Собствено Търсене

Малахит

Малахит

Мнениеот Tatul62 » Пет Дек 17, 2010 11:27 pm

СЪЖАЛЯВАМ НО ПРЕВОДА Е ОТ ГУГЪЛ.
.

Малахит Минерални факти:

Химическа формула: Cu 2 CO 3 (OH) 2 Минерални е 54,7% мед от теглото.

Цветове: Pure малахит е светло зелен на цвят и има светло зелен серия.

Твърдост: 3,5 до 4

Плътност: 3,9

Разцепване: Базовата разцепване е добра успоредна на P (001).

Кристалография: Monoclinic
Малахит обикновено се случва в влакнести, излъчва, stalactitic, на гранули или земен, зелени маси, или като малки кристали drusy отнасящи се до други медни съединение s. Добре изразена кристали обикновено са много малки призми monoclinic. Контакт близнаците са често срещани.

Блясъкът:. Блясъка си е стъкловидното тяло, но може да бъде копринено върху повърхности, счупени успоредно с влакнеста структура. Понякога земен или тъпа в масивни форми.

Оптика: (коефициент на пречупване): б = 1,88;

Състав, структура и свързани минерали:
Малахит е често продукт разлагане на други минерали, мед, се формира бързо във влажни места, чрез комбинация от мед и въглероден диоксид от въздуха или разтворени от варовици. Той се среща в изобилие в горната окислява части от вени и други находища на медна руда, когато тя е свързана с azurite , куприт , самородна мед , лимонит и различните сулфиди на желязо и мед. Често форми масивна, encrusting, stalactitic или stalagmitic израстъци с гладка, mammillated или botryoidal повърхност, с влакнеста и компактно вътрешно устройство. Той също така често форми pseudomorphs след форма на кристали на други минерали, мед.

Малахит е важна и широко разпространени медна руда на вторични произход. Често се случва в мед вени, които се намират във или в близост варовици. Цветът ленти отбелязва последователни депозити на минерала, който в повечето случаи се дължи на просмукване на вода през медно-като скала, и последващото отлагане на разтворените карбонат в пукнатини или кухини, на решение, което очевидно капеше в бавно , а водата се изпари, като се образува серия от пластове по същия начин, сталактити и сталагмити на калцит се формират от просмукване на вода през варовик.

Зелени петна и патина, които се забелязват на експозиция гарнитури мед на сгради, покриви или статуи като Статуята на свободата, се състои в голяма част от това вещество. Името е г erived от гръцката дума за слез, в алюзия към зелените си цвят.
Идентификация и диагностика
Малахит, поради характерните му ярко зелен цвят и излъчване влакнеста структура е лесно разпознаваем. Той е разтворим в солна киселина с отделяне на газ от въглероден диоксид. Решението се превръща тъмносин с излишък от амоняк (предстои тест за наличие на мед). То може да бъде лесно да се разграничава от всички други минерали, с изключение на някои сортове от тюркоаз и няколко други медни съединения, като atacamite. Малахит може да се разграничи от всички тези други подобни цветни минерали, мед с мехурчета си с киселини.

Приложение:
Малахит се добива с други съединения на мед в много мини, и то е важно руда на метала. Той не се отделя от тях в минното дело и топене на процеса.

Радиалната и масивни форми на малахит се използват като декоративни камъни за вътрешна декорация. Масивната форми са също нарязан на плочи и полирани за използване като трапезни върхове и са превърнати в вази, кутии, предмети на изкуството и т.н. Някои форми, особено тези, смесени с azurite се нарязват като cabochon скъпоценни камъни за бижута.

Полиран малахит

Възникване, населени места и Origins:
Малахит се намира в почти всички медни мини, където се появява в зоната на атмосферни влияния. Както при повечето вторични минерали, вода транспорт на мед и го концентрира само над водата таблица. Големи концентрации често се срещат под повърхността gossan в богатите lodes мед.

Важна света находища включват Нижни Tagilsk в планината Урал в Русия; в Bembe на западния бряг на Африка; Корнуол и Cumberland в Англия, в Chessy, Франция, където образува красив pseudomorphs след куприт. Otyher места са Испания, Сибир, Нов Южен Уелс, Burra Burra Mine (Южна Австралия), както и много медни рудници на Чили; в Cannanea, в северната част на Мексико и т.н.

Известни места за появата му в САЩ е било установено, в добро екземпляри в Корнуол, Ливан Ко Пенсилвания; в Минерални Point, Уисконсин, в мед кралица мина, Bisbee, и в колибри Мини, Morenci, и други населени места в Аризона. Важно е също така в Tintic област, Юта, Невада и Ню Мексико. Това е важна медна руда в югозападната част на всички основни области мед.

Много големи маси от морска, компактен малахит, които са подходящи за много видове декоративни и архитектурни използване, са закупени от мини в Африка, Сибир и Австралия.
malachite.jpg
malachite.jpg (54.8 KiB) Прегледано 7968 пъти
malachite03.jpg
malachite03.jpg (94.5 KiB) Прегледано 7968 пъти
malachite04.jpg
malachite04.jpg (54.92 KiB) Прегледано 7968 пъти
malachite05.jpg
malachite05.jpg (112.14 KiB) Прегледано 7968 пъти

malachite06.jpg
malachite06.jpg (58.16 KiB) Прегледано 7968 пъти
malachite07.jpg
malachite07.jpg (80.72 KiB) Прегледано 7968 пъти

malachite08.jpg
malachite08.jpg (41.25 KiB) Прегледано 7968 пъти
malachite09.jpg
malachite09.jpg (98.34 KiB) Прегледано 7968 пъти

malachite10.jpg
malachite10.jpg (49.65 KiB) Прегледано 7968 пъти
malachite11.jpg
malachite11.jpg (52.57 KiB) Прегледано 7968 пъти
Tatul62

Re: Малахит

Мнениеот masterrichi » Съб Дек 18, 2010 10:19 am

Много красив камък само дето не се среща у нас.
Животът е много кратък за да го изживееш глупаво.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот DTELHO » Съб Дек 18, 2010 7:24 pm

masterrichi написа:Много красив камък само дето не се среща у нас.

Верно , изключително красив , скъп ли е ,гледам горе на снимката има изработени фигурки и неща ,струвамисе че има етикети но несе вижда ... ами около медни рудници, околностите нямали възможност да се намери ?
DTELHO

Мнениеот petrosof » Чет Мар 21, 2013 11:02 pm

Малахит се среща и в България, но е доста оскъден. Аз миналата година открих няколко парчета малахит в асоциация с азурит върху скала от бял кварцов пясъчник над с.Лакатник. Не са нищо осбено, но си ги ценя, защото са си мои и съм си ги намерил сам. Доколкото ми е известно, по оня край има някакви мини за добив на цветни метали, както и две затворени уранови мини.
petrosof
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот goturbas » Пет Мар 22, 2013 11:34 am

и аз имам някакви зелени камъни от Средна Гора,
зоната Мътивир...
ама не знам дали са малахит,
или някакви други Cu-съдържащи камъняци ?!
Ще ги снимам
и кача тук /сухи и мокри/
спецовете да си кажат тежката дума...
"доверяй, но проверяй" Ф.Е.Д.
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот Assassins creed » Сря Апр 10, 2013 9:52 pm

Наистина трябва да се среща малахит в Средна Гора, защото съм чел, че в халколитните медни рудници ( V век пр.н.е) в м.Мечи Кладенец край Стара Загора има намерени малки парчета малахит и азурит. Мисля, че нещо подобно важи и за околностите на Панагюрище. y8y8y8
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки мастика
Аватар
Assassins creed
ЕКСПЕРТ-ИСТОРИЯ
ЕКСПЕРТ-ИСТОРИЯ

Мнениеот daniela ioneva » Чет Апр 11, 2013 8:42 am

Малахит, макар и оскъден, би могъл да се открие в почти всяко медно находище. Той, заедно с азурита и халкопирита, са мисля на-често срещаните по медните рудници. Халкопирита, като може би най-важната медна руда, и азурита и малахита, като вторични медни минерали.
Аватар
daniela ioneva
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот tkar » Чет Апр 11, 2013 10:05 am

Има малахит . Ето това е от Средна гора- хризокола с малахит.
Прикачени файлове
M H.jpg
"Никога не знаеш колко скоро, ще е твърде късно"
Аватар
tkar
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот goturbas » Чет Апр 11, 2013 9:32 pm

Да,явно че аз около Ихтиман малахит съм намерил...
като гледам фотосите на Ткар...
ама по-малки парченца...
и не са шлайфани...
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Назад към Интересни статии за камъните.