Собствено Търсене

Кошери,пчели,мед и т.н.

Re: Кошери,пчели,мед и т.н.

Мнениеот KostadinStoyanov » Сря Мар 30, 2011 9:30 pm

Най- слабата ми година е била тази, в която не излизах - по 6 кг. от с-во.
В грозните лета на 2000, 2001 имах съответно по 10 и по 12кг. (с по 2 местения).
Какво означава местене:
Час- два подготовка на платформата и кошерите, надвечер 10лв. гориво за да събера приятелите, още 10 за отиването на новото място с Москвича, 25 - 30 лв. за тракториста и 10 лв. за банкетчето. Едно зареждане на воскотопката с бракувани пити.
За бройката. Едно и също ли е днес да вдигнеш 50 капака или 150?
Ами пашата? Едно и също ли е да ядеш сам от чинията или с още трима?
Точно това нещо ,беше подробно обяснено от един много уважаван от мен колега Skutellator оттатък, ( дано и той вече не е дисидент)
Има несгоди, вярно е, но аз мисля, че подвижното пчеларство си струва.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот monaha86 » Сря Мар 30, 2011 11:39 pm

Има несгоди, вярно е, но аз мисля, че подвижното пчеларство си струва.
определено е по-добре да се местят. ;)
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот monaha86 » Сря Мар 30, 2011 11:54 pm

лелеее човек,ти направо си скъсваш задника от бачкане,аз съм местил и така няколко пъти кошери,това си е много мъкнене и много работа - поздравления за труда и усилията,които полагаш,искрено ти пожелавам да се развиваш само в добра насока и да имаш успехи,така че да можеш и да олесниш повече работата си,защото определено на мен никой няма и смисъл да ми обяснява,че си работяга,защото знам колко пот е това и заслужават хора,като теб да се развиват във този занаят,браво от мене лично браво,но определено помисли,като съвет на дружка ти го давам,помисли си за нещо друго,търси и други вариянти,недей се чупи така зверската!!!!

Инак за разходите - аз говоря не за местенето чрез бус,а за платформите,за които споменахме,че се закачат за кола и на тях постоянно си стоят кошерите ,но са да речем не повече от 20 ... мисля,че толкова бяха най-големите за 20 кошера.Та да работиш със тях си помисли - значи на теб в този вариянт ще ти трябват минимум 8 платформи,сещаш ли се какъв става вече разхода със закупуването на тези платформи (до колкото знам никак не са евтини) със подръжката им и т.н.
Всъщност от цялото местене най-уморително е шофирането вечер.Тъй като разстоянието на което ги караме е много голямо.А иначе при местене и вадене на мед,наемаме хора иначе няма как да стане.Когато местим или вадим мед се събираме около 4-5 човека.Така товаренето става за около час и половина за един курс.
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот харалампи » Чет Мар 31, 2011 12:02 am

Не знам какво е казал Skutellator - честно казано знанията му са много ценни и ако и той си отиде,онзи форум го пиши бегал.Но ми е интересно какво е казал за "чинията",защото по въпроса съм забелязал колко много хора грешат ...... дори чух от доктор,който се води за баш професионален пчелар,да изръси глупоста,че 1000 кошера на едно място било престъпление,което трябва да се наказва.Още повече,че после чух едни много интересни неща за това място,което е продиктувало тази му мисъл,та наистина искам да видя какво е казал Skutellator.

KostadinStoyanov написа:Най- слабата ми година е била тази, в която не излизах - по 6 кг. от с-во.
В грозните лета на 2000, 2001 имах съответно по 10 и по 12кг. (с по 2 местения).

Ами пашата? Едно и също ли е да ядеш сам от чинията или с още трима?

Но със това трябваше да започнеш - това не го знаех,ти определено си за подвижно пчеларство,даже задължително,при мен на стационарния ми пчелин е така,има няма 20 кила в годината ..... това как да стане пчеларство,дори К.Якофов го каза,айде иди в пустинята и стани пчелар .... сега което си е,спор няма,аз си мислех че докарваш 35-45кг. средно на година.

п.п.но това не променя становището ми,че тези платформи при тези цени и условия не са удачни - иначе бога ми и аз ме блазнят и то много.
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот KostadinStoyanov » Чет Мар 31, 2011 8:53 pm

Възпроизвеждам по памет. При разполагане на кошерите на паша в никакъв случай да няма повече от 40 - 50 семейства на едно място.Другите такива групи да са поне на 3 км. Не се сещам в коя точно тема го каза.
Ей, да не сгафя нещо с това цитиране, не съм много навътре с правилата за писане.

п. п. Как е при вас времето, тук мъгла, ситен дъжд, дряна и върбата заминават, чудя се дали да не налея малко рядък сироп в хр-те.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот KostadinStoyanov » Чет Мар 31, 2011 9:23 pm

monaha86 написа:
лелеее човек,ти направо си скъсваш задника от бачкане,аз съм местил и така няколко пъти кошери,това си е много мъкнене и много работа - поздравления за труда и усилията,които полагаш,искрено ти пожелавам да се развиваш само в добра насока и да имаш успехи,така че да можеш и да олесниш повече работата си,защото определено на мен никой няма и смисъл да ми обяснява,че си работяга,защото знам колко пот е това и заслужават хора,като теб да се развиват във този занаят,браво от мене лично браво,но определено помисли,като съвет на дружка ти го давам,помисли си за нещо друго,търси и други вариянти,недей се чупи така зверската!!!!

Инак за разходите - аз говоря не за местенето чрез бус,а за платформите,за които споменахме,че се закачат за кола и на тях постоянно си стоят кошерите ,но са да речем не повече от 20 ... мисля,че толкова бяха най-големите за 20 кошера.Та да работиш със тях си помисли - значи на теб в този вариянт ще ти трябват минимум 8 платформи,сещаш ли се какъв става вече разхода със закупуването на тези платформи (до колкото знам никак не са евтини) със подръжката им и т.н.
Всъщност от цялото местене най-уморително е шофирането вечер.Тъй като разстоянието на което ги караме е много голямо.А иначе при местене и вадене на мед,наемаме хора иначе няма как да стане.Когато местим или вадим мед се събираме около 4-5 човека.Така товаренето става за около час и половина за един курс.

За местене се събираме 5 - 6 човека. При добра организация за една нощ преместваме от 3 до 5 платформи с по 40 - 60 кошера на разстояние 10 - 20 км. Местене на "дребно" според мен е скъпо струваща независимост.
Най-важното, няма вдигане, хамалогия, затваряш мишепредпазителите ,вдигаш теглича закачаш и първия транспорт тръгва. Влекача е на "буркан", отзад кола на аварийни мигачи и това е.
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Чет Мар 31, 2011 9:44 pm

KostadinStoyanov написа:Възпроизвеждам по памет. При разполагане на кошерите на паша в никакъв случай да няма повече от 40 - 50 семейства на едно място.Другите такива групи да са поне на 3 км. Не се сещам в коя точно тема го каза.
Ей, да не сгафя нещо с това цитиране, не съм много навътре с правилата за писане.

п. п. Как е при вас времето, тук мъгла, ситен дъжд, дряна и върбата заминават, чудя се дали да не налея малко рядък сироп в хр-те.

Здравей колега ,има такова нещо за бройката кошери и моите впечатления са такива и това се определя от наличната паша.А относно Скутелатора -съгласен съм че е капацитет в пчеларството.Не гафиш нищо това е форума на свободното слово -споко!!Такъв човек даже ще е много полезен и за нашия форум.Даже не е лошо да го поканим при нас-как мислите?
При мен днес,чудесен ден-пчелите се скъсаха да носят прашец,върбите,джанките ,великденчето цъфтят и утре ако е същото ще отварям ,може да имат нужда от разширяване -ще видим,давам им за 4 път сиропче мед и вода -редкия сироп сега го вземат по бавно-по -концентрирания за една нощ и на другия ден.
Колега изглежда си в доста неблагоприятен раион като гледам добивите ти и то при подвижно пчеларство малко ми се вижда.Не садят ли при вас рапица Аз смятам след 20 тина дена да слагам магазини -стига времето да не ми изиграе лоша шега.
SAGITTARIUS

Мнениеот харалампи » Чет Мар 31, 2011 9:47 pm

KostadinStoyanov написа:Възпроизвеждам по памет. При разполагане на кошерите на паша в никакъв случай да няма повече от 40 - 50 семейства на едно място.Другите такива групи да са поне на 3 км. Не се сещам в коя точно тема го каза.

не,не си сгафил - сега като прочетох това и аз се сещам,че някъде мярнах негов съвет за малки групи от семейства при паша ..... ма не мога да се сетя къде,мисля че беше в пчелари.ком,ма в коя тема,иди ма убий ма не помна.

Но това е грешка - аз защо не обичам многото четене,в литературата пишат хора,които не са толкова практици и правят едни сметки,които са доста груби.Точно от е такава литература,имах проблем със мой приятел,колега в съседно село - та там има един земеделец,който всяка година сее много рапица и всяка година ме вика да ги опраша.Най-накрая се навих миналата година и отивам аз,закарвам си 50 семейства на 1700 декара рапица - тей ама моя човек,като прочел някъде нещо си и като викна,ти ми крадеш меда,ела та гледай какво става ....... дивотии,дивотии,само да ти белее главата.Аз съм закарал 50 семейства,той имаше тогава около 70 и отделно пак там имаме местен колега със още около 50-60 кошера - тей,ама аз съм отишъл и им крада меда,а де ... а иди обяснявай сега,че не 150,не 200 ако имам 500 кошера ще закарам и всички ще изкараме по два магазина с мед ...... дори мога да си заложа половината кралство,напук на всички книги,че дори 1000 кошера да се съберат там,пак ще сберат по два магазина мед.В научните среди смятат по формули - от един декар толкова мед,аз искам да ги питам,ако изкарам повече от резултата на тяхната сметка,как ще ми обяснат това.И отделно мога да ти кажа друго - нека сметнат,колко семейства със колко пчели са необходими,за да се изкара теоретичния добив от един декар и знаеш ли какво ..... ще закарам толкова семейства,със толкова пчели и ще изкарат по-малко,ако е трябвало от декара да изкарат 100 кила,те ще изкарат общо не повече от 40 ..... кое защо как е много сложно за тълкуване и обяснение,и не съм компетентен,че да дам отговорите,но за толкова години подвижно пчеларство,това съм установил не само аз,тези теоретични добиви са много,много относителни и дори ме съмнява да могат да се сметнат със точност +/- 30%

п.п.времето до днес беше точно както го описа,ма днес трябваше да им сипя - не го направих,заради други задачи,но утре НЕПРЕМЕННО!!!!и не наливай рядък,сипвай направо 1:1,защо ти е рядък?!
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Пет Апр 01, 2011 3:44 am

Днес завъртях центрофугата-много мед -дотука-500 килограма y7y7y7 Но 7е54т още качват :grin: :grin: :grin:

Честит 1 април :lol:
SAGITTARIUS

Мнениеот харалампи » Пет Апр 01, 2011 4:48 pm

Па азе днес като ги порових малко моите ена пчела два пъти ме ужили мама и стара y6y6y6 6Т&%$
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Пчеларство