Собствено Търсене

Гъби

Re: Гъби

Мнениеот Странджалията » Пет Мар 23, 2012 2:47 pm

Гъбата, която показваш колега gero67 си е точно гъбата "Пъстърва" и си е съвсем отделен вид гъба. Интересно ми е защо е наричаш "пролетна кладница" ,но пък във всеки район си имат особени наименования от местното население. Според мен нищо общо няма с гъбата "кладница" ,освен , че и двете са дървесни видове. Поздравления за снимкитите , рядко се срещата толкова пъстърви на един "пън".
Пъстървата си има много характерна и красива шарка по шапчицата с тези кафеви и жълтеникави люспи, а от долу е с "дунапренче" вместо с ламели както има пък кландинаца.
Има още един вид кладница ,който е по-малко познат и това е "жълто-кафеникавата" кладница. Също ядлива гъба. Цвета на шапчицата се сещате от името и какъв е, а ламелите са белезникаво жълтеникави и в развит вит също се разперва като ветрило до около педя голяма. Прикачвам мои снимки направени на тази кладница.
Жълто-кафява кладница 3.JPG
Жълто-кафява кладница 3.JPG (736.27 KiB) Прегледано 7226 пъти

Жълто-кафява кладница 1.JPG
Жълто-кафява кладница 1.JPG (757.85 KiB) Прегледано 7226 пъти
Аватар
Странджалията
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот gero67 » Пет Мар 23, 2012 4:44 pm

здравей колега Странджалията.в троянския балкан така я наричат (пролетна кладница ) кладница произлиза от думата клада,а тъй като тя расте една над друга като клада затова я наричат кладница.
gero67
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот sasho 56 » Пет Мар 23, 2012 7:08 pm

gero67, поздравления за хубавите "пъстърви" дето си снимал. Те разбира се не са кладници и са от рода на POLIPORUS.
Кладниците дето Странджалията я показва (Pleurotus cornucopiae) според мен наистина расте през пролетта и лятото. Другия вид (Pleurotus ostreatus), която е сива отгоре съм я намирал само през късна есен и началото на зимата. Тя е с по добри вкусови качества от жълтокафявата кладница. Има и трети вид, който расте по поляните на Странджа и Югоизточна България- Есенен ветрогон (Pleurotus eryngii), ноември и декември, а понякога и януари. Местното наименование е Гръцка гъба. Расте върху гниещите корени на тръна ветрогон, но не на клади, а като единични гъби. По вкусови качества определено превъзхожда другите кладници. За съжаление не съм правил снимки на кладници, въпреки че ги бера, когато са пресни. Понеже наближава гъбарския сезон изпращам няколко снимки от миналата година.
Прикачени файлове
г 4.JPG
(56.32 KiB) 3438 пъти
г 3.JPG
(63.81 KiB) 3438 пъти
г 2.JPG
(68.45 KiB) 3438 пъти
г 5.JPG
(52.63 KiB) 3438 пъти
г 1.JPG
(57.1 KiB) 3438 пъти
Аватар
sasho 56
МОРСКИЯ
МОРСКИЯ

Мнениеот Странджалията » Съб Мар 24, 2012 11:56 am

Сашо, направо ми напълни душата с тези снимки y1y1y1 0у5в32 y7y7y7
Манатарчетата, Ченушките ( така наричат "Булката" в Странджа).......абе въобще красота голяма, най-вкусните и качествени гъби... А как ще вървят с Асеновградския мавруд не е истина! y4y4y4 С пожелание за все такива качествени гъбобери през 2012!!
Аватар
Странджалията
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот Venci_Varadinov » Сря Апр 18, 2012 2:41 am

cigane написа:Здравейте! Аз нямам опит с гъбите, брал съм само печурки и то след като хубаво съм оглеждал за мухоморка наоколо, но ако позволите една история да разкажа...
Та една бригада в Кремиковци -колеги приятели - рибари, брали гъби през деня докато били за риба. Вечерта в работата ги сготвили, похапнали на нощна смяна, даже и за котката имало /гледат си котка в работилницата/ По едно време котката почва да се свива и да се мята - те изплашени веднага в медицинския пункт, от там в Пирогов - цяла нощ стомашни промивки и т. н. На следващата нощна - живи и здрави на работата, а котката с 4 котета y2y2y2

Xaxaxaxaxax y2y2y2 y2y2y2 y2y2y2 важното е,че е било ''фалшива тревога''...
Аватар
Venci_Varadinov
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Ganilian » Съб Май 05, 2012 11:09 pm

Днес докато си правихме проби4ки 7ъ;ШП за gt638u такъв дъждец се изсипа , 4е утре 6те съ4етаем пробите с бране на гъбки :)В раиона на с.Казанка се намират манатарки , булка и масловки , дано не6то порасте таз ве4ер...
Аватар
Ganilian
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот dido-f » Нед Май 27, 2012 10:24 pm

Ето и няколко мои снимки от излетите ми в гората .

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
dido-f
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот tuzemets » Пон Май 28, 2012 7:32 pm

y7y7y7 дочух че ако се сложи при варенето на гъби картоф(и има отровна гъба),той трябва да потъмнее.Ако някой знае дали е истина да пише.А ако знаете и друг начин да открия отровна гъба също пишете
tuzemets
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот dido-f » Пон Май 28, 2012 11:41 pm

Чувал съм за чесън ( посинява при отровни гъби ) и всеки път когато готвя гъби слагам цели скилидки , до сега не е посинявал :lol:
Аватар
dido-f
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот Стилиян » Пон Май 28, 2012 11:50 pm

Добрият съвет е: не берете гъби, които не познавате. Дори и да си мислите, че точно тази със сигурност не е отровна, и най-малкото съмнение е повод за притеснение.Когато ти посинееш вече ще е късно
Аватар
Стилиян
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Гъби