Собствено Търсене

Кошери,пчели,мед и т.н.

Re: Кошери,пчели,мед и т.н.

Мнениеот SAGITTARIUS » Пон Фев 28, 2011 8:23 pm

KostadinStoyanov написа:Да кажем нещо повече за подвижното пчеларство.
Мога да споделя опит за констр-я на платформа, транспортиране, различни паши и др.
Ще очаквам с интерес мнения по тази тема.

Колега Стоянов темата за подвижното пчеларство е интересна но познанията ми в тази област не са големи понеже практикувам стационарно като повечето колеги тук.При тези условия добивите не са максимални и повижното е решение предполагам но изисква допълнително инвестиции и най -добрия вариант е :направи си сам:,Така че ще е добре да побликувате чертежите на платформата ,за каква система кошери е разработена ,колко кошери събира? .Имам идея ако изработя такава платформа да транспортирам няколко семейства на около 15-20 км. на акациева паша ,каквато при нас няма. r54wt43
SAGITTARIUS

Мнениеот KostadinStoyanov » Вто Мар 01, 2011 8:51 pm

Допълнителните инвестиции се свеждат до закупуване на готова платформа или направата и.
Всичко останало е както при стационарния пчелин. Аз купих бракуван фургон за 150 лева и с материалите от надстройката направих всичко останало.Броят на кошерите е в зависимост от модела им, при мен са около 50.За един сезон аз правя от 1 до 3 местения, според пашата.
Транспортните разходи се избиват само от восъка.
Проблемът е в осигуряването на присъствие на пчелина, трудничко е, но нали знаете рибарската " Сухо д...... риба не яде! "
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Мар 02, 2011 10:49 am

KostadinStoyanov написа:Допълнителните инвестиции се свеждат до закупуване на готова платформа или направата и.
Всичко останало е както при стационарния пчелин. Аз купих бракуван фургон за 150 лева и с материалите от надстройката направих всичко останало.Броят на кошерите е в зависимост от модела им, при мен са около 50.За един сезон аз правя от 1 до 3 местения, според пашата.
Транспортните разходи се избиват само от восъка.
Проблемът е в осигуряването на присъствие на пчелина, трудничко е, но нали знаете рибарската " Сухо д...... риба не яде! "

Идеята за фургон е добра колега но трудно би се намерил на такава цена ,а за готова платформа искаха близо 2000 лева в "Пчела и кошер".А такъв фургон предполагам изисква теглене от трактор или камион.Мисля за нещо което да може да се превозва с личен автомобил и да не съм зависим да речем 2-3 платформи които да се превозват поотделно с кошерите и на място да се свързват една с друга образуващи едно цяло.Не знам дали ще е по-рентабилно.А за охраната няма да е голям проблем ,понеже там има колега със стационарен пчелин с който сме приятели и ще си помагаме.Той също иска да измести с няколко километра навътре част от кошерите си понеже пчелина му е на края на акациевата горичка а в съседство засяват големи площи с рапица и той не може да извади като мен чиста акация.И друго-при превоз няма ли опасност от загуба на майки ?.За укрепване на рамките ми е ясно.
SAGITTARIUS

Мнениеот KostadinStoyanov » Сря Мар 02, 2011 8:58 pm

След като знаеш цената на готова платформа, може да дадеш и повече за фургон. Търси в строителни фирми, БКС, в пътните служби. Аз доста години държах ГАЗ-53 единствено за влекач. Оказа се, че е къде, къде по на сметка да дам 30лв. на познат тракторист и да го поканя на почерпката. ( говоря за разстояние от 10-15 км.)
Това, за няколко платформи, теглени от лек автомобил не ти го препоръчвам. Ще ти излезе по-скъпо. Местенето става нощем, как ще свързваш отделни платформи на тъмно?
При теб най-сериозният проблем , с охраната, е решен.
За евентуални загуби.
При добре укрепени кошери и рамки ,такива няма.
Аз съм имал загуби, само при транспортиране в светлата част на денонощието. Пчелите се трупат на входа, правят "тапа" и част от тях се задушават.

П.П. В края на март в Добрич има " Пчеломания".
KostadinStoyanov
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот monaha86 » Чет Мар 03, 2011 10:30 pm

Здравейте,аз имам един бус Ивеко бордови и с него си разнасям кошерите.Дължината му е 4.5 метра и спокойно се събират 27 кошера.А на вечер правя по два курса,за да може да ги пренеса за 3-4 вечери.Това с платформата също е добра идея,но зависи за колко кошера ще бъде.Ако е за повече от 10-15,е най-добре да се тегли с джип или някоя по мощна кола.
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот харалампи » Пон Мар 28, 2011 11:48 pm

monaha86 написа:Здравейте,аз имам един бус Ивеко бордови и с него си разнасям кошерите.Дължината му е 4.5 метра и спокойно се събират 27 кошера.А на вечер правя по два курса,за да може да ги пренеса за 3-4 вечери.Това с платформата също е добра идея,но зависи за колко кошера ще бъде.Ако е за повече от 10-15,е най-добре да се тегли с джип или някоя по мощна кола.

колега поправи ме,ако греша,но нима искаш да кажеш,че със това Ивеко и по този начин преместваш 200 кошера? :shock:

Местенето със платформи за лек автомобил или айде джип,и аз съм го обмислял - това е сладка работа,още повече щом нямаш грижи за кражби ще ти лепнат тези платформи като ела та гледай,но има едно много важно НО ..... тези платформи ще станат рентабилни,само при два вариянта :1.изкупната цена на меда на едро,стане по-груби сметки не по-малко от 4евро или 2.всяка година да успяваш да докараш добив не по-малко от 100кг. на семейство. Просто седни и сметни,и ще разбереш - разхода идва вече в много.Едвам се насмогва от разходи по подръжка на колата и отделно разхода на гориво - и това при ползване на тракторно ремарке или фургон,където за местене ще дадеш да речем само 50лв (според зависи от км. то е ясно) т.е.разхода местене изобщо не съществува.Много хора си мислят,че подвижното пчеларство е златна мина,а изобщо не е така - 90% от хората,които познавам да практикуват така е основно,заради липса на паша в техния регион,като има и не малко хора,които си местят кошерите само един път (два със връщането),да речем имат паша,но имат и промеждутък,в който нищо няма,а само на 15-ина км. има по това време друга паша т.е.местят,но на къс пас,а не да разчитат на това.
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот monaha86 » Вто Мар 29, 2011 9:29 pm

колега поправи ме,ако греша,но нима искаш да кажеш,че със това Ивеко и по този начин преместваш 200 кошера?

Местенето със платформи за лек автомобил или айде джип,и аз съм го обмислял - това е сладка работа,още повече щом нямаш грижи за кражби ще ти лепнат тези платформи като ела та гледай,но има едно много важно НО ..... тези платформи ще станат рентабилни,само при два вариянта :1.изкупната цена на меда на едро,стане по-груби сметки не по-малко от 4евро или 2.всяка година да успяваш да докараш добив не по-малко от 100кг. на семейство. Просто седни и сметни,и ще разбереш - разхода идва вече в много.Едвам се насмогва от разходи по подръжка на колата и отделно разхода на гориво - и това при ползване на тракторно ремарке или фургон,където за местене ще дадеш да речем само 50лв (според зависи от км. то е ясно) т.е.разхода местене изобщо не съществува.Много хора си мислят,че подвижното пчеларство е златна мина,а изобщо не е така - 90% от хората,които познавам да практикуват така е основно,заради липса на паша в техния регион,като има и не малко хора,които си местят кошерите само един път (два със връщането),да речем имат паша,но имат и промеждутък,в който нищо няма,а само на 15-ина км. има по това време друга паша т.е.местят,но на къс пас,а не да разчитат на това.

Колега смятай,27 кошера на курс. 2 курса за вечер са 54, три вечери по 54 са 162,моите са толкова.А вече колко ще изкараш(ако изкараш) и как ще си го пласираш.Това си е отделен проблем.Защото всичко зависи от майката природа.Една година вадиш,друга не,затова с всяко местене поемаш риск.Защото не се знае дали ще си покриеш разходите.но в моя случай,нямам голям избор,защото с това си вадя хляба. ;)
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот харалампи » Вто Мар 29, 2011 10:40 pm

лелеее човек,ти направо си скъсваш задника от бачкане,аз съм местил и така няколко пъти кошери,това си е много мъкнене и много работа - поздравления за труда и усилията,които полагаш,искрено ти пожелавам да се развиваш само в добра насока и да имаш успехи,така че да можеш и да олесниш повече работата си,защото определено на мен никой няма и смисъл да ми обяснява,че си работяга,защото знам колко пот е това и заслужават хора,като теб да се развиват във този занаят,браво от мене лично браво,но определено помисли,като съвет на дружка ти го давам,помисли си за нещо друго,търси и други вариянти,недей се чупи така зверската!!!!

Инак за разходите - аз говоря не за местенето чрез бус,а за платформите,за които споменахме,че се закачат за кола и на тях постоянно си стоят кошерите ,но са да речем не повече от 20 ... мисля,че толкова бяха най-големите за 20 кошера.Та да работиш със тях си помисли - значи на теб в този вариянт ще ти трябват минимум 8 платформи,сещаш ли се какъв става вече разхода със закупуването на тези платформи (до колкото знам никак не са евтини) със подръжката им и т.н.
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот SAGITTARIUS » Сря Мар 30, 2011 2:42 am

Колега Харалампи ,то лесно няма ,всички знаем как е когато потта ти се стича от булото до краката.Пък колегата Монаха не го облазявам,това си е работа доста при толкова кошери.Това за местенето на кошерите с няколко платформи беше моя идея-де да знам колко ще е рентабилна, но пък исках да постигна независимости от превози и ангажименти.То едно го мислиш ,друго става ама нали за това са форумите-да се допитваме.
SAGITTARIUS

Мнениеот харалампи » Сря Мар 30, 2011 8:20 pm

@SAGITTARIUS

Естествено,че след като сам не съм пробвал няма как да знам на 101% колко съм прав за тез платформи и дори вариянта да те навия и после сам да ми кажеш резултатите,ми харесва защото така ще знам от първо лице колко е удачно.И аз искам независимост от превози - мъка си е това,всяка година го живея този хал,знаеш ли как съм се карал със трактористи,случвало ми се е да премести ремаркето със общ път отиване и връщане 40-50км. и да ми поиска 150лв.

Но гледай - 3 платформи,са едва 54 кошера,а струват 6000лв.Имаш три граждански,три прегледа,три данъка,12 гуми,повишен разход на колата един път при местене,втори път пътя който редовно ще минаваш (ти сметни колко километра ще биеш) и съответната амортизация.Дори вариянта ако ще е гарга да е рошава е по-рентабилен,а именно 108 кошера,6 платформи,поне като хванеш яка паша да знаеш,че качваш поне с 2 тона,защото тази цифра ще е абсолютния възможен теоретичен макс и то само за година една на десет при вариянта със 3 платформи.

Както казах - всичко зависи от цената на меда и субсидиите,ако имаш такива.Като цената я броя на 3,80 със данък,а като приспаднеш него колко идаше точно,че не помна 3,60-3,50 ли беше. т.е.ако имаш късмет и хванеш тази година във която хващаш +40кг. на семейство,избиваш платформите и си 6+,а ако си карък като мен,първата година изобщо няма да имаш по-висок медодобив,на втората ще хванеш от слънчогледа +20кг. на семейство,на третата ще се случат някакви проблеми от типа на един умрял кошер/два изроили до дупка/спукани две гуми/колата движи на батерии/там някой пръснал малко нещо което вреди и прочие изненади от всякакъв род (които всъщност ще те спохождат всяка година,но има и малко по-каръшки години),на 4-тата ще повториш +20кг. но сбор от две паши,на 5-тата едвам ще надскочиш +10кг.,на 6-тата я има я няма и толкова,на 7-та вече ще удариш +25кг. ама ще ти е толкова писнало,че не е истина.

Та номера е поне със 100-те като лепнеш едни реално +20кг.,да получиш бонус от 7 хилки и да насмогнеш малко на харча,да се получи по-голям оборот - не знам,нека колегите да кажат,някой може да има по-реална представа и сметки,все пак аз не съм пробвал точно този вариянт,но е тази сметка като направих и се отказах.

Ако искаш теоретично за теб,но доказателство за пред мен от моята практика - един фургон да ти стъпи на 500лв ..... айде на 700 със всичко,дори нека закръглим 1000лв,да сме сигурни на 101%.От тук колко повече харч ще имам на местене,колко повече ще ми се амортизира колата и колко повече като цяло разходи ще имам от теб,след като първо почнах със ремарке от 50 семейства,после направих още едно за 50 т.е.местил съм поне 5-6 години 100 семейства на всяка паша + 50 на земята и па немам пари ..... колата ми хиляда лева,дрехите от килограм,не съм семеен,на море не съм ходил от близо 10 години,мотора даже продадох,нищо нямам братче,гол като пушка,пълен цървулко .......... а де .... може и да съм слаб пчелар,наистина,ама ако не съм толкова слаб,сещаш ли се колко много пари ще се охарчиш и колко време ще ти отнеме да ги избиеш.

Много хора се лъжат,че със ремаркетата правим голямата работа - изобщо не се заблуждавайте пак ви казвам.Ако района ти е приличен,ремаркетата зор ще ти качат повече от 20кг на семейство - а разходите са несравнимо повече.Ако в района където ми е двора на пчелина,имах нормална даже не искам силна,а просто нормална паша,ако големите земеделци сееха поне слънчоглед,а не само царевица и жито,нямаше изобщо да ходя да се чупя със тези ремаркета,ама изобщо.Директно обяснявам защо - на земята никога не съм имал повече от 80 семейства едновременно,но така по преценка мисля,че ще мога да подържам 200 семейства.Защо ми е да си утежнявам работата и увеличавам разходите и рисковете със този фургон от 50 семейства,като без фургоните,на стационарен пчелин аз и всеки може да гледа много повече семейства,във пъти повече,което преспокойно ще компенсира разликата в медодобива,и съм сигурен че ще излезе много по-изгодно като крайна чиста печалба!!!
харалампи
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Пчеларство