Собствено Търсене

младши колекционер на камъни и минерали

младши колекционер на камъни и минерали

Мнениеот vladuicho » Пон Юли 06, 2015 2:05 pm

Здравейте ,наскоро ме удари тази мания с камъните...взех си този аметист който съм прикачил и сега искам да си направя хубава колекция ,сигурен съм че камъните въздействат положително върху човешкото тяло......,само искам да Ви попитам четох наскоро статия за 10 опасни минерали...и да ви кажа малко се притесних ,защото как може да се прецени кой камък да си вземеш...от интернет ,ами ако е е бил до руда или в образуванията има уран да речем.....въпросите може да са ми глупави ,но съм новак и ще ми е приятно ако ми напишете две думи :))))))
Прикачени файлове
ametist.jpg
vladuicho
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Re: младши колекционер на камъни и минерали

Мнениеот shrek » Вто Юли 07, 2015 10:16 am

Здравей!
Първо остави тези статии, в които пишат хора, които не са чели и една книга на тема минералогия. Според мен (и не само според мен) минералите нямат някакви магически лечебни свойства. Ами добре си прочел статията за 10-те опасни минерала. Добре, но не си мисли, че са само десет. Повечето от тези минерали са рядко срещани в света, да не говорим за България. Така че си купувай и събирай минерали спокойно. Има много хора като нас, които колекционират минерали и не им е станало нищо.

А сега конкретно за статията. - предполагам че е тази http://hicomm.bg/lubopitno/desette-mine ... drave.html

1-Халкантит- неговата хим. формула е CuSO4.5H2O, още познат е като син камък, с който се прави бордолезов разтвор за пръскане против мана на гроздето и други плодове и зеленчуци, така че вече си имал досег до този минерал и не си умрял ;)
2-Колорадоит - да живакът и телурът са опасни за здравето
3-Галенит - PbS - в бита също се сблъскваме с олово - тежести за риболов, различни съдове и други, пък и много от нас имаме галенит в колекциите си
4-Азбест-той наистина е опасен и е канцерогенен, но пък хризотил и амфиболит изобщо не се свързват с азбеста (това е лъжа)
5-Арсенопирит - опасен е само арсена
6-Орфимент - по време на римската империя са го ползвали за отрова
7-Цинабарит - руда на живака, който е опасен

От това може да си извадиш поука, че тази статия е написана от някой, който не е компетентен по темата. Така че не се стряскай и събирай смело. y7y7y7
А колкото до това дали някой минерал има в състава си уран или друг опасен елемент може да провериш това в интернет като напишеш името на дадения минерал и видиш химичната му формула.
Не си ТИ, когато си прост.
Аватар
shrek
МОДЕРАТОР
МОДЕРАТОР

Мнениеот goturbas » Вто Юли 07, 2015 1:33 pm

Шрек,
кажи на човека, че ние така и така си светим в тъмното...
от алфа лъчите, ама пък поне така по-трудно се губим и не ни е страх у темното...
па и с чашите по-лесно така си целим устата, да не хабим огнената H2O ;) :lol:
"доверяй, но проверяй" Ф.Е.Д.
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот soulrain » Пет Дек 11, 2015 11:20 am

Еййй, този аметист е много хубав. Знаеш ли какви са тези малки точици по него? Остатък от скала/ мърсотия или е нещо по интересно :) ? Колкото до опасността от камъните и тяхното благоприятно действие се сещам за това, което Живка Янакиева беше написала, а именно (по спомен), че поради работата си цял живот с минерали трябваше да е станала безсмъртна (май малко го преиначих). Та може би събирай смело, стига да не си се заврял в някоя мина. Аз си мисля, че и да се съмнявам за някой камък и радиацията от него, ако е много хубав пак ще го взема. Отделно, мисля че е по-важно да не съхраняваш някои от находките в стаята където живееш/ спиш, но не съм наясно кои бяха те. Поздрави и давай лайците да си правим една аматьорска среща-преход, че мене Y76WR4 не ме плаши - хем да не бавим профитата, хем да си поизясним взаимно по нещо :) !
Знаете ли скъпо дете, човек не може да намери успокоение нито в работата, нито в удоволствията, нито в манастира, а само в собствената си душа.
Аватар
soulrain
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот goturbas » Сря Дек 16, 2015 6:12 pm

добре си си ти в Мирково...
там до златните залежи ;)
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот Eliza_85 » Вто Мар 29, 2016 12:36 pm

Здравейте на вдички. Аз съм от варна и досега никога не съм събирала минерали но това лято ще ми е за първи път. Искам да ви попитам как стоят нещата с асарел и кремиковци..как се влиза там и се стига до открития рудник? Има ли портали или достъпа е свободен.. Благодаря предварително.
Eliza_85
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Мнениеот goturbas » Вто Мар 29, 2016 4:41 pm

аз по реката на с. Сеславци, над Кремиковци събирах...
не знам къде има разкривки там за кариери... може да има
стари, изоставени...;
а на Асарел ще е трудно, особено ако текат взривни работи;
те имат и нова разкривка, открит рудник посока София,
вижда се от пътя, има табели за Забрани всякакви на подхода му.
"доверяй, но проверяй" Ф.Е.Д.
Аватар
goturbas
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ
МАЙСТОР-ТЪРСАЧ

Мнениеот Eliza_85 » Сря Апр 20, 2016 4:20 pm

Blagodarq za informaziqta
Eliza_85
НАЧИНАЕЩ
НАЧИНАЕЩ

Назад към Скъпоценни и полускъпоценни камъни.