Собствено Търсене

кошери и пособия за отглеждане на пчели и вадене на мед

Re: кошери и пособия за отглеждане на пчели и вадене на мед

Мнениеот mx_maikal » Вто Яну 25, 2011 10:27 pm

Нали това ти казвах колега че тръгнах с летящ старт.На съпругата вуйчо почина и аз се заех с тях-иначе в началото бяха 18семейства-но се наложи да продам 7 за да покрия някои разходи по погребението-и така станах пчелар.От там на сетне се почна голямото четене,търсене на каква ли не информация за пчелите.Затова теоретично почти всичко ми е ясно ,но на практика много малко.В опита ми досега повечето неща не се препокриват с теорията.Но пък затова вие сте насреща,да мога да черпя знания от практици с по голям опит във пчеларството.А бе колеги сега като видях етикетчето на колегата masterrichi се сещам да питам -а бе аз трябва ли някъде да регистрирам пчелина,и не трябва ли този пчелин да има номер?-Макар че като слушам и чета май няма голямо значение-и без това никой с нищо не ни помага на наз пчеларите.
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот masterrichi » Сря Яну 26, 2011 11:55 am

SAGITTARIUS извинявай ,но без да искам ти изтрих мнението исках да го цитирам.В момента е пълна боза относно еврофинансирането на пчеларите,но нещата ще се оправят и ще почнат да се отпускат пари на пчелно семейство. http://www.pchelarstvo.com/nacionalna_p ... 2011_2013/
Животът е много кратък за да го изживееш глупаво.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Яну 26, 2011 1:12 pm

Няма проблем колега .А относно субсидиите-това го чуваме още от времето на министъра на земеделието Мехмед Дикме но досега нито аз или някой колега който познавам не е получил и лев.
SAGITTARIUS

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Яну 26, 2011 3:06 pm

http://snimki.be//store/1/33460008.JPG

Koлеги ето и електрическия нож който си направих преди 15 години и досега ми служи безотказно.С него се работи по лесно и бързо не разкъсва килийките и се получава повече восък отколкото ако се работи само с вилица .Захранването е 12V с трансформатор но може да се ползва на места където няма ток и с автомобилен акумулатор.
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Сря Яну 26, 2011 5:20 pm

А бе колеги това не е лошо като идея да дават субсидиите на брой пчелни семейства -ама това не е ли поредната клопка за пчеларите?Като се почне с това че трябва да се регистрираш,да декларираш определен брой семейства -а и най важното ще трябва да се регистрираш като земеделски производител -което неминуемо води до още данаци,такси и какво ли още не.На края на всяка или началото на годината ще искат предполагам да се подават и декларации за дохода,който разбира се ще трябва да се обложи също с някаква сума.Така че в един момент да не се окаже че трябва да вадим от джоба си защото и субсидията няма да стигне. Колега за ножа да питам -какъв му е принципа -явно не реже сами ,по скоро като го гледам ползваш трафа за подгряване на ножа.Така ли е -или нещо друго прави?-питам защото не съм запознат с видовете електрически ножове .А и ако го подгрява -на каква температура трябва да е?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Яну 26, 2011 8:40 pm

За това което си написал по-горе колега си напълно прав и на този етап не те съветвам да избързваш с регистрацията на семействата.Толкова години се говори за тези субсидии и нищо налице!Карай си така засега.

За ножа-естествено не реже сам (понеже няма дистанционно :grin: )но разликата в работата му в сравнение с обикновенния пчеларски нож е много голяма!Трансформатора е за понжаване на напрежението,иначе в средата на острието има нагревател.Ако се вгледаш в снимката по дължината на острието е леко изпъкнало ,именно там е нагревателя.Температурата която развива е около 100 C която може да бъде установена и с ръка! :grin: Заслужава си да го направиш.
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Сря Яну 26, 2011 9:20 pm

За сега колега нямам никакво намерение да се регистрирам -докато не видя нещо наяве -не им вярвам въобще.Ех ако опре ножа до гърлото -ща нищя ще го направя но с голямо нежелание. А за ножа разбрах те -ще се пробвам ,явно ще ми е нужен -за сега работя само с вилица за разпечатване. Абе аз друго да питам -във едно от предишните си мнения попитах за "оксаловата"киселина дали някой е пробвал? -добре де поне за "фурмитом"кажете нещо?Някой пробвал ли е с тях?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Пет Яну 28, 2011 1:42 pm

Колега питах някои колеги от моя район но само един от тях е пробвал с оксалова киселина и впечатленията му не са никак добри.Имал загуби на пчели и майки,освен това трябвало да се прилагат при подходяща температура чрез пулверизиране през няколко дни което си е доста разправия да вадиш пита по пита и в крайна сметка изкарал съвсем малко мед(от27 кошера) при положение че пашата през същата година не е била слаба.А колегата не е начинаещ ,дълги години се занимава с тях.Възможно резултата при него да е от субективен характер и да не е направил нещо както трябва.
Ти спомена че си отварял кошерите през този месец -какво установи има ли акари а и още на колко пити ги зазими?Ако има акари през пролетта им сложи варотом а през лятото когато няма паша можеш да използваш варостат -р.Тъкмо ще видиш и какво е състоянието с акара. Но всъщност решението си е твое.Интересно е колегите от форума да споделят кой с какво третира и какви са му впечатленията!
SAGITTARIUS

Мнениеот mx_maikal » Пет Яну 28, 2011 5:31 pm

Здравей колега,да отварях ги но повечето бяха съсредоточени в кълбо, така че гледах да не ги тормозя много и затова не забелязах много акарите но се виждаха тук там по някоя пчелна въшка -а има ли я значи има и акари.Затова се интересувах от нови препарати които да имат по голям ефект върху тези гадове.А за киселината не знам защо е вадил пита по пита като по рецептите които четох казват да се пулверизира върху рамките и междурамията -можеби е искал така да има по голям ефект.И другото което препоръчват е да се сменят лекарствата пролет и есен -така няма да има резистентност към препаратите.А аз ги зазимих на по 7-8 и9 рамки,но есента бяха много силни -септември месец имаха по 8-10 рамки с пило и затова си мислех че няма да им стигне храната през зимата,но когато ги отварях бяха доста икономични и имаха достатъчно за да изкарат до февруари ,а можеби и март.Затова се интересувах и за подхранването -с мед е ясно ,но и с каква друга твърда храна е хубаво да се подхранят?
mx_maikal
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Пон Яну 31, 2011 12:33 am

mx_maikal написа:Здравей колега,да отварях ги но повечето бяха съсредоточени в кълбо, така че гледах да не ги тормозя много и затова не забелязах много акарите но се виждаха тук там по някоя пчелна въшка -а има ли я значи има и акари.Затова се интересувах от нови препарати които да имат по голям ефект върху тези гадове.А за киселината не знам защо е вадил пита по пита като по рецептите които четох казват да се пулверизира върху рамките и междурамията -можеби е искал така да има по голям ефект.И другото което препоръчват е да се сменят лекарствата пролет и есен -така няма да има резистентност към препаратите.А аз ги зазимих на по 7-8 и9 рамки,но есента бяха много силни -септември месец имаха по 8-10 рамки с пило и затова си мислех че няма да им стигне храната през зимата,но когато ги отварях бяха доста икономични и имаха достатъчно за да изкарат до февруари ,а можеби и март.Затова се интересувах и за подхранването -с мед е ясно ,но и с каква друга твърда храна е хубаво да се подхранят?

Колега,досега на живо не съм виждал пчелна въшка,освен на картинка в пчеларските книги и доста се очудих.Виж на акари съм се нагледал.Доколкото си спомням въшките снасят яйцата си в медовите килийки преди запечатването им и може би разпечатването на меда в гнездата е една от мерките срещу тях.Освен това повечето препарати срещу акара убиват и тях а това че си видял въшки по пчелите а не само по майката ,където най-често се захващат никак не е добре и най -вероятно не са били третирани доста време преди да ги поемеш.Но пък казваш че семействата ти са били много силни наесен?Смяната на майките също спомага за справяне с паразитите по пчелите.Така че май те чака доста работа.Оксаловата киселина едва ли скоро би могъл да я приложиш по скоро според мен още при първите затопляния когато пчелите летят да използваш фумиганти.А резистентноста се проявява ако дълго време се ползва един и същ препарат-ти знаеш ли с какъв са били третирани преди?А за това дали ще им стигне меда за зимуването ,мисля че не трябва да се притесняваш щом казваш че имат до март-тогава времето се затопля и щом пчелите започнат да носят прашец спокойно можеш да си подхранваш с захарен сироп.При положение че имат мед в гнездото не е необходимо да им даваш твърда храна ,достатъчно е към края на февруари да разпечатваш меда в гнездото .На колко пити имаше мед когато ги отвори и колко горе долу?Крайните пити пълни ли са с мед?
SAGITTARIUS

ПредишнаСледваща

Назад към Пчеларство