновя и някоя и друга майка.Та затова ще търся съветите ви ,напътсвията ви за доста неща!
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Пет Фев 04, 2011 1:29 pm

Сменяй я колега още повече че не знаеш на колко години е.Майка по стара от 2 години мед не дава.Стисни я за гушата и остави един маточник. :lol: А следващия път когато заложат самосменни маточници-използвай ги,направи си отводка на2-3 пити да си имаш резервни майки за напролет и за размножаване-те са най -добрите. 7е54т

И по внимателно с тези препарати за акара колега -от престараване и предозиране на тези"лекарства" пчелите губят имунитета си и са по податливи на вторични инфекции.Третирай само при нужда.
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Пет Фев 04, 2011 5:54 pm

Здравейте колеги!Да разбрах те приятелю,а за препаратите -разбира се че по-кротко ще го раздавам,мисля че няма да има нужда от по голями количества понеже те въобще не са третирани с други препарати и по тази причина дори и с малки количества ще има голям ефект -нали така?Виж за майките -дори и на 2-3пити пак ли ще отгледат този маточник пчелите,или ще трябва да добавя повече млади пчели?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Би трябвало да е така колега-по големи "ударни"дози атакуват имунната система на пчелите ,стават по податливи на болести като аскоферозата например и не рядко в усилията си да се справят на 100% с акара колегите прекаляват с препаратите и после се оплакват че кошера е пълен с мед а пчелите са загинали.Аз третирам само когато се наложи и инвазията е по голяма,ако при прегледа установя че нивото на акара не е голямо -няма да третирам тази пролет.За отводките-на 2-3 пити пак ще отгледат майката,естествено ще трябва да подхраниш,до есента ще са готови.А ако някой кошер мисли да прави глупости и да роява вземи му запечатаното пило и го дай на отводката.И в двата случая ще си спестиш главоболия.Маточника се придава 1-2 дни преди да се излюпи от него майката.Тогава е времето и за деленето наполовина което искаш да приложиш. ;)
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Пчеларство