Собствено Търсене

Топене на промито злато.

Re: Топене на промито злато.

Мнениеот Кънчо » Пон Май 30, 2011 10:39 pm

Привет колеги!този даде егаси и фирата!иначе сложи боракс,но е далеч от добрата стопилка!за пробички бива ,но за количества си е чисто набутване този метод!понеже при наличие на кислород имаме изгаряне на златни йони!за най добра стопилка се използва графитна пота!графита обира кислорода!прави се флус от буракс+калсинирана сода+активен въглен!содата при нагряване разтваря не благородните метали!въглена обира кислорода,боракса създава херметическа среда!сипва се материала и се бърка с графитна пръчка!стопените вече топчета падат на дъното и се събират!като приключиме с материала за топене обираме бораксовото стъкло с графитна пръчка и след няколко завартания очистваме стопилката,и кой иска си лее кюлченце! gt638u
Аватар
Кънчо
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот BOEING777 » Съб Мар 31, 2012 5:45 pm

Здравейте Пичове y8y8y8 От известно време насам, се замислям, да се оборудвам поне малко от малко с разни полезни помагала за обработката на промивно злато и като за начало, съм се умислил, от къде ли да си купя една пещ, с малък капацитет и малки габаритни размери. Оообаче, все не мога да попадна на нещо интересно, което да ми грабне окото.
Ако имате някакви идеи, за подобна пещ - Моля, да ги споделите.
Другото, което съм замисли, е да сменя настоящата си професия с нова, по-интересна и по-привлекателна за мен. Иска ми се, да се занимавам, със златарски услуги, преработка и последваща дообработка на благородни метали, до завършен търговски вид. Знам, че за подобно начинание, си трябват страшно много кинти, но пък си мисля, че в началото и с минимално капиталовложение, може да се започне.
Благодаря Ви, предварително r54wt43
Прави, това което трябва, пък да става - каквото ще!!!
Аватар
BOEING777
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот viiv73 » Съб Мар 31, 2012 6:02 pm

BOEING777 написа:Здравейте Пичове y8y8y8 От известно време насам, се замислям, да се оборудвам поне малко от малко с разни полезни помагала за обработката на промивно злато и като за начало, съм се умислил, от къде ли да си купя една пещ, с малък капацитет и малки габаритни размери. Оообаче, все не мога да попадна на нещо интересно, което да ми грабне окото.
Другото, което съм замисли, е да сменя настоящата си професия с нова, по-интересна и по-привлекателна за мен. Иска ми се, да се занимавам, със златарски услуги, преработка и последваща дообработка на благородни метали, до завършен търговски вид. Знам, че за подобно начинание, си трябват страшно много кинти, но пък си мисля, че в началото и с минимално капиталовложение, може да се започне.

Eто тука има всичко необходимо за начинанието което си замислил http://www.nemos.bg/bg/kategorii/zlatar ... strumenti/ и късмет
Аватар
viiv73
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот miros » Съб Мар 31, 2012 7:58 pm

BOEING777 , виждам че си се меракландисал да ставаш златар, много е хубаво . Дано си обмислил нещата докрай, че доста парични ще хвърлиш за начало , а откажеш ли се - не можеш да си възвърнеш инвестициите. Но ти си знаеш по добре .
Не съм много запознат , но си мисля че муфелна пещ надали ще ти е по полезна от едно устройство за топене и центробежно леене на метал , така наречените кастомати .
Подобни , но в доста по големи размери имат някои от зъботехниците. Може да се лее до към 40-50 грама метал .Използват ги за металокерамика.
Та мисълта ми е ако вече си достигнал до стадий на леене на материала , за първо време да влезеш във връзка с някой зъботехник и му обесниш каква ти задачата. Той може да ти изработи модел на всякакво изделие (пръстени,халки и др.)и да ти ги отлее.
Така ще разбереш как да процедираш занапред .
Имай предвид , че идеята ми е на неспециалист в тази област .
Дано съм ти бил полезен.
Нищо страшно, когато над тебе се присмиват. Много по-лошо е, когато над тебе плачат.
Аватар
miros
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот daneto00 » Съб Мар 31, 2012 9:23 pm

Боракса се слага зада не изгори златото когато му липсва плътност и го предпазва от пръскане,така му прави шапка и се топи y7y7y7
С някой грам да се подпрем килограмите да съберем
daneto00
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот Venci_Varadinov » Сря Апр 18, 2012 2:01 am

ivo13 написа:когато го направиш на топче и го занесеш за продан човека отсреща иска да го среже за да се увери че не е троянски кон.за проба може

Еми колега,дори и да го среже мисля,че това не би бил фактор,който ще му намали цената или грамажа или бъркам? 65ет:)(
Аватар
Venci_Varadinov
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот BOEING777 » Сря Май 09, 2012 6:00 pm

viiv73 написа:
BOEING777 написа:Здравейте Пичове y8y8y8 От известно време насам, се замислям, да се оборудвам поне малко от малко с разни полезни помагала за обработката на промивно злато и като за начало, съм се умислил, от къде ли да си купя една пещ, с малък капацитет и малки габаритни размери. Оообаче, все не мога да попадна на нещо интересно, което да ми грабне окото.

Eто тука има всичко необходимо за начинанието което си замислил http://www.nemos.bg/bg/kategorii/zlatar ... strumenti/ и късмет

r54wt43 Благодаря колега за интесното инфо и сайта е много занимателен и така, като се заглеждам по разните инструменти, не ги разбирам, кое за какво е - но ако, се наложи да го ползвам, а го нямам, ще е кофти, та си мисля, че от всико, трябва да има по малко в едно златарско ателие. Обаче, най-важното в момента е да намеря, къде се провеждат курсове за златари, че да го изуча тоя занаят.
Аватар
BOEING777
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот BOEING777 » Сря Май 09, 2012 6:15 pm

miros написа:BOEING777 , виждам че си се меракландисал да ставаш златар, много е хубаво . Дано си обмислил нещата докрай, че доста парични ще хвърлиш за начало , а откажеш ли се - не можеш да си възвърнеш инвестициите. Но ти си знаеш по добре .
Не съм много запознат , но си мисля че муфелна пещ надали ще ти е по полезна от едно устройство за топене и центробежно леене на метал , така наречените кастомати .
Подобни , но в доста по големи размери имат някои от зъботехниците. Може да се лее до към 40-50 грама метал .Използват ги за металокерамика.
Та мисълта ми е ако вече си достигнал до стадий на леене на материала , за първо време да влезеш във връзка с някой зъботехник и му обесниш каква ти задачата. Той може да ти изработи модел на всякакво изделие (пръстени,халки и др.)и да ти ги отлее.
Така ще разбереш как да процедираш занапред .
Имай предвид , че идеята ми е на неспециалист в тази област .
Дано съм ти бил полезен.

Не само си ми полезен - безценен си, със съветите, които ми даде. r54wt43
Цялото инфо, което попивам в този сайт, е по скъпо от всичкото злато на света. Но, като за начало, ще трябва, да намеря и курс за златари - някъде, къде да изуча занаята с неговите тънкости, а не само, да прахосам малко кинти, за поредния безполезен курс и да ми връчат някво фърчащо листче, на което пише - ГРАМОТА.
Та, ако случайно имаш някаква представа или можеш да ме насочиш, къде да търся подобен курс, ще съм ти много благодарен.
Искам, да благодаря на всички, които имат познания в това хоби, за това, че споделят опита си и не крият, наученото през годините. r54wt43 r54wt43 r54wt43
Аватар
BOEING777
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот miros » Сря Май 09, 2012 11:29 pm

BOEING777 , нямам представа къде можеш да караш курс или обучение за златарство. Но имам познати златари и мога да попитам .
За топенето на злато по високочестотен способ ти трябва специална златарска графитна пота, тя е с много гладки стени и няма да има загуба на материал . В противен случай ще имаш една позлатена пота. Обикновените керамични поти не са подходящи за тази цел.
Имам някъде линкове от руски сайтове за устройства за топене на метал . Те разбира се , са за малко материал , до към 10 грама , но поне са по прости за направа. Сложността е в направа на устройството за центробежно лееене на материала. Нужно е бърз старт и 450 0борота/мин .Но и това не е сложно. Забогателите зъботехници работят с кастомати , а пък тези дето нямат или не им се дават парични си леят ръчно с въртележка , въртелки я над главата си и си пълнят гърба с метал . y2y2y2
Има и други устройства с натегнати пружини и при задействането им се лее центробежно .
Иначе кастоматите на зъботехниците са доста сложни устройства и струват не по малко от 400 евро. Но на теб няма да ти трябва кастомат , освен ако не лееш злато в голямо количество .
А бе заинтересувай се , виж в твоя град някой златар , попитай го за каналите в Турция. От там се снабдяват нашите златари . Минаха етапа за ръчно изработване .
В Турция е на заводски начала . Вземаш готови изделия на ниски и приемливи цени .
Толкова от мен засега .
Дано съм ти бил полезен. Имам и друга информация по въпроса , но да не занимаваме аудиторията с излишна информация .
Нищо страшно, когато над тебе се присмиват. Много по-лошо е, когато над тебе плачат.
Аватар
miros
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот BOEING777 » Чет Май 10, 2012 8:41 pm

SAGITTARIUS написа:
glicoto написа:мисля 4е това което е сложил белия прах е---" боракс."

Да колега боракс е ,използва се при топене на цветните метали като флюс.Имам електрическа пещ за топене на метали и също го ползвам.

y8y8y8 Извинявай, за глупавия въпрос колега, но се интересувам, от къде, мога да си купя подобна пещ - би ли ме насочил. Благодаря ти предварително :)
Аватар
BOEING777
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум за всичко свързано с хобито златотърсач