Собствено Търсене

Гъби

Re: Гъби

Мнениеот dido-f » Вто Май 29, 2012 12:02 am

stenlist написа:Добрият съвет е: не берете гъби, които не познавате. Дори и да си мислите, че точно тази със сигурност не е отровна, и най-малкото съмнение е повод за притеснение.Когато ти посинееш вече ще е късно

Да така е , затова аз ям само пачи крак , манатарка и сърнела макар да познавам и още доста . Сърнелката е най вкусна но пък казват , че ако изядеш 10 кг манатарка ти се прочиства кръвта. Е не на веднъж y2y2y2
Аватар
dido-f
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот Venci_Varadinov » Нед Юни 03, 2012 3:14 pm

dido-f написа:
stenlist написа:Добрият съвет е: не берете гъби, които не познавате. Дори и да си мислите, че точно тази със сигурност не е отровна, и най-малкото съмнение е повод за притеснение.Когато ти посинееш вече ще е късно

Да така е , затова аз ям само пачи крак , манатарка и сърнела макар да познавам и още доста . Сърнелката е най вкусна но пък казват , че ако изядеш 10 кг манатарка ти се прочиства кръвта. Е не на веднъж y2y2y2

y7y7y7 Сърнелките,изпържени в масло със бъркани яйца+черно пиперче и сол-НЕМА ТАКОВА!!! 0у5в32 gt37e42
Аватар
Venci_Varadinov
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Странджалията » Чет Юни 28, 2012 11:43 am

Колеги, много Ви моля ДА НЕ ВЯРВАТЕ на подобни глупости ,че има начин чрез картофи или чесън да установите дали има отровни гъби!!! Това са абсолютни легенди!!!!!!!!!!! За мене хора ,които вярват на такива неща и пускат скелитки чесън при готвене и ги гледат дали аджеба ще посинеят или не ми говори само едно ,че този човек не познава добре гъбите и е несигурен в гъбобера си!!! Това означава ,че той си играе на " руска рулетка " с живота си и този на близките си!!!!!!
Знам един човек ,който дори си направи експеримент ,колега от един доста голям и богат на информация гъбарски форум. Та въпросният човек набрал УМИШЛЕНО ЗА ЕКСПЕРИМЕНТА "Зелена мухоморка" , а тя е най-отровната гъба в Света, както знаем и започнал да я готви и да добавя чесън в тигана ...познайте от три пъти какъв беше резултата , НИКАКЪВ ! ЧЕСЪНЪТ НЕ Е СМЕНИЛ ЦВЕТА СИ ВЪОБЩЕ!!!
- Колеги, не се доверявайте на такива методи и не яжте гъби от другиго набрани без да знаете ,на какво ниво са знанията на въпросния човек, който ги е брал и що за чевек е по принцип той!
- Ако сте установили ,че в кофата с гъби има погрешка набрана силно отровна гъба, примерно от вида мухоморки, трябва да се изхвърлят всички гъби, понеже има опасност от отровната да се е отчупило малко парче от ламелите на отровната и то да започне да трови!
- Не берете в никакъв случай не добре развити гъби,още до като приличат на яйца, понеже има огромен риск да се набере смъртоносно отровна гъба по този начин!
- Не берете гъби ,които имат в основата /до земята/на пънчето "волва" или както му казват остатък от първичното покривало на гъбата още в зародиша и когато е била. Това е пръстеновидно-ципесто образование в основата на пънчето! Почти всички от смъртоносно отровните гъби ,които ръстат на почва от типа "мухоморки" имат такава волва!
- Относно манатарките , ако не ги познавате перфектно, то не берете такива които имат червеникав цвят или отенък по пънчето или "дунапренчето"отдолу. Както и такива манатарки които имат бледа гугла с цвят на паве , бледо сива. Такива белези имат "дяволската манатарка" ,"пурпурна манатарка" и др.
Посиняването при манатарките не е признак за отровност. Има ядливи манатарки и брезовки които потъмняват в различна степен!
Има и много, много други признаци по които се определят гъбите и най-важното е да сте чели достатъчно ,да сте брали и добили опит с някой по-опитен и да не сте прекалено самоуверени! Също така да се обръща внимание на всякак гъбка по отделно ,понеже много често грешките стават и от рутината в брането и претъпяване на вниманието ,особено ,когато има много гъби!
С пожелание за само ядливи гъбки в кофичките! y7y7y7
Аватар
Странджалията
ЛЮБИТЕЛ
ЛЮБИТЕЛ

Мнениеот zombayo » Нед Юли 01, 2012 6:08 pm

Това момчета поне за мен е най вкусната гъба . По нашия край и викат (гизю гибек) в превод от турски овчи стомах .
zombayo
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот daniela ioneva » Вто Юли 03, 2012 12:46 pm

За булките съм чувала, че са много вкусни, но никога не съм намирала от тях, за да ги пробвам... А панираните сърнели са уникални! y7y7y7
Аватар
daniela ioneva
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Re: Кой какво доходоносно хоби практикува

Мнениеот kitev80 » Нед Юли 22, 2012 11:35 pm

[quote="goldhunter"]здравеите нов съм в форума и това с гъбите ме заинригува ако може да ми дадете някаква по подробна информация за тях като например кога расте и някои други осбености и могат ли да се изкарват пари от това също и каде ги продавате след бране
ще се радвам на всякаква информация защото аз освен печурки и сърнели друго несъм брал

и за доходоносни хобита от събирането на орехи и билки също може да се изкара някои друг лев Разбира се че могат да се вадят пари от гъбите(както от всичко останало).Ако смяташ да пробваш ми пиши ЛС и ще се опитам да ти помогна y7y7y7
kitev80
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот ragabu » Пон Мар 18, 2013 9:11 pm

доста инфо,но искам да добавя и о6те не6то от специалисти по хими4ен састав на габите знам 4е дори мястото на ядлива габа да е отровено то габата става в някаква степен отровна.много хора си спомнят за отровите които преди 20-30г се слагаха за валци.аз по принцип ям около 20-на вида габи,но ви казвам 4е няма гаранция никога.има момент когато след 3-4 та дори след 5 дни се проявяват симтомите.моя савет е да у4ите за габите само от 4овек с далга практика.книгите немогат да ви дадат достата4но инфо могат само да ви подведат има доста блискигаби по цжят мирис гугла и т.н питаите и се у4ете само от друг габар.аз за ли4но сам трагнал по габарството от 6 годи6ен и сега предавам нау4еното на моя син които е по4нал да сабира габи от 4 годи6на вазраст.спокоино бере и разпознажа пе4урка ж си4ките и разновидности,манатарка,па4и крак смра4кула,4елядинка,булка ,маслиовка та дори и великанската пархута.от две лета е така а сега няма тарпение за новия сезон .сестра му е с 2 години по мала и от миналия сезон бере па4и крак и 4елядинка но нея вле4ат габите а сабира цветенца.отварям скоби за маиската габа ж бг е в 3 разновидности и само една се ископува.другите два вида са с по лек мирис по разли4ните раиони се нари4а каисика,сливовка и т.нза хоратакоито искат да искарат пари препора4вам да су6ат габите а за такива като мен пове4ко буркани и голям фризер. 111 :geek:
ragabu
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот kitev80 » Нед Мар 31, 2013 5:46 pm

ragabu написа:доста инфо,но искам да добавя и о6те не6то от специалисти по хими4ен састав на габите знам 4е дори мястото на ядлива габа да е отровено то габата става в някаква степен отровна.много хора си спомнят за отровите които преди 20-30г се слагаха за валци.аз по принцип ям около 20-на вида габи,но ви казвам 4е няма гаранция никога.има момент когато след 3-4 та дори след 5 дни се проявяват симтомите.моя савет е да у4ите за габите само от 4овек с далга практика.книгите немогат да ви дадат достата4но инфо могат само да ви подведат има доста блискигаби по цжят мирис гугла и т.н питаите и се у4ете само от друг габар.аз за ли4но сам трагнал по габарството от 6 годи6ен и сега предавам нау4еното на моя син които е по4нал да сабира габи от 4 годи6на вазраст.спокоино бере и разпознажа пе4урка ж си4ките и разновидности,манатарка,па4и крак смра4кула,4елядинка,булка ,маслиовка та дори и великанската пархута.от две лета е така а сега няма тарпение за новия сезон .сестра му е с 2 години по мала и от миналия сезон бере па4и крак и 4елядинка но нея вле4ат габите а сабира цветенца.отварям скоби за маиската габа ж бг е в 3 разновидности и само една се ископува.другите два вида са с по лек мирис по разли4ните раиони се нари4а каисика,сливовка и т.нза хоратакоито искат да искарат пари препора4вам да су6ат габите а за такива като мен пове4ко буркани и голям фризер. 111 :geek:

Да,сухите гъби доста често имат добра цена но не винаги си заслужава да се суши!Да приемем че срдно от 9кг. пресни гъби излиза 1кг. сухи.Нека всеки сам да сиизчисли при каква цена на прясната си заслужава да се продава и кога да се суши y5y5y5
kitev80
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот kitev80 » Нед Мар 31, 2013 5:53 pm

Да дам малко информация че вече има смръчкула,верпа и за сега много слабо челядинка.Който знае находища на тези видове може да си ги провери.За цените не съм се интересувал но ще са добри по това време на годината.Ако някой резбере нещо нека да казва y7y7y7
kitev80
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот esp.todor » Чет Апр 18, 2013 3:06 pm

админ,преди време и ас се занимаваx,с гъби,боровинки оxлюви и какво ли не,но вече за всичко се искат много ??123 средства и един куп документи
esp.todor
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

ПредишнаСледваща

Назад към Гъби