Собствено Търсене

В района на Хасково

Re: В района на Хасково

Мнениеот dan » Пет Яну 06, 2012 10:07 am

Относно намерено златно имане или антични златни семейни ценности, мога да кажа, че до 19 век начина на преработване на златото не елиминира арсена. Арсен се съдържа в стари златни монети и накити. Той, както знаем, може да бъде много опасен при силна концентрация... тоест голямо количество стари златни предмети могат да навредят на здравето ако си в постоянна близост до тях. Това е което знам от научно популярни четива, но ще се радвам ако химици и по-знаещи от мен потвърдят или отречат това.
dan
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот Kuonyy » Пет Яну 06, 2012 10:30 am

Ами аз не съм много запознат с минералите, имам леки познания само, но знам, че има такива, които са вредни. И то са вредни най-вече, защото може да са свързани с някакъв вид руда, съдържащ уран, полоний или радон (например). Често срещани са, някои много бързо се разпадат до олово (например), но все пак си остават вредни.
За златото, ако често се намира в уранови руди и ако те са често срещани в България, то най-вероятно това е ключът. Не виждам иначе как може да има вредно за здравето злато. Според мен на кварцовото злато (някъде четох, че от там искат да го събират хора от форума) също е напълно безопасно. А за да ви е мирна главата го проверявайте, някъде имаше тема за специални уреди измерващи радиоактивност.
И наистина, радиоактивен минерал/елемент или каквото и да било, сложен в джоба на якето или в панталон може да доведе до страшно много проблеми. Все пак зависи какъв е и какво му е лъчението. Ако се съмнявате за нещо - го оставете или го оставете някъде и проучете какво може да е, за да знаете как да го пренесете. За един мъж дали има нещо по-неприятно от сложен радиоактивен изотоп близо до междукрачието..?

EDIT: Това за арсенът също е вярно. В този ред на мисли и живак може да причинява проблеми. Щом около 19-ти век е пречиствано по различен и по-лош начин, нищо не пречи и нерадиоактивен елемент да причинява проблеми.
Аватар
Kuonyy
МОДЕРАТОР
МОДЕРАТОР

Мнениеот lazar68 » Пет Яну 06, 2012 10:42 am

y8y8y8 И значи излиза ,че май ще трябва да си ходим по реките с гайгер в джоба 12ytw5 .
Като ходихме в музея на Етрополе ,уредничката също сподели ,че покрай златните находища , често се среща и уран 67ъе^& в България . Чувал съм за метод на проверка с фотографска хартия ,която ако се освети от поставен върху нея камък или злато ,то пробата е радиоактивна ,но май фотографска хартия вече не се продава за съжаление :roll:
Sol lucet omnibus
" Златото е там , където го намериш "
Аватар
lazar68
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот OPAL » Пет Яну 06, 2012 11:28 am

????
Последна промяна OPAL на Пон Юли 16, 2012 2:26 am, променена общо 1 път
Аватар
OPAL
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот lazar68 » Пет Яну 06, 2012 11:36 am

Колеги, попаднах на този най-елементарен собственоръчно направен прибор -дозиметър от братушките r54wt43 . Мисля ,че ще свърши работа y8y8y8

http://www.youtube.com/watch?v=7pdwf78bJqs
Sol lucet omnibus
" Златото е там , където го намериш "
Аватар
lazar68
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот ot4eto » Пет Яну 06, 2012 10:31 pm

Самоделните дозиметри не са добро решение, защото не са калибрирани и следователно са много неточни и ненадеждни.
А относно радиоактивните минерали, най-опасни са уранинита който всъщност е уранов диоксид и гумита който е смесен минерал от уранинит и други уранови руди. Тези минерали са с най силна радиоактивност и голям период на полуразпад от порядъка на стотици и повече години !!!!! Тези минерали имат голяма плътност (по тежки са от златото и магнетита) и понякога се срещат в тежката фракция при промиване.
Другите радиоактивни минерали са доста на брой и за тях ще трябва да отворя самостоятелна тема, но това ще стане малко по късно. 66551 y7y7y7

Повече инфо, на тези линкове:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gummite

http://www.google.bg/search?hl=bg&safe=off&q=Gummite&gs_sm=si&gs_upl=1882l1882l0l3489l1l1l0l0l0l0l170l170l0.1l1l0&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=MFYHT_TmPKbV4QSBztWNCA&biw=1143&bih=661&sei=JFcHT9ipBcfe4QSpp8yNCA

http://www.jewellery.org.ua/stones-katalog/mineral-uraninit.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Uraninite

http://www.google.bg/search?hl=bg&safe=off&biw=1143&bih=661&q=uraninite&gs_sm=e&gs_upl=3613l7002l0l7385l9l9l0l3l3l0l255l1157l0.4.2l6l0&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=jFcHT5L3CeGN4gTuvsnlAg

y8y8y8 y7y7y7
Винтът, забит с чук, държи по-здраво от пирон, завъртян с отвертка !!

Не съжалявам за хората от моето минало, има причина те да не са в моето бъдеще !!!
ot4eto
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот OPAL » Пет Яну 06, 2012 11:30 pm

ot4eto ме подсети за нещо друго което бях чел някъде !
Всички знаят за масовото строителство на панелни блокове по време на социализма .Няма да изреждам комплексите, много са .. ! Пишеше се че има голяма вероятност при изливането на панела, в него да попаднат освен различни минерали, дори и златинки,така и радиоактивни съставки, бучки ! С това се и обясняваха някои на пръв поглед безпричинни заболявания , дори такива и с летален изход.. И ако си новодомец в такова жилище, задължително било преди да се нанесеш да измериш всички стени , подове и тавани с дозиметър,... Най-лошият вариянт е когато леглото ти е до стената, а в нея има радиоактивна бучица.. Такива ми ти работи...
67ъе^&
Аватар
OPAL
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот miros » Пет Яну 06, 2012 11:47 pm

OPAL , за случайно попадналите радиоактивни частици при строеж на нов блок май попадаме в теорията на вероятностите .КОлкото до това, при нанасяне в новия си апартамент да измериш дали няма радиация... хм не е лоша идеята . Но много неща трябва да вземеш предвид: дали няма вредни други влияния, дали не минава подземна река , по каква посока ... а бе май много станаха ...дай да си живеем живота. Каквото ни е писано , то ще се случи . gt37e42
Колкото до саморъчно направените самоделни дозиметри на радиация , не е лоша идеята .
Те обаче няма да се използват за измерване , а просто за индикация, дали има радиация и по показанията след добит опит ще може да се определя и дозата .
ето и един линк за такъв малко по сериозен уред .
http://www.rlocman.ru/shem/schematics.html?di=47935
Ако някой намери друга инфо , нека я пусне тук.
Нищо страшно, когато над тебе се присмиват. Много по-лошо е, когато над тебе плачат.
Аватар
miros
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот dan » Пет Яну 06, 2012 11:51 pm

Това е вярно. Аз като си правех вилата исках от бетоновия възел да не използува речна баластра за бетона а само трошена фракция от една кариера наблизо, която е проверена за радиация. Но освен радиоактивни елементи в строителните материали съществуват и вредни излъчвания от земята - решетка на Хартман и решетка на Кюри. То едно ли е да го елиминираш 12ytw5
Има и подземни водни течения, които също влияят негативно на човека. Дето се вика в златото да ние проблема 65ft:"?
dan
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Предишна

Назад към Общи теми от приложното изкуство.