Собствено Търсене

Ядлива ли е тази гъба

Re: Ядлива ли е тази гъба

Мнениеот fiks » Чет Ное 01, 2012 3:20 pm

рижиката се познава лесно отгоре ечервен(но не ярко червен)с кръгли оранжеви раета и наистина позеленява като се среже.май Райчо ще излезе прав.за пачия крак не бях се сетил...
Аватар
fiks
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот way back when » Чет Ное 01, 2012 5:29 pm

Не бива да береш гъби, в които се съмняваш или които не познаваш, с идеята евентуално да ги изядеш. Така не става работата.
Можеш да потърсиш в интернет гъбата с латиско име Lepista inversa за сравнение и информация, но само толкова.

Препоръчвам на всеки, който снимка гъби в бъдеще, да го прави на мястото на гъбата, като са видими абсолютно всички части на гъбата, включително и пънчето до основата.
way back when
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот snapi » Чет Ное 01, 2012 6:14 pm

Снимка на гъба за разпознаване се прави от няколко ъгъла 1-пънчето (преди да е откъсната гъбата и после след като е откъсната ,за да се видят евентуални промени в цвета ,изпускане на мляко или сок) 2-хименофора (долната част на шапката,ако някой все пак не е на ясно какво е) 3-то Гугличката (шапката) за да се види цвят , форма. 4-то мястото на което е намерена (дали е в бук, бор , на мъх ,дънер и т.н.)
По темата , не съм сигурна че това е пачи крак, поради простата причина,че когато е на туфи формите не са еднакви ,а така като гледам всички са идентични.Пачи кракът по правило не расте сам както на пример е манатарката или сърнелата.А и колегата казва за 10 кг,не знам дали количеството дъжд е достатъчно за да прорасне толкова.Ако може кажи къде си ги намерил ако не точно място поне г/д надморска височина и област ,както и в каква гора (почва) са били.
Животът не е в чакането да отмине бурята, а е да се научиш да танцуваш под дъжда!
Аватар
snapi
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот каро » Чет Ное 01, 2012 7:47 pm

Стига бе,оттук ще разпознавате гъби,особенно спорни,според мен е лъжлив пачи крак ,а сега де,челядинките там ясно,снимките са добри Изображение
Аватар
каро
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот masterrichi » Пет Ное 02, 2012 9:32 am

Дай и размерите на гъбите като ги съпоставиш например с кутиика кибрит и отрежи пънчето да видим каква диря остава.По принцип пачи крака го има и в борови гори и смесени.
Животът е много кратък за да го изживееш глупаво.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот каро » Пет Ное 02, 2012 8:36 pm

И в полето,под ветрогона,полски пачи крак ;)
Аватар
каро
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот alex1234567 » Съб Ное 03, 2012 7:47 am

не е ядлива,питах местните тук прилича но не е тази гъба аз съм в италия можеби тук са по различни ,знам ли
alex1234567
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот stan23 » Съб Ное 03, 2012 9:56 am

Това е рижика. Като я отрежеш на отрязаното място пуска оранжев сок.Ядлива е.
stan23
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот fiks » Съб Ное 03, 2012 9:59 pm

не е рижика.брал съм много а и съм ял.колегата трябва да ги е изхвърлил след толкова коментари...
Аватар
fiks
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Мнениеот marian66 » Пон Ное 05, 2012 8:40 am

fiks написа:не е рижика.брал съм много а и съм ял.колегата трябва да ги е изхвърлил след толкова коментари...

Според мен,рисковете са голями,не си струва,има и по-лесен начин да умре човек. Изображение
marian66
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

ПредишнаСледваща

Назад към Гъби