Собствено Търсене

Слънчевият камък на викингите

Re: Слънчевият камък на викингите

Мнениеот tkar » Чет Ное 03, 2011 12:51 pm

y1y1y1 материала е страхотен!
"Никога не знаеш колко скоро, ще е твърде късно"
Аватар
tkar
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот ivenchev » Чет Ное 03, 2011 2:14 pm

И двата материала, статията и филмчето, са абсолютна боза ...

Стъпвайки на една легенда, в която сигурно има голяма доза истина, създават само още "шум", без да обясняват нищо ... Освен да демонстрират свободата на словото и на медиите, вкл. интернет, друго ценно не виждам.

Каква беше идеята да се върти калцитът (исландския шпат) на слънчева светлина, за да покаже двойно лъчепречупване? Аз не разбрах.

Каква беше идеята да покаже, че кордиеритът или понастоящем по-известен като иолит, отразява пряката слънчева светлина ако е полиран? Пак не разбрах.

Ако слънцето се вижда, за чий "такова" ти е да гледаш някакви камъни?

Проблемът при древната навигация е бил нощем в облачно време, когато не се виждат звездите и денем, когато е облачно или мъгливо, т.е. няма пряка видимост към познат ориентир.

Известен научен факт е, че облаците/мъглата поляризират слънчевата светлина. В този случай кориеритът/иолитът променя своя цвят, в зависимост от насочеността на една от оптичните оси на кристала спрямо източника на поляризирана светлина ... т.е. при фиксиран кристал към плавателния съд, в зависимост от цвета на камъка и часа от деня е можело приблизително точно да се определи къде се намира слънцето, респ посоките на света, което е скрито от облаците или мъглата ...

За някои от тези неща съм писал в моя сайт (http://www.ivenchev.com/meta/index.php?option=com_content&view=article&id=237%3Agemstone-card-iolite&catid=18%3Acategory-ivenchev&Itemid=75) ...

Днес следобед, ако не ме домързи, ще щракна две-три снимки с още обяснения ...

До скоро ...
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот ivenchev » Чет Ное 03, 2011 5:58 pm

Ето снимки показващи най-извстното качество на оптичния калцит - двойното лъчепречупване или т.н. двулом. Мътният кристал отляво на първите две снимки е т.н. исландски шпат от предпоследния към днешна дата брой (33) на "Съкровищата на Земята".

Изображение

Изображение

Изображение

Ако сте прочели какво пише в "Съкровищата ...", ще видите че няма нищо спомената за викингите. От друга страна Уикипедия споменава, че това би могло да бъде (доста условен израз) въпросният "слънчев" камък.

За тези, които искат малко по-сериозна информация, препоръчвам книгите на Руслан Костов "Скъпоценни минерали ..." и на Всеволод Курчатов "Скъпоценните камъни ..."

Изображение

Изображение

Понеже ме мързи да пиша отделно и отново за плеохроизма при иолита (кордиерита) - другият потенциален кандидат за "викингски слънчев камък", ето линк към моя сайт, където има и снимки за какво става въпрос ...

http://www.ivenchev.com/meta/index.php?option=com_content&view=article&id=128%3Agemstones-optical-properties-pleochroism&catid=18%3Acategory-ivenchev&Itemid=72

Айде чао, че отивам да се занимавам с други работи ...
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот ot4eto » Чет Ное 03, 2011 7:08 pm

Че то това исландски шпат и оптичен калцит е едно и също, само дето тия от списанието са се поизложили както винаги. y2y2y2
Винтът, забит с чук, държи по-здраво от пирон, завъртян с отвертка !!

Не съжалявам за хората от моето минало, има причина те да не са в моето бъдеще !!!
ot4eto
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот ivenchev » Чет Ное 03, 2011 7:20 pm

ot4eto написа:Че то това исландски шпат и оптичен калцит е едно и също, само дето тия от списанието са се поизложили както винаги. y2y2y2

В какъв смисъл са се изложили? Аз открих само 2 грешки в статията за исландския шпат и то от един тип - вместо тон на 2 места са писали килограм като мерна единица ...

Между другото, на снимките които качих, нарочно съм сложил двата камъка един до друг, защото са едно и също нещо, само че с различна прозрачност ...

Мисля, че въпросът за "излагането" на този или онзи е отместване от темата за "слънчевия камък на викингите" и достоверността на информацията, "бликаща" първо от интернет (тук включвам и себе си като небезизвестен графоман), а после и от други места ...

някой да е чувал за "градски легенди" ...

П.С. За да не остана неразбран, след двете книги които според мен са най-сериозното нещо по темата скъпоценни камъни и минерали издавано на български език, въпросното списание "Съкровищата на Земята" е може би на 3-то място в такава една класация, въпреки че е насочено основно към детско-юношеската аудитория и следва да се причислява към популярните издания без особени претенции ...
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот ot4eto » Чет Ное 03, 2011 7:27 pm

Така е прав си. y7y7y7 Аз моя исландски шпат като го купих беше боядисан с фосфорна боя, и лелката от която го купих половин час ме увещаваше, че е магически и излъчва някаква космическа енергия и затова свети. y2y2y2 y2y2y2 y2y2y2

Не съжалявам за хората от моето минало, има причина те да не са в моето бъдеще !!!
ot4eto
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот terzii » Пет Ное 04, 2011 9:08 pm

имам доста късчета оптичен кварц едно от които е с размер на футболна топка,намерил съм си ги в района на Михалково докато си търсих флурит,да смятам ли че имаме нещо общо с викингите y2y2y2 ,ще пренапишем историята y4y4y4 .Шегата на страна много е красив и пречупва слънчевата светлина не са полирани ,естественни са
terzii
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот alexx » Пет Ное 04, 2011 9:13 pm

Оптичен кварц ли?За оптичен калцит съм чувал но не и за оптичен кварц
alexx

Мнениеот ot4eto » Пет Ное 04, 2011 9:48 pm

terzii написа:имам доста късчета оптичен кварц едно от които е с размер на футболна топка,намерил съм си ги в района на Михалково докато си търсих флурит,да смятам ли че имаме нещо общо с викингите y2y2y2 ,ще пренапишем историята y4y4y4 .Шегата на страна много е красив и пречупва слънчевата светлина не са полирани ,естественни са

Пусни една снимка ако имаш възможност. y8y8y8 y7y7y7

ot4eto
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Назад към Интересни статии за камъните.