Собствено Търсене

Кошери,пчели,мед и т.н.

Кошери,пчели,мед и т.н.

Мнениеот admin » Сря Ное 24, 2010 9:23 pm

Тука може да се пускат теми и да се разискват въпроси свързани с пчеларството.Това не ми е от най-силните теми но мога да отговарям за някой неща и се надявам да науча нещо.
"Незадоволените желания са движеща сила на фантазирането; всяка въображаема измислица съдържа сбъдването на едно желание и разкрасява незадоволената действителност!"
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Re: Кошери,пчели,мед и т.н.

Мнениеот goldhunter » Чет Ное 25, 2010 2:30 pm

Този новия раздел много ме зарадва като го видях :D довечера ако имам време ще напиша това онова
goldhunter
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот monaha86 » Съб Ное 27, 2010 9:28 pm

Ако някой го интересува нещо,да пита и аз мога да помогна. ;)
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот admin » Съб Ное 27, 2010 9:58 pm

monaha86 написа:Ако някой го интересува нещо,да пита и аз мога да помогна. ;)

Незнам дали ти е позната темата за ловене на кошери в дърво,става въпрос за кошер които се е настанил в дърво и там работи.Та значи аз съм изваждал поне пет такива кошера и нито един не проработи както трябва и всичките загинаха.Интересно ми е защо така се получава като съм правил всичко както трябва,майката съм запазвал,прехвърлял съм и пило и мед.За избягали рояци които съм ловил не е имало проблем,от тях стават много силни кошери.Даже и сегашните ми 7 кошера са такива.
"Незадоволените желания са движеща сила на фантазирането; всяка въображаема измислица съдържа сбъдването на едно желание и разкрасява незадоволената действителност!"
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Мнениеот monaha86 » Нед Ное 28, 2010 5:18 pm

Възможно е след като си хванал роякът и го преместиш в кошер,пак да избяга.Причината може да е защото има заложени маточници или пчелите имат някоя болест и бягат от нея.ова става най-често когато имат паразити в питите.Така наречените акари.И на мен много пъти ми се е случвало да бягат така.Тази година половината от кошерите ми се роиха,
защото когато кошерът се засили за един път,пчелите започват да залагат маточници.И когато тези нови майки започнат да се излюпват,бягат от кошера заедно с част от пчелите.Затова е хубаво тези маточници да се махат преди да се излюпят,защото след това става късно и кошерът се рои.От един кошер могат да избягат няколко роя,зависи колко маточници има заложени.
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот DTELHO » Нед Ное 28, 2010 6:57 pm

Добре ами за да започне човек да развъжда пчели ,от какво има нужда за начало , и примерно какъв е добива , какви инвестиции трябва да направи за да може да добива примерно 10кг мед ... веднъж в годината ли се събира меда ?
DTELHO

Мнениеот admin » Нед Ное 28, 2010 8:55 pm

monaha86 написа:Възможно е след като си хванал роякът и го преместиш в кошер,пак да избяга

Аз говоря за нещо друго,не за рояк.С рояците няма проблем,ловиш го и слагаш в кошера и почва да работи в повечето случай.Тука сатва въпрос за семейство което си е в дърво и там си работи,може и да не си виждал такова нещо но не те и упреквам защото не си длъжен да знаеш.Това са рояци когато са избягали и не са хванати по време на бягството,настаняват се в някое дърво в което има кухина и си изгражда кошера там и си работи с години,става див кошер,аз така им викам.Като ходя по горите и видя някоя дупка в която влизат пчели го проследявам и правя акция да го извадя.Отивам нощно време когато всички пчели са вътре,запушвам дупката и режа част от дървото в която се предполага че са пчелите,закарвам го в къщи и внимателно се разрязва дървото и се слагат пчелите в подготвен предварително кошер,вадят се далаците с меда и пилото и те се слгат и така си имаш готов кошер.От такъв кошер съм вадил далаци с близо 30 килограма мед.
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Мнениеот admin » Нед Ное 28, 2010 9:01 pm

DTELHO написа:Добре ами за да започне човек да развъжда пчели ,от какво има нужда за начало , и примерно какъв е добива , какви инвестиции трябва да направи за да може да добива примерно 10кг мед ... веднъж в годината ли се събира меда ?

Ако имаш желание няма никакви инвестиции,намираш от някъде по селата един празен кошер,демек само сандъка.Има такива много празни дето се не ползват,правиш му ремонт и го боядисваш.След това се интересуваш как да си хванеш рояк или да си извадиш див кошер или искаш на някои пчелар да ти даде малко рояче.Питаш после и го гледаш и чакаш,количеството мед е относително като при златодобива.
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Мнениеот DTELHO » Нед Ное 28, 2010 10:08 pm

Ами работата до какво се свежда аз знам че им се слага сироп (захарен или глюкоза или нещо от сорта мисля че беше ), после трябва да може да се разпознават различните пчели и май търтеите се премахват ако не греша , други грижи какви трябва да се полагат ! Като цяло ми се струва много интересно , също може и доходоносно ,но си е сложно ...
DTELHO

Мнениеот monaha86 » Нед Ное 28, 2010 11:27 pm

Работата се свежда до това,че от началото на пролетта до към края на лятото си постоянно зает с тях.Поне аз де,тъй като с баща ми практикуваме подвижно пчеларство.А за дивите пчели не съм вадил,защото не ми се занимава.Там трябва да имаш свободно време а и не ми се налага,тъй като сам си правя отводки за умрели кошери евентуално.Тъй като всяка година ми умират около 10-15 кошера който не могат да иззимуват или нямат майка.
WHO DARES WINS...
Аватар
monaha86
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Следваща

Назад към Пчеларство