Собствено Търсене

Скъпоценни камъни

Re: Скъпоценни камъни

Мнениеот ivenchev » Чет Дек 29, 2011 9:10 am

Само да уточня: фразата "каква е логиката да завърша ..." не се отнася до мен лично, а по принцип ...
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот zhivka » Нед Яну 01, 2012 2:43 pm

Честита нова година! Пожелавам Ви много здраве и късмет!
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ!!!
Както в другите области, така и в гемологията си има правила. Говорим за сертификати, които важат за цял свят от специалисти , чийто подпис е сертифициран!
Сертификатът за цветни скъпоценни цветни камъни се оформя съгласно международните изисквания и в съответствие с правилата за определяне на Гемологическия Институт към Висшия Диамантен Съвет /HRD/, Антверпен, Белгия и Американския Гемологичен Институт /GIA/.
Включва описание на идентифицирания камък – прозрачност, цвят, чистота, размери, форма на обработка, тегло, показател на лъчепречупване, характерни включвания и специфично тегло.
На база на горните характеристики и изследвания се извършва идентификацията и се прави общо заключение за камъка.
Диаманти. Сертификатът се оформя съгласно правилата на International Diamond Council – IDC, създаден и поддържан от двете световни организации за диаманти –World Federation of Diamond Bourses– WFDB и International Diamond Manifacturers Association – IDMA.
Проверява се автентичността на диаманта и възможно най-точно се описват неговите главните качествени характеристики тегло, чистота, цвят и обработка (т.нар.”4-С”). Изследва се дали съществува отклонение в симетрията на формата на камъка.
И много важно! Тези сертификати се издават от утвърдени специалисти, завършили цитираните институти в също така сертифицирани лаборатории. Гемологични лаборатории има в МГУ и НБУ. Не ми е известно някоя от тези лаборатории да издава сертификат с тежестта на тези от Гемологическия Институт към Висшия Диамантен Съвет /HRD/, Антверпен, Белгия и Американския Гемологичен Институт /GIA/. За диаманти съм убедена, че няма специалист в България с подобни права.

ИМА НИША и който има интерес и пари (обучението в Антверпен или Ню Йорк не е безплатно) може да стане експерт по цветни камъни или по идентификация на диаманти. У нас гемология се изучава в МГУ и НБУ, но какво от това? Правилата са създадени преди много години и не от нас.

Експертната оценка се издава за нуждите на митнически контрол и свързаните с това наредби за износ и внос на всякакъв вид камъни, включително и скали. Има списък от Министерство на финансите на лицата, които имат право да издават тези експертни оценки.
Защо музей Земята и хората? Във връзка със закона за културното наследство. Също така според Наредба № Н-3 от 3 декември 2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности:
Раздел II
Идентификация на движими културни ценности
Чл. 8. (1) Идентификацията на културната ценност се извършва от съответния по тематичен обхват музей съгласно приложение № 1.
……
Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1
……
004 Национален музей „Земята и хората“ София минерали и кристали
zhivka
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот ivenchev » Нед Яну 01, 2012 7:43 pm

zhivka написа:Честита нова година! Пожелавам Ви много здраве и късмет!
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ!!!
Както в другите области, така и в гемологията си има правила. Говорим за сертификати, които важат за цял свят от специалисти , чийто подпис е сертифициран!
Сертификатът за цветни скъпоценни цветни камъни се оформя съгласно международните изисквания и в съответствие с правилата за определяне на Гемологическия Институт към Висшия Диамантен Съвет /HRD/, Антверпен, Белгия и Американския Гемологичен Институт /GIA/.
Включва описание на идентифицирания камък – прозрачност, цвят, чистота, размери, форма на обработка, тегло, показател на лъчепречупване, характерни включвания и специфично тегло.
На база на горните характеристики и изследвания се извършва идентификацията и се прави общо заключение за камъка.
Диаманти. Сертификатът се оформя съгласно правилата на International Diamond Council – IDC, създаден и поддържан от двете световни организации за диаманти –World Federation of Diamond Bourses– WFDB и International Diamond Manifacturers Association – IDMA.
Проверява се автентичността на диаманта и възможно най-точно се описват неговите главните качествени характеристики тегло, чистота, цвят и обработка (т.нар.”4-С”). Изследва се дали съществува отклонение в симетрията на формата на камъка.
И много важно! Тези сертификати се издават от утвърдени специалисти, завършили цитираните институти в също така сертифицирани лаборатории. Гемологични лаборатории има в МГУ и НБУ. Не ми е известно някоя от тези лаборатории да издава сертификат с тежестта на тези от Гемологическия Институт към Висшия Диамантен Съвет /HRD/, Антверпен, Белгия и Американския Гемологичен Институт /GIA/. За диаманти съм убедена, че няма специалист в България с подобни права.

ИМА НИША и който има интерес и пари (обучението в Антверпен или Ню Йорк не е безплатно) може да стане експерт по цветни камъни или по идентификация на диаманти. У нас гемология се изучава в МГУ и НБУ, но какво от това? Правилата са създадени преди много години и не от нас.

Експертната оценка се издава за нуждите на митнически контрол и свързаните с това наредби за износ и внос на всякакъв вид камъни, включително и скали. Има списък от Министерство на финансите на лицата, които имат право да издават тези експертни оценки.
Защо музей Земята и хората? Във връзка със закона за културното наследство. Също така според Наредба № Н-3 от 3 декември 2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности:
Раздел II
Идентификация на движими културни ценности
Чл. 8. (1) Идентификацията на културната ценност се извършва от съответния по тематичен обхват музей съгласно приложение № 1.
……
Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1
……
004 Национален музей „Земята и хората“ София минерали и кристали

Честита Нова Година на всички и от мен!

С пожелания за много здраве и успехи в професионален и личен план!

Темата започва да става интересна и понеже доста хора четат този форум, бих искал да направя няколко допълнения.

Сертификатите НЕ ВАЖАТ, а се ПРИЗНАВАТ или НЕ СЕ ПРИЗНАВАТ, т.е. нямат никаква задължителна/легална стойност и могат да се приемат или отхвърлят ... (тук може да се продължи, но не е толкова важно)

Какво означава подписът на някого да е сертифициран (не само в гемологията, а изобщо за каквото и да било)?

Съветът към HRD и GIA са само две от многото световнопризнати гемоложки организации/институции и те не налагат правила за следване на никого и за каквото и да било. Друг е въпросът, че GIA е приеман като един от водещите световни авторитети в областта на гемологията. Със същата тежест обаче са приемани и GEM-A (Гемоложка асоциация на Великобритания), SSEF (Швейцарски институт по гемология), AIGS (Азиатски институт за гемоложки науки) и т.н.

Сертификатите на световнопризнатите лаборатории обикновено НЕ ВКЛЮЧВАТ параметри като показател на лъчепречупване и/или специфично тегло, въпреки че са диагностични признаци, а просто указват какъв е видът на камъка/минерала и съответната разновидност, напр. берил, разновидност аквамарин.

Какво трябва да означава "общо заключение за камъка"? Прегледах доста сертификати, вкл. издадени от посочените по-горе институции, но никъде не видях такава графа ...

Обикновено като коментар се указва дали камъкът е обработван допълнително - например облъчван, нагряван, третиран повърхностно или в дълбочина с допълнителни елементи (напр. берилий при рубина), запълване на пукнатини със "стъкло" или други вещества ...

Между другото доста от сериозните лаборатории изобщо не се занимават с издаване на каквито и да било сертификати на рубини/сапфири със запълване със "стъкло" и/или третирани с берилий ...

Съгласен съм, че сертификати се издават в съответни лаборатории от специалисти със съответно обучение, но не съм съгласен, че единствено HRD и GIA обучават такива специалисти. Даже доста от въпросните специалисти са дипломирани в няколко учебни центъра, най-често тези на GIA (G.G.), GEM-A (G.A.) и AIGS (A.G.).

Относно учебните центрове на GIA, този в Ню Йорк е един от двата на територията на САЩ, като основният е в Калифорния - Карлсбад, а имат и по цял свят - Лондон, Москва, Мумбай, Хонг Конг, Бангкок, Тайпей, Сеул, Осака и Токио. Доскоро имаха и във Флоренция, но вече - не.

Относно тежестта на сертификатите не споря, но лабораторията към НБУ е посочвана от доста авторитетни англо-езични източници като уважавана гемологична лаборатория на територията на България.

Ниша за гемолози в България няма, защото няма развит пазар на диаманти и цветни камъни, съответно е невъзможно човек да се препитава само с предлагане на услуги по идентификация/оценка на камъни.

Иначе стойността на обучението в някой от указаните по-горе световни центрове е в порядъка на 25 000 лева, като има различни модули за обучение и всеки има своя цена. Оборудването на свястна лаборатория започва от 10 000 лева и може да стигне до над 100 000. Вие сами преценете каква е нишата за бизнес в тази област при цена от 20-30 лв. на сертификат ...

Списъците на Министерството на финансите указват кой може да прави експертни оценки за ДЪРЖАВНИ цели, което не забранява идентифицирането и сертифицирането на камъни като търговска дейност от специалист по гемология, завършил акредитирана програма (напр. на МГУ или НБУ) и разполагащ със съответно гемоложко оборудване. Нали е ясна разликата - за държавни цели и за всичко останало ...

Идентификацията на минерал/кристал като културна ценност е регламентирано от Закона за културното наследство:

"ЗАКОН
за културното наследство
(Обн., ДВ, бр. 19 от 13.03.2009 г. - в сила от 10.04.2009 г.)

...

Раздел II
Идентификация и регистрация
Чл. 96. (1) Идентификацията е дейност, чрез която се определя дали дадено нематериално или материално свидетелство съответства на критериите за културна ценност, както и неговата класификация и категоризация по реда на този закон.
(2) Идентификация на културни ценности се извършва от националните и регионалните музеи самостоятелно или съвместно с други научни или културни организации и висши училища.
(3) Идентификация на културни ценности се извършва от комисия, назначена от директора на музея. В комисията се включват трима музейни специалисти и най-малко един външен за музея експерт от съответната област, вписан в регистъра по ал. 4, както и лице, вписано в регистъра по чл. 165.
(4) В Министерството на културата се създава и поддържа регистър, в който се вписват лицата по ал. 3, които притежават образователна и научна степен “доктор” и най-малко 5 години стаж в съответната професионална област. Редът за водене на регистъра се определя с наредба на министъра на културата.

..."

С две думи Национален музей „Земята и хората“ - София е указан точно в качеството му на национален музей, а не в качеството му на най-голям или единствен авторитет по идентификацията и оценката на камъни ...

И за да стане ясно защо си губя времето и пиша всичко това, ще кажа, че се подразних от факта, че колежката Живка пропусна да спомене в двата си предходни поста една фирма, която също има право да извършва идентификация и експертни оценки на камъни и един от нейните магазини се намира точно в сградата на музея "Земята и хората". Не съм свързан по никакъв начин с въпросната фирма, освен че през годините съм купувал от нея минерални образци и нейния екип ми е помогнал при идентифицирането на някои мои камъни.

Не бих желал да остана неразбран и не оспорвам професионалната квалификация и умения на колежката, просто смятам че е добре всичко да е в максимална степен обективно и балансирано.

Наздраве за Новата 2012 !!!

Y76WR4
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот мераклия » Пон Яну 02, 2012 7:59 pm

ЧНГ А въпросната фирма е ???
мераклия
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот zhivka » Вто Яну 03, 2012 11:41 am

Мога да направя разбор на поста, но е губи-време. Само ще подчертая, че не съм казала "най-голям или единствен авторитет" е музеят Земятя и харата или неговите специалисти. В случая исках да дам МАЛКО информация на човека с шепата камъни, а не демонстрация на знания в област в която съм от 1977 година (не броя 5 години следване).
Иначе мога да изброявам и Краси Добрев и Иво Пожалевски и "Интергеоресурс" и Сунай (единственият експерт по диамантите, който не е в България) и т.н. - все мои добри колеги и приятели.
Проблемът явно е в това, че някой ме приема като "човек от другата страна".
Не знам какво Ви дразни у мен, но аз съм УВАЖАВАН, УТВЪРДЕН МИНЕРАЛОГ, имащ щастието да работи своето хоби и подобни коментарии няма да намалят с нищо авторитета ми.
Бъдете жив и здрав и по-толерантен! 2в34я1
zhivka
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот ivenchev » Вто Яну 03, 2012 12:30 pm

zhivka написа:Мога да направя разбор на поста, но е губи-време. Само ще подчертая, че не съм казала "най-голям или единствен авторитет" е музеят Земятя и харата или неговите специалисти. В случая исках да дам МАЛКО информация на човека с шепата камъни, а не демонстрация на знания в област в която съм от 1977 година (не броя 5 години следване).
Иначе мога да изброявам и Краси Добрев и Иво Пожалевски и "Интергеоресурс" и Сунай (единственият експерт по диамантите, който не е в България) и т.н. - все мои добри колеги и приятели.
Проблемът явно е в това, че някой ме приема като "човек от другата страна".
Не знам какво Ви дразни у мен, но аз съм УВАЖАВАН, УТВЪРДЕН МИНЕРАЛОГ, имащ щастието да работи своето хоби и подобни коментарии няма да намалят с нищо авторитета ми.
Бъдете жив и здрав и по-толерантен! 2в34я1

Здравейте!

Написаното е написано, а казаното - казано. Нищо лично. Даже отново ще кажа, че не искам ни най-малко да омаловажа Вашите професионални познания и умения. Напротив - радвам се, че най-накрая в този, а и не само, раздел на сайта се появи истински специалист минералог, от който всички ние можем само да научим повече.

Реакцията ми беше по конкретен повод и който има желание и време - нека да чете по-горе. Със сигурност и двамата знаем какво говорим/пишем и защо го говорим/пишем.

Предлагам "да изпушим една лула на мира", защото освен всичко останало смятам, че и двамата сме "от една и съща страна".

С пожелания за успешна, щастлива и изпълнена със здраве Нова година,

Иван Енчев (а.к.а. ivenchev)

2в34я1
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот tkar » Вто Яну 03, 2012 1:00 pm

Здавейте колеги!(по форум) ЧНГ! Не смятам че тук е мястото да "кръстосвате шпаги". Информацията , която давате е много полезна. Все пак това е форум за аматьори, какъвто съм и аз, моето мнение от прочетеното тук, а и в целият форум, е че разбирате и знаете какво пишете. Надявам се да не спирате! y8y8y8
"Никога не знаеш колко скоро, ще е твърде късно"
Аватар
tkar
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот zhivka » Вто Яну 03, 2012 3:27 pm

y3y3y3 2в34я1
zhivka
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот ivenchev » Вто Яну 03, 2012 7:10 pm

Изображение
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот admin » Вто Яну 03, 2012 7:37 pm

ivenchev написа:Изображение

Ще открадна тая картинка за да я добавя като емотиконка-надявам се ivenchev да няма против!
Ако съдбата ти сервира лимони, изтискай сока им в шише и пръскай другите в очите!
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

ПредишнаСледваща

Назад към Какъв е този камък?