Собствено Търсене

Весели случки из живота на златотърсача

Весели случки из живота на златотърсача

Мнениеот admin » Сря Мар 09, 2016 8:21 pm

Темата е за весели ситуации и случки.
"Незадоволените желания са движеща сила на фантазирането; всяка въображаема измислица съдържа сбъдването на едно желание и разкрасява незадоволената действителност!"
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Re: Весели случки из живота на златотърсача

Мнениеот Znahara555 » Сря Мар 09, 2016 10:27 pm

През периода 1989 - 1990 работиме в жената и детето на язовир Огняново. На рампа промиваме по 15 - 20 кубика златоносен материал. В един хубав летен ден пристигат журналисти от вестник Отечествен фронт. Разпитват, гледат, снимат и си тръгват. След някой друг ден се появява статия "Клондайк на язовир Огняново". Купих си вестника, че ме бяха снимали как промивам в копанката материала изработен от рампата. В нея имаше около 7 - 8 грама злато. След няколко дни пристига една черна Волга, полковник от милицията я кара и вози цивилен полковник. Леле викам сега я овапцахме, ще ни изгонят. Цивилният се представи, че е геолог и отговаря за златните резерви в BG. Вика - идваме по сигнал , че тук е Клондайк. А аз виждам ,че е разбран човек и му казвам, че концентрацията е 0,2 - 0.5 грама на кубик и не става за промишлени разработки. Тогава се бяхме събрали към 70 - 80 човека и бяхме основали Рударски съюз, начело с геолога доцент Атанасов от МГИ ( вечна му памет ), научи ни на много тънкости за златопромиването и минералите. Та да продължа. Полковникът - геолог вика че трябва да напише рапорт, а аз го моля да не ни закачат, да си изкарваме хляба. По това време златото се изкупуваше задължително от държавата на минимални цени ( Минералсувенир го изкупуваше, а завода за цветни метали край Пловдив го рафинираше). Мисля си всичко приключи добре ама...... В един хубав ден пристига една раздрънкана Жигила с четирима милиционери. Викат ми: идваме по заповед "отгоре" , ти ли си Иван еди кой си. Викам аз съм. Единият от старшите вади от една чанта книга и ми вика: носиме ти ДОМОВА КНИГА. Ще записваш златарите. Накараха ме да си сменя софийското жителство и станах жител на село Голяма Раковица над язовира. Хубаво , че след още малко време дойде Демокрацията та си останах с веселата случка и за спомен си оставих една самородка от 4,2 г . И сега още я нося на медальонче. Не тръгвам без талисмана по реките. y6y6y6
Аватар
Znahara555
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Znahara555 » Сря Мар 09, 2016 10:45 pm

С бай Васил - Миладинката (стар златар и майстор на копанки) от село Блажиево, Дупнишко, работиме по рекичката над село Каменник на шлюз. Един хубав ден ( водата много намалява лятото) се завъртяха фадроми да правят утайник за Теца край Бобошево. Викам му дай да направиме 3 - 4 яки бента и да събираме водата. Ще ги изпуснеме, когато няма много хора през ноща, ама му викам предупреди кметовете в двете села под бентовете. Направихме ги като най голям оставихме най горният, та ударната вълна да концентрира материала и да разбие останалите бентове. Златото беше в горния слой. Заминах си за София, че идваха майски празници и се връщам след време да видя работата. А то какво станало. Бай Васил решил да изпусне водата на 1 - ви Май през деня. Хората по празниците дошли да си оправят градините, а пътя минава през рекичката. Та оставили колите на сянка. По едно време при ясно небе с гръм и трясък като тръгне оная ми ти вода, напълнила колите догоре с тиня и пясък. Жените се вайкат и викат: Леле Боже от къде се взе тази вода та направи белята. А ние тихомълком се измъкнахме и доста време не работихме, за да не си изкараме боя. y2y2y2
Аватар
Znahara555
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Znahara555 » Сря Мар 09, 2016 10:57 pm

Преди няколко години със стария златар бай Христо ( често промиваше на Дружба на утайника от пресевната зад Теца) и други колеги решаваме да изпробваме новата драга на KEEN под стената на язовир Панчарево. Решихме да извадиме напреко на Искъра баластра с фадрома и да видиме каква е концентрацията. Речено сторено. Изкопахме улей към 1,5 м дълбок и два метра широк. За наше нещастие един циганин пастир на пияна глава прекарал кравите покрай улея и една крава вземе та падне и си счупи крака. Нас ни нямаше тогава на реката. Та местните викнат трактор да извадят кравата, ама тя ставала само за клане . Та като разбрали каква беля сме им направили, то бяха люти закани. Така безславно приключихме златодобива на Искъра. y2y2y2
Аватар
Znahara555
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Znahara555 » Сря Мар 09, 2016 11:28 pm

Марко Тотевска история на река Баба под Пауново.
С колегата Дамян решаваме да направиме бивак и да поработиме . С голям зор сваляме драги, помпа, маркучи, лопати, палатка, масичка, столчета. И с един хубав ентусиазъм почваме драгирането. Че като излязоха едни едри и хубави златинки и ни подпалиха фитила. Вечерта правиме проекти, пиеме си кой биричка, кой мастичка. Бяхме изпомпали един вир и извадихме доста рибка, та и скаричката зацвърче. Хубаво ама плановете ни излезаха криви. Като започнаха едни дъждове, та цяла седмица, седиме в палатката, а влага от всякаде. Само време за гъби. Мислихме и решихме , щом се оправи времето да се изнасяме, че при дъжд няма мърдане. На всичко отгоре и помпата се прецака, а без нея трудно. Та вдигнахме лагера, ами колата се развали, няма ток. Леле викам трябва да търсиме майстор , а селото на 3 км от нас и едни баири, само за джип. Та викаме майстор, оправихме колата, то от дъждовете пътят се изронил, не можеме да се предвижиме по баира. Хайде на ново викаме трактор да ни изтегли от опасната зона. Що нерви изхабихме и пари потрошихме, сигурно и на други колеги се е случвало. Но сърбежа е голяма работа. След време през есента се дигаме,( пробите добри ) вземаме фадрома и правиме три бента да концентрираме златото. И чакаме да се запролети. А пролетта лоша, като тръгне оная ми ти вода ( някои колеги помнят наводнението от река Мъти вир над Ихтиман ,( река Баба се влива в река Мъти вир) та направи коловози, танк да минава. Оправиха пътя и решаваме да отидеме да пребереме реколтата. Да ама не. От бентовете няма и следа, лунен пейзаж. Няма го и златото. Правя много проби ,а няма и една златинка. Всичките ми познания за хобито се сринаха. Минаха няколко години и отивам да начешам крастата над село Голяма Раковица. Срещам се с колеги и им приказвам за тази случка. А един колега Коцето от Мусачево, ми вика Ване аз дочух за подготовките на Пауново и мислех ,че колеги от Ихтиман са работили. Е викам колко злато изкара след бентовте ( имаше не по малко от 1000 и повече кубика ). Само каза много доволно и ми благодари. Та колеги поуката е : Никога не крой предварителни планове, всичко е до късмет. Дето колегата Стемла викаше: това злато което ми е писано да извадя , никой няма да го вземе. 7ъ;ШП
Аватар
Znahara555
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Znahara555 » Сря Мар 09, 2016 11:49 pm

Друга Марко Тотевска история
Правиме проучвания на река Златица под село Гаганица Монтанско. Пробите добри и решаваме да направиме рампа. Имаше на близо баластрна и се уговорихме с фадромиста да му донесеме гориво и да ни пълни и чисти рампите по празниците. Извадихне с багер златоносния материал ( пробите много добри над 50 - 60 златинки на копанка, тъничко и дребничко , но много ). Скрихме горивото за помпата и фадромата в една гъста коприва и папур и отиваме за ламарини да правиме рампата. Спазарихме на баластерната до нас, един от пазачите ( и фадромаджия ) да изработиме материала, като се върнеме. Почваме подготовки, а горивото го няма, изпарило се. Попаднахме на най кривия и лош човек в селото, въпросния пазач. Че като почнаха едни заплахи с милиция, еколози, кметове. Викам на момчетата, ядохме дръвцето , пак се набутахме яко. Ама за късмет (няколко пазачи се сменят на баластерната , а тя от много време не работи ) , викам на един от тях да изпробваме шнека и го почерпихме щедро. Напълнихме трите коли с матриал от шнека и по тъмно хайде на София. Промихме материала, та частично си възвърнахме загубите. А хубавият материал ,беше обработен след нас от друга група колеги. Да им е честито. y3y3y3
Аватар
Znahara555
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот goturbas » Чет Мар 10, 2016 3:39 pm

чудесни истории... браво!
r54wt43
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ