Собствено Търсене

Обработване на полускъпоценни камъни

Обработване на полускъпоценни камъни

Мнениеот admin » Пон Сеп 06, 2010 11:15 pm

masterrichi написа:Реже се и се полира добре

Интересн ми е начина на рязане и полиране,ако може някой да обясни как става и с какви машини,за различните камъни различни ли са методите и машините.
"Незадоволените желания са движеща сила на фантазирането; всяка въображаема измислица съдържа сбъдването на едно желание и разкрасява незадоволената действителност!"
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Re: Обработване на полускъпоценни камъни

Мнениеот masterrichi » Вто Сеп 07, 2010 7:11 am

За да отрежеш минерал тъй като е с неправилна форма го поставяш в калъп(кутия от сладолед),маркираш си я каде точно ще се реже и я заливаш с гипс.После го режеш с всякоя машина за камък като използваш ситнозърнеста диамантина и подаваш бавно тъй като камъните са с по голяма твърдост от гнайса от порядъка на 5-7 степен по скала на Мост.После за полирането можеш да използваш кече с паста с корунд.
Животът е много кратък за да го изживееш глупаво.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот admin » Вто Сеп 07, 2010 1:15 pm

masterrichi написа:За да отрежеш минерал тъй като е с неправилна форма го поставяш в калъп(кутия от сладолед),маркираш си я каде точно ще се реже и я заливаш с гипс.После го режеш с всякоя машина за камък като използваш ситнозърнеста диамантина и подаваш бавно тъй като камъните са с по голяма твърдост от гнайса от порядъка на 5-7 степен по скала на Мост.После за полирането можеш да използваш кече с паста с корунд.

Благодаря за точния отговор,не е трудна обработката само трябва да се науча да ги познавам. :)
"Незадоволените желания са движеща сила на фантазирането; всяка въображаема измислица съдържа сбъдването на едно желание и разкрасява незадоволената действителност!"
admin
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР

Мнениеот masterrichi » Чет Сеп 09, 2010 3:13 pm

A за полирането се използва барабан нещо като този на клипа.

masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот vasko_87 » Пон Дек 20, 2010 1:52 am

незнам на мен ми се струва малко трудно това с обработката или по точно с резането аз само ги полирам но е много трудно и това
Аватар
vasko_87
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот masterrichi » Пон Дек 20, 2010 8:00 pm

Не е трудно рязането,просто трябва да се подава бавно и да се реже с вода за предпочитане е ситнозърнеста диамантина,така се получава по гладък срeз и се полира по лесно.
masterrichi
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот vasko_87 » Вто Дек 21, 2010 5:40 pm

мисля че намерих камак със злато по него самоче незнам дали е злато много прилича граска се лесно и е много красив така с камака ако можех да кача снимки но незнам как да ги намаля 12ytw5
Аватар
vasko_87
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Мнениеот Tatul62 » Вто Дек 21, 2010 5:48 pm

Пратми ги на имейла аз ще ти ги намаля и ще ги добавя под твоя коментар.
Tatul62

Мнениеот ivenchev » Пет Дек 24, 2010 12:02 am

Рязането на камъните е долу-горе ясно. Има малки проблеми при рязането на някои по-меки камъни, напр. серафинит, които замазват режещия диск. Особено внимание се изисква при рязането на скъпоценни камъни с добра цепителност.

Полирането е цяла наука. В зависимост от вида на камъка се използват различни абразиви с различна едрина.

Общо правило е, че по-твърдите камъни се полират по-лесно и до по-силен блясък. Особен проблем е полирането на агрегати от няколко минерала с различна твърдост, защото абразива първо яде мекия камък ...

Обикновено майсторите се специализират в обработката на няколко камъка/минерала и не се бутат да режат и полират всичко, което им падне.

По-нататък ще пиша още в тая тема, защото мен също живо ме интересува (по обясними причини).

Y76WR4
Аватар
ivenchev
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ
ЕКСПЕРТ-МИНЕРАЛИ

Мнениеот vasko_87 » Пет Дек 24, 2010 5:57 pm

аз примерно изпозвам шкурка водна и зависи от камака и колко трябва да се шкури понякога използвам по едра но като цяло ми е много трудно интересно ми е че някои камани немога да ги докарам до блясак дори и с финна водна шкурка
Аватар
vasko_87
ЗНАЕЩ
ЗНАЕЩ

Следваща

Назад към Скъпоценни и полускъпоценни камъни.